העונש לפעיל מנבי סאלח: הזמן ששהה במעצר

על באסם תמימי נגזרו 13 חודשי מאסר לאחר שהורשע בהסתה לזריקת אבנים. בנוסף נאסר עליו להשתתף בהפגנות בשנתיים הקרובות

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

בית משפט צבאי גזר הבוקר (שלישי) עונש של 13 חודשי מאסר על באסם תמימי, פעיל המאבק העממי מהכפר א-נבי סאלח, בעוון ארגון והשתתפות בתהלוכה ללא אישור ובשידול לזריקת חפצים על אדם או רכוש. השופטת הצבאית, רב-סרן אתי ארד, שהרשיעה את תמימי בתחילת השבוע שעבר, זיכתה אותו משלוש עבירות נוספות בהן הואשם.

תמימי שהה במעצר במשך 13 חודשים, ולפני כחודש שוחרר בערבות לאחר שאמו לקתה בשבץ מוחי. גזר הדין חופף את התקופה שכבר ריצה בכלא עד תום ההליכים. בנוסף למאסר בפועל, השופטת גם קבעה עונש מאסר של 17 חודשים על תנאי, לחמש שנים, בגין עבירות של שידול, הסתה, יידוי אבנים, ניסיון ליידוי אבנים ופעילות נגד הסדר הציבורי. כמו כן הוטל על תמימי עונש מאסר על תנאי של חודשיים, לתקופה של שנתיים, ובמקרה בו הוא ישתתף בהפגנה. תמימי גם חויב בתשלום קנס של 7,000 שקלים בגין מעשיו.

בעת שלב הטיעונים לעונש ביום חמישי שעבר, דרש התובע הצבאי, סרן מיכאל אביטן, הטלת עונש חמור ש"ייצור הרתעה כפולה, גם לנאשם, גם לאחרים שנושאים את עיניהם אליו ובית המשפט חייב לשדר מסר שכל מי שפוגע, מסית, משדל לפגוע בכוחות הביטחון במילוי תפקידם ייענש בחומרה".

באסם תמימי בבית המשפט בשבוע שעברצילום: אי–פי

תמימי סירב להגיע לעסקת טיעון עם התביעה וכפר באשמה. בזמן המשפט, סניגורו לביב חביב טען שמעצרו אינו חוקי בהיותו מבוסס על עדויות והפללות של שני קטינים, שזכויותיהם לא נשמרו בעת חקירתם, ודיברו תחת לחץ של הפחדות, הבטחות שווא ורמזים שאם ימסרו שמות ייתכן שישוחררו. עורכי הדין גבי לסקי ונרי רמתי, שייצגו את הקטין בן ה-14 (בזמן המעצר), הוכיחו במשפט זוטא כי במעצרו ובחקירתו נפלו פגמים בסיסיים תוך הפרת הוראות שנקבעו בחוק הנוער הישראלי.

שני הילדים נעצרו באיומי רובה באישון לילה, במהלך פשיטה צבאית על בתיהם. הם נחקרו בלא שהתאפשר להם לישון לפני החקירה, הוריהם לא נכחו בחקירה והם לא יודעו כי עומדת להם זכות השתיקה. ואכן, רס"ן ארד, שזיכתה את תמימי מעבירות הסתה, אי ציות לחובת התייצבות ושיבוש הליכי משפט, פסלה את עדויותיהם של שלושה מעדי התביעה: הקטין בן ה-14, אחיו בן ה-19 ועוד מבוגר המשרת בשירותי הביטחון של הרשות הפלסטינית. בן ה-14 אמר בחקירתו כי תמימי הקים מערך של "גדודים" כדי לקיים את ההפגנות השבועיות בכפר. השופטת לא נתנה אמון בעדותו המפלילה בשל הסתירות שגילתה בה. עדות האח, קבעה השופטת בהחלטתה, אינה קבילה משום שהיא כנראה עדות שמיעה. על הודעתו של השוטר הפלסטיני, שנפסלה גם היא, כתבה ארד שהשוטר החוקר כתב בשמו דברים שלא אמר והשמיט עדויות אחרות.

בבית המשפט ערער תמימי על עצם הלגיטימיות של המערכת ששופטת אותו ואמר כי “על אף יומרתכם להיות הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, אתם שופטים אותי תחת חוקים צבאיים נטולי כל לגיטימיות. חוקים אלה נחקקו על ידי רשויות שלא נבחרו על ידי ושאינן מייצגות אותי”.

מאז דצמבר 2009 מקיימים תושבי הכפר א-נבי סאלח הפגנות שבועיות בתביעה להחזיר להם ולכפר שכן את המעיין עליו השתלטו מתנחלי חלמיש, ושעל שטחו הכריז המינהל האזרחי הכריז כאתר ארכיאולוגי.

משפטו של תמימי עורר תשומת לב בינלאומית, ובישיבות הרבות – ובייחוד בעת הקראת פסק הדין – נכחו באולם דיפלומטים ופעילים ישראלים וזרים רבים. קתרין אשטון, שרת החוץ של האיחוד האירופי, פרסמה לאחר הרשעתו של תמימי הצהרה ובה נאמר כי "האיחוד האירופי מודאג מהשימוש בראיות המבוססות על עדות קטין שנחקר תוך הפרת זכויותיו". עוד כתבה כי "האיחוד האירופי רואה בבאסם תמימי מגן זכויות אדם המקדיש עצמו למחאה לא אלימה נגד התרחבותה של התנחלות ישראלית על אדמות השייכות לכפרו".

עם שחרורו בערבות סיפר תמימי ל"הארץ" שבכלא עופר הוא נתן הרצאות לאסירים ולעצירים וקיים שיחות עם אנשים מארגונים אחרים על חשיבות המאבק העממי. "ההתנגדות העממית אינה צריכה לתרץ את קיומה מול 'ההתנגדות בנשק'" חזר תמימי על מה שאמר לעמיתיו בכלא ובכפר. "על ההתנגדות העממית להיות חלק מאיסטרטגיה כוללת שלנו, חלק מהקונספציה של ההתנגדות, ולא משום שההתנגדות החמושה לא הצליחה או שאין בשבילה הכוחות המתאימים. התנגדות עממית היא כלל הפעילויות שדוחות את הכיבוש בכל המובנים, ושאין מטרתן הרג ופגיעה בחיי האחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ