"איראן וחיזבאללה - חלק בלתי נפרד ממעשיו של אסד" |

נתניהו גינה באופן חריג את הטבח בסוריה

בשנה וחצי האחרונות נמנע כמעט רה"מ מלהתבטא בנוגע למצב בסוריה. מועצת הביטחון של האו"ם גינתה הלילה את משטר אסד בעקבות האירועים

ברק רביד
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
רויטרס

מועצת הביטחון של האו"ם גינתה הלילה (שני) את ממשל אסד בעקבות הטבח בעיירה חולה שליד חומס. בהודעה שפורסה נכתב כי "המועצה מגנה בצורה החריפה ביותר את ההרג, שאומת על ידי משקיפי האו"ם בסוריה, של עשרות גברים, נשים וילדים ופציעתם של מאות נוספים בעיירה חולה, בהתקפה שכללה ארטילריה כבדה וירי טנקים של הצבא הסורי". כמו כן, נכתב כי "מועצת הביטחון גם מגנה את הרג האזרחים שבוצע באמצעים אחרים ואת ההתעללות בהם".

ההודעה נמסרה לאחר כינוס חירום של המועצה, שנמשך שלוש שעות. "שימוש בכוח בצורה כה מקוממת נגד אזרחים מהווה הפרה של החוק הבינלאומי וכן של התחייבות הממשל הסורי להחלטות מועצת הביטחון של האו"ם"

על פי דיווחים של האופוזיציה בסוריה, אתמול נהרגו בחאמה לפחות 30 בני אדם כתוצאה מירי טנקים לעבר העיר.

  ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם אתמול בערב הודעת גינוי לטבח בסוריה. מדובר בפעם הראשונה שבה נתניהו מפרסם הודעת גינוי באופן יזום, לאחר שבתחילת השנה אף התנגד ליוזמתו של שר החוץ אביגדור ליברמן לקרוא באופן פומבי להדחתו של הנשיא בשאר אסד.

  בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו "מביע שאט נפש מהטבח הבלתי נפסק שמבצעים כוחותיו של אסד באזרחים חפים מפשע". זאת, בעקבות הטבח שגרם למותם של עשרות בני אדם ובהם ילדים בסוף השבוע בעיירה חולה. "איראן וחיזבאללה הן חלק בלתי נפרד ממעשי הטבח של אסד והעולם צריך לפעול גם נגדם", אמר נתניהו.

  רה"מ נתניהו. "שאט נפש מהטבח הבלתי פוסק" צילום: עמוס בן גרשום לע"מ

  בשנה וחצי האחרונות נמנע נתניהו כמעט לחלוטין מלהתבטא פומבית לגבי המצב בסוריה ולא פרסם בצורה יזומה אפילו הודעת גינוי אחת בנושא. בפעמים הבודדות שהתבטא בעניין, הוא עשה זאת בתגובה לשאלות שנשאל. בחודשים האחרונים הוביל שר החוץ ליברמן קו תקיף בנושא הסורי, גינה את מעשי הטבח כמעט מדי שבוע, קרא לאסד להתפטר ואף הציע סיוע הומניטארי לעם הסורי.

  נתניהו הסתייג מגישתו של ליברמן וסבר שאסור לישראל להתבטא בעניין. שתיקתו של ראש הממשלה גרמה לגורמים רבים בעולם ובמיוחד בקרב חוגי האופוזיציה הסורית וכן בעולם הערבי, לחשוב שישראל מעוניינת בשימור משטרו של אסד גם על חשבון המשך הטבח.

  גם שר הביטחון אהוד ברק שיגר אתמול הודעת גינוי בעקבות הטבח בסוריה וקרא למדינות העולם לפעול כדי לעצור את משטר אסד. "תמונות הילדים המרוטשים בחולה מזעזעים כל בן אנוש. מעשי הפשע הברברים שמבצע משטרו של אסד והגיבוי לו הוא זוכה מאיראן וחיזבאללה, מחייבים את העולם לפעול כדי לעצור זאת. לצערנו מעשי הטבח המתבצעים בסוריה הם הזדמנות נוספת להביט אל דפוסי הפעולה אצל חלק משכנינו ולהבין מדוע בסביבה כזו חיוני צה"ל חזק שעומד על משמר הגנת המדינה".

  על רקע הטבח האחרון בסוף השבוע, הניו יורק טיימס דיווח אתמול על דיאלוג שמתנהל בין הממשל האמריקאי לממשל הרוסי שמטרתו להביא לפתרון שירבע את המעגל. גם כזה שישביע את רצונה של האופוזיציה וגם ישאיר את משטרו של אסד – אם כי לא את אסד עצמו – בשלטון. "דגם תימן" קוראים הצדדים לתכנית המוצעת אשר תידון במפגש הקרוב בין אובמה לפוטין בחודש יוני. על פי מקורותיו של הניו יורק טיימס, נראה כי לראשונה רוסיה אינה פוסלת את העיקרון שמונח בתשתית התכנית שלפיה אסד יעביר את השלטון לממלא מקום, הוא עצמו יפרוש, ובמורד הנתיב הפוליטי יתקיימו גם בחירות אמיתיות, לפי הדגם שהיה בתימן.

  כדי להכשיר את נכונותה של רוסיה להצטרף לתכנית, מנסה אובמה לגבש עם טורקיה מהלך לאיחוד האופוזיציה הסורית ובעיקר להשפיע עליה להסכים להידברות עם המשטר כדי להביא בסופו של התהליך להחלפתו. על פי העיתון "אל-חיאת" נפגש היועץ לביטחון לאומי האמריקני ביום שישי עם סגן שר החוץ הטורקי פרידון סינירליאולו בוושינגטון כדי להתוות את עיקריה של התכנית. עד כה דחתה המועצה הלאומית הסורית, ארגון הגג של תנועת האופוזיציה שפועלת מחוץ למדינה, כל הצעה לנהל דיאלוג עם המשטר הסורי.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ