מהפכה בצה"ל |

שכר חיילי החובה ישולש בשנה השלישית

לפי מתווה משרד הביטחון, שכר החיילים יעלה בהתאם לזמן וסוג השירות. הצעד ימומן מהקטנת פקדונות החיילים המשוחררים ותוספת חצי מיליארד ש'

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שכר חיילי החובה בצה"ל צפוי לעלות באופן משמעותי, כך עולה מהמתווה התקציבי שגיבש במשרד הביטחון להעלאת שכרם של החיילים. לפי התוכנית, שכרם של כלל החיילים: העורפיים, תומכי הלחימה והלוחמים, יעלה בהדרגה במשך שלוש שנות שירותם ובהתחשב בסוג השירות. המתווה החדש גובש בהובלת מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (במיל.) אודי שני ובתיאום עם אגף כוח אדם בצה"ל. בקרוב יוגש המתווה כחלק מהצעת חוק ממשלתית הנוגעת להעלאת דמי הקיום לחיילי החובה.

במסגרת ההצעה שכרם של לוחמים שעומד נכון להיום על 750 שקלים בחודש יועלה בשנת שירותם הראשונה ל-1,135 שקלים בחודש, יגדל בשנה השנייה ל-1,500 שקלים בחודש ואילו בשנה השלישית ירוויחו הלוחמים כ-2,200 שקלים בחודש. שכרם של תומכי הלחימה יועלה ל-753 שקלים בחודש בשנה הראשונה, 1,100 שקלים בשנייה ו-1,600 שקלים בשנה השלישית. חיילים המשרתים בעורף יקבלו גם הם שדרוג לשכרם שעומד עתה על 350 שקלים בחודש: בשנה הראשונה ירוויחו 520 שקלים, בשנה השנייה 700 שקלים ובשנה השלישית 1,000 שקלים בחודש.

משמעות המהלך היא הכפלת המימון הנדרש לשכר חיילי החובה העומד היום על 800 מיליון שקלים. על פי ההצעה, תוספת התקציב מבוססת על הקטנת הפיקדונות המוענקים לחיילים משוחררים ל-350 מיליון שקלים במקביל שיפוי תקציבים ממשרד האוצר בגובה של חצי מיליארד שקלים. השיפוי יתבסס בחלקו על תקציבים להטבות המוענקים לחיילים משוחררם ואינם מנוצלים כיום.

טקס השבעה של לוחמי גולני. המהלך יממומן בחלקו מהקטנת הפקדונותצילום: תומר אפלבאום

שר הביטחון אהוד ברק אמר בתגובה למתווה כי "ההעלאה תאפשר במציאות המורכבת של היום תגמול הולם והוגן לאותם אלה שנקראים ולוקחים יותר סיכון ומעמיסים על עצמם יותר - את השירות הצבאי ובהמשך גם את שירות המילואים".

במשרד האוצר הגיבו היום בחריפות למתווה שהציע משרד הביטחון והסבירו כי הדבר יביא  לקיצוץ נוסף במשרדי הממשלה השונים. "כבר בשנת 2007 החליטה הממשלה לקצר את שירות החובה ובמקביל להגדיל את שכר החובה, אך משרד הביטחון החליט שלא ליישם זאת", נמסר בתגובה. "רק לפני מספר חודשים בוצע קיצוץ רוחבי בתקציבי משרד הממשלה, על מנת לממן את תקציב הביטחון. כעת מציע משרד הביטחון קיצוץ נוסף כדי לממן פעולה נוספת שהוא עצמו לא מתקצב מתקציבו שלו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ