אירועי המרמרה |

כתבי אישום בטורקיה נגד אשכנזי ובכירים בצה"ל: התביעה דורשת 9 מאסרי עולם

על פי האישומים שהוגשו היום נגד הרמטכ"ל לשעבר ו-3 קצינים נוספים, חיילי השייטת השתמשו בנשק כבד ואוטומטי נגד נוסעים שהחזיקו "כפות ומזלגות"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

התובע הכללי של איסטנבול הגיש היום (שני) כתבי אישום נגד ארבעה קצינים ישראלים בכירים בגין אחריות לכאורה להרג תשעת הפעילים הטורקים על האוניה מאווי מרמרה במאי 2010. שופטי בית המשפט הפלילי ה-7 של איסטנבול אישרו פה אחד את הגשת כתב האישום.

בשבוע שעבר פרסם העיתון הטורקי "סבאח" דיווח ראשון על כתב האישום בפרשת ההשתלטות על המרמרה, אולם בישראל סירבו להתייחס לדברים עד שיתקבל מממשלת טורקיה אישור רשמי, או שכתב האישום אכן יוגש לבית המשפט.

התביעה הטורקית דורשת להטיל תשעה מאסרי עולם על ארבעה קצינים ישראלים – הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכזי, ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין, מפקד חיל הים לשעבר אליעזר (צ'ייני) מרום וראש להק המודיעין של חיל האוויר לשעבר אבישי לוי.

כתב האישום דוחה את טענת ישראל, לפיה לוחמי השייטת פעלו מתוך הגנה עצמית, וקובע כי החיילים הישראלים הפעילו כוח לא מידתי נגד הנוסעים. לפי המסמך החיילים השתמשו בכלי נשק כבדים ונשק אוטומטי "נגד נוסעים שרק החזיקו תרני דגלים מפלסטיק, כפות ומזלגות". 

לפי סוכנות הידיעות הטורקית הרשמית, מלבד תשעת מאסרי העולם – אחד על כל אחד מההרוגים על המאווי מרמרה, דורשת התביעה עונש מצטבר של 18 אלף שנות מאסר על פשעים אחרים שביצעו לכאורה הארבעה. כתב האישום כולל 490 קורבנות ומתלוננים, מתוכם 189 איש שנפצעו במהלך המשט, לדבריהם.

ישראל לא הגיבה באופן רשמי להגשת כתבי האישום עם זאת גורם בכיר במשרד החוץ אמר שלא לייחוס כי מדור בהסלמה חמורה ביותר במשבר בין ישראל לטורקיה. "ארדואן עושה סיכול ממוקד של היחסים בין המדינות", אמר הבכיר הישראלי.

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי פרסם הודעת תגובה בה ציין כי "טורקיה היא מדינה חשובה ולה ולישראל יש אינטרסים משותפים בייצוב המזרח התיכון ואני בטוח שבסופו של יום השכל הישר יגבר". אשכנזי הוסיף כי "מהרגע הראשון של הפרשה אני בחרתי להתייצב בכל פורום, לעתים לבדי, ולהגן על חיילי צה"ל אשר עשו את מלאכתם בשטח למען עם ישראל. אם המחיר של התייצבות זו היא שלא אוכל לבקר בטורקיה - אשלם גם מחיר זה".

סגן שר החוץ דני אילון התייחס לפרשה ואמר כי הוא מעריך שיופעל לחץ מדיני בינלאומי על טורקיה להסיר את התביעה. "אנו רואים את המהלך הזה בחומרה רבה", אמר אילון. "זה יצא מכל פרופורציה".

מחרתיים ימלאו שנתיים בדיוק לאירועי המשט, שהגיעו לשיאם בליל ה-31 במאי 2010 כשלוחמי שייטת 13 השתלטו על שש ספינות שהיו בדרכן לעזה, ובראשן המאווי מרמרה. החיילים נתקלו בהתנגדות קשה והוכו על ידי חלק מהפעילים, שלטענת ישראל היו שכירי חרב. בעימות המזוין שהתפתח על הסיפון נורו למוות תשעה פעילים ו-20 נוספים נפצעו, רובם פעילים ב-IHH.

אירועי המשט הביאו להידרדרות משמעותית ביחסי המדינות על רקע דרישת טורקיה להתנצלות ישראלית שתלווה בתשלום פיצוים למשפחות ההרוגים - דרישה אותה דחתה ישראל כמה פעמים. בעקבות המשבר הופסקו היחסים בין הצבאות והתעשיות הביטחוניות, וטורקיה מבקרת את ישראל באופן חריף, במיוחד בהקשר הפלסטיני.

בשבוע שעבר דווח מפי גורם בטורקיה כי ישראל הציעה לפצות את הנפגעים בהשתלטות על המרמרה. על פי הדיווח מפי עורך דין המייצג את משפחות הנפגעים, ישראל הציעה פיצוי בסך שישה מיליון דולר והתנצלות. לדבריו, הוא דחה את ההצעה שהגיעה דרך שגריר של מדינה שלישית.

המרמרה בנמל חיפהצילום: ירון קמינסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ