מה יקרה אם נתניהו ימשיך להתעלם מהפלסטינים

פורום ארגוני השלום חזר מרמאללה מיואש ומתוסכל עם תחזית קודרת של השתלטות החמאס על הגדה וניתוק היחסים עם מצרים וירדן

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עקיבא אלדר

הדיווחים האחרונים מסבב שיחות הגרעין שהתקיים בשבוע שעבר בבגדאד מלמדים, שצחצוח החרבות של בנימין נתניהו לא באמת מפחיד את האיראנים. גרירת הרגליים של האיאתוללות מול שש המעצמות מלווה במאמץ להעמיק את דריסת הרגל שלהם בלבנון. שותפם הבכיר, מזכ"ל החיזבאללה חסן נסראללה, איים בהתלקחות בצפון. ההישג הגדול של האחים המוסלמים בסבב הראשון של הבחירות במצרים והצהרות שני המועמדים הסופיים על כוונתם לפתוח מחדש את הסכם השלום עם ישראל אינם מבשרים טובות גם בגזרה הדרומית. ואם הסבב החדש של המגעים בין הפתח לחמאס יסתיים במימוש ההסכם להקמת ממשלת אחדות לגדה ולעזה ובקביעת מועד קרוב לבחירות - בשעה שהמשא ומתן על הסכם הקבע הולך ומתרחק - שתי האינתיפאדות הראשונות ייראו כגשם קיצי לעומת הסופה שתתחולל בשכונה שלנו.

לדיבורים של ממשלת ישראל אפשר לייחס השפעה עקיפה, אם בכלל, על התנהגות איראן. לעומת זאת, להתנהגות של ישראל בשטחים הכבושים נודעת השפעה ישירה על המציאות בכל האזור. החריצות והנחישות של ממשלת בנימין נתניהו ביחס לבנייה בהתנחלויות, בעיקר במזרח ירושלים, מזדקרות לעיני השכנים על רקע גרירת הרגליים שלה בתהליך המדיני. בתחום הזה, בניגוד לזירה האיראנית, יש ביכולת ממשלת ישראל לשנות את המציאות המדינית והביטחונית.

בבוא היום, כשהחמאס ישתלט על הגדה המערבית, היו"ר מחמוד עבאס יחזיר ציוד, מצרים תחזיר את השגריר לקהיר וירדן תנתק את היחסים הדיפלומטיים - לא תוכל ישראל להסתתר מאחורי "האיום האיראני". אם תוקם אז ועדת חקירה, המסמכים שיגיש ראש השב"כ יורם כהן יחזקו את הגרסה, שקודמו יובל דיסקין הציג בכפר סבא: הטענה של נתניהו, שעבאס הוא סרבן שלום, היא סיפור סבתא. במודיעין הצבאי יימצאו קצינים שיוכיחו, שגם הם, כמו דיסקין, התריעו באביב 2012, כי "בכל יום שעובר הבעיה הופכת ליותר קשה".

התובנות המתסכלות הללו נרשמו ביום חמישי שעבר בפנקסי חברי משלחת קטנה של פורום ארגוני השלום שביקרו ברמאללה, בהם ד"ר רון פונדק, השגריר לשעבר אילן ברוך והפרופסורים גליה גולן, דן יעקובסון ודניאל בר-טל. הללו שמעו מפי בכירים ביותר בפתח על נכונות לפשרות מרחיקות לכת בתחום המדיני - ממתיחת הנסיגה הישראלית על פני כמה שנים, על בסיס התוכנית של שאול מופז, ועד הסכמה להשאיר כמה התנחלויות על כנן (תחת ריבונות פלסטינית).

איור: עמוס בידרמן

האורחים צפו במפות מפורטות, שבהן צוות המו"מ הפלסטיני סימן שטחים במורדות הר חברון ובגלבוע, שהפלסטינים מבקשים תמורת שטחי הגדה שישראל תוכל לספח. המארחים חזרו על נוסחת הליגה הערבית ביחס לפתרון בעיית הפליטים, ולפיה כל הסדר יוסכם תחילה עם ישראל. הם כמעט התחננו: הגידו לנתניהו שייתן לנו קצה חוט. נוכיח שיש לכם פרטנר. האמונה שלהם בכך שנתניהו ייענה להם דומה לתקווה שלהם שברק אובמה יסתכן למענם בעימות עם אייפא"ק. אפילו בסביבה הקרובה ביותר של עבאס מודים בכישלון האופציה המדינית ודוחקים בו לרדת לרחוב ולהנהיג מרי לא אלים. עבאס נרתע, מחשש שתגובה ישראלית אלימה תביא לשפיכות דמים.

סעודת הצהריים של המשלחת עם ראשי הביטחון המסכל היתה מתסכלת לא פחות. "עד מתי אתם חושבים שאנשינו יסכימו לעשות בשבילכם את העבודה המלוכלכת מול החמאס ולהחזיר לכם ישראלים אבודים, כמו אותו רב סרן שחילצנו לא מזמן מידי המון מוסת?" הגנרלים תהו מדוע נתניהו אדיש לסכנה, שרוח האביב הערבי ואופנת האיסלאמיזציה ישטפו גם את השטחים הכבושים. הם הזהירו, שאם לא יחול מפנה בתהליך המדיני, הרשות הפלסטינית תתרסק עלינו, הישראלים.

מי שאיננו פרטנר לשלום אינו יכול להיות פרטנר לביטחון. אחרי הסכם אוסלו השתתף נתניהו בהפגנות שבהן נישאו כרזות מחאה "מי נתן להם רובים?" כשהטרור ישוב לפרוץ מהגדה, יצטרך נתניהו לשאת כרזות "מי לקח להם את הרובים?" את השאלה הזאת יהיה עליו להפנות אל עצמו.

גלאון ואלדד

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ ראלב מג'אדלה, עושה היסטוריה. הנציג הערבי של מפלגת העבודה השיג את החתימות של אריה אלדד מהאיחוד הלאומי וזהבה גלאון ממרצ על הצעת חוק משותפת. שניהם נמנים עם 53 ח"כים מימין ומשמאל, קואליציה ואופוזיציה, שנענו ליוזמת מג'אדלה להשוות את תקופת הכהונה של נשיא בית הדין השרעי לערעורים לזאת של נשיאי בית משפט השלום, המחוזי והעליון, מבקר המדינה ועוד.

מג'אדלה אינו מסתפק בקיצור תקופת כהונת ראש הערכאה האיסלאמית העליונה מ-10 שנים לשבע; הוא מבקש לחיל את התיקון על הנשיא הנוכחי, אחמד נאטור, המשמש קאדי כ-28 שנים, מהן 18 כראש בית הדין. ההחרגה שנקבעה ביחס לקאדי מאפשרת לו לכהן 11 שנים נוספות עד פרישתו.

מג'אדלה אינו מהסס לקרוא תיגר על הקאדי, הנחשב למקורב לוועדת המעקב של ערביי ישראל. לדבריו, "לציבור הערבי מגיעה מנהיגות ראויה, הכפופה לכל כללי המינהל התקין ואינה מועלת בתפקידה עקב שחיקת יתר". ועדת השרים לענייני חקיקה אמורה להחליט היום, אם יש מקום לדין אחד ליהודים ודין אחר למוסלמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ