גילי כהן
יניב קובוביץ

כוח צה"ל ירה הבוקר (שני) לעבר קבוצת מהגרים סינים שהובלו על ידי ארבעה מבריחים שניסו לחצות את גבול ישראל-מצרים דרומית להר חריף שנגב. בעקבות הירי של חיילי סיירת רימון, נפצעו שלושה מהמהגרים ואחד המבריחים. המבריחים נמלטו לתוך מצרים,  והפצועים פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע.

מצה"ל נמסר כי הכוח זיהה קבוצת אנשים המנסה לחצות את הגבול ופתח בנוהל מעצר חשוד. לאחר שהחיילים קראו לכיוון המבריחים, התפתח קרב יריות וכתוצאה מהירי נפגעו ארבעה בני אדם. לא היו נפגעים בקרב כוחות צה"ל.

מדובר בתקרית השנייה בשבוע האחרון מסוג זה. ביום חמישי אירעה תקרית אש בגבול בין סיירת רימון למבריח שהגיע משטח ישראל למצרים. לאחר שפתחו לעברו החיילים בנוהל מעצר חשוד והמבריח לא ענה, נפתחה לעברו אש, הוא נפגע בינוני ברגלו ופונה לבית החולים סורוקה.

בתוך כך מתברר כי הבוקר החלו לפעול כ-30 צוותים של יחידת עוז של רשות ההגירה והאוכלוסין באזור התחנה המרכזית ובמקומות נוספים בדרום תל אביב. עובדי היחידה, שפעילות האכיפה שלה נפגעה בשל סכסוך עבודה, החליטו לשוב לפעילות מלאה - כעת במטרה לאתר מהגרים חסרי אשרות.

חיילי צה"ל בגבול מצרים בגזרת הר חריףצילום: אלי הרשקוביץ

גורמים במשטרה: לתת אישורי עבודה

במקביל לפעילות של יחידת עוז, התקבלה בסוף השבוע תגבורת של 40 שוטרים במחוז תל אביב. מדובר בפלוגת ספיר של משמר הגבול, שלוחמיה מיועדים לפעול במרחב יפתח, האחראי על אזור דרום תל אביב. היחידה צפויה להישאר באזור עד מוצאי שבת.

כוונת המשטרה היא להראות נוכחות באזורי החיכוך בין תושבי השכונות למהגרים. פלוגת ספיר כבר הוצבה בתל אביב בעבר, לאחר רצח אריק קרפ בטיילת לאורך חוף הים. במחוז תל אביב טוענים שהפשיעה מצד המהגרים אמנם עלתה בתקופה האחרונה, אך הם עדיין לא נתפשים כאוכלוסיה אלימה כלפי הישראלים שחיים במקום.

בניגוד לעמדת ראש הממשלה והשרים, במשטרה ממשיכים להחזיק בדעה שמתן אישורי עבודה למסתננים יביא תועלת גדולה יותר ממספר השוטרים שנמצא בשטח. במחוז תל אביב טוענים שלמרות תגבור הכוחות, למשטרה עדיין אין שום אפשרות לעצור מהגרים ולכן אין לכוחות מה לעשות בשטח מלבד למנוע התפרעויות. "אנחנו לא אומרים לממשלה מה להחליט, אנחנו נבצע כל מה שאומרים לנו", אומר גורם במשטרת תל אביב שהוסיף כי "אנחנו רק לא יודעים מה הוחלט. צריך לגבש תוכנית שנוכל לעבוד לפי התוכנית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ