חרף ההבטחה להחלטה מהירה |

בג"ץ ידון מחדש בבנייה הבלתי חוקית בעפרה

דורית ביניש היתה אמורה להכריע בתיק, שלו השלכה על כל תיקי הבנייה הבלתי חוקית. אתמול היא הקריאה את פסק דינה האחרון מבלי להכריע בסוגיה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בית המשפט העליון יאלץ לדון מחדש בעמדת המדינה, שלא להרוס תשעה בתים בהתנחלות עפרה הבנויים על קרקע פרטית. זאת, לאחר שהנשיאה לשעבר דורית ביניש סיימה לפרסם את פסקי דינה מבלי שפירסמה את החלטתה בנושא. לתיק זה השפעה מכרעת כיוון שלהחלטה בו השלכות על כל תיקי המאחזים. מדובר בעתירה היחידה מסוגה שבו המדינה התנערה במפורש מחובתה לקיים צווי הריסה של בנייה בלתי חוקית.

מדובר בתיק המתנהל משנת 2008, אז עתרו לבג"ץ חמישה פלסטינים מהכפר עין יברוד בדרישה להרוס תשעה בתים שנבנו על אדמתם בהתנחלות עפרה. בית המשפט הוציא צו ביניים, אך ברגע האחרון הצליחו המתנחלים לעבור להתגורר בבתים. בתיק זה הציגה ממשלת אולמרט שהיתה אז בשלטון עמדה חסרת תקדים: שר הביטחון אהוד ברק החליט שלא להרוס את הבתים, אף שהמדינה אישרה כי מדובר בבנייה על קרקע פרטית שלא כחוק.

במארס 2009 הוצא צו על תנאי בעתירה, והנשיאה דאז דורית ביניש לצד השופטים אילה פרוקצ'יה ויצחק עמית דנו בה בסוף אוקטובר 2009. בעתירה, חזרה המדינה על עמדתה: יועץ שר הביטחון לענייני התיישבות, איתן ברושי, אמר שהנהגת עפרה התחייבה שתשעת הבתים המדוברים יהיו הסוף להפרות הבנייה בעפרה. "בית המשפט עוסק בסוגייה ובית המשפט לא עיוור למציאות של תהליך מדיני", אמר ברושי, "שר הביטחון משקיע בזה ימים ולילות. זו תקופה עם רגישות ויש לגלות הבנה ללוחות זמנים. לא צריך להתעלם מהמציאות".

נציג העותרים, עו"ד מיכאל ספרד, אמר מנגד כי "דווקא בעפרה כדאי שיראו ויראו, שלא בונים ולא בונים בלי רשות". בתום הדיון הודיעו השופטים כי יעדכנו בקרוב את הצדדים בהחלטתם.

נשיאת העליון לשעבר, דורית בינישצילום: פלאש 90

אף שחלפו יותר משנתיים וחצי מאז, טרם התקבלה החלטה. באפריל שעבר פרשה פרוקצ'יה מכס השיפוט מבלי לכתוב את פסק הדין. אתמול סיימה ביניש לפרסם את פסקי דינה מבלי להכריע בסוגייה. כעת, מששני שופטים פרשו מהדיון בתיק, הוא ישלח לדיון מחודש אצל הרכב שופטים אחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ