רה"מ על שיחות הגרעין: המערב הפחית דרישותיו מאיראן

נתניהו אמר כי ציפה מהמעצמות לדרוש מטהראן להפסיק את העשרת האורניום, ולא רק לצמצם אותה. "המבחן הוא אם יסכימו להפסיק את כל ההעשרה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שלישי) לסבב שיחות הגרעין האחרון בין איראן לשש המעצמות שהתקיים בבגדאד. בנאום שנשא בכנס של המכון למחקרי ביטחון בתל אביב (INSS) אמר נתניהו כי הוא ציפה "שהמעצמות ידרשו מאיראן להפסיק את כל ההעשרה, אבל במקום זה הם מפחיתים דרישות. בסבב הזה אפילו לא התעקשו שאיראן תפסיק את כל ההעשרה". לדבריו, "ייתכן שהאיראנים יפסיקו זמנית העשרה ל-20%, אבל המבחן הוא אם יסכימו להפסיק את כל ההעשרה. זה המבחן ואין בלתו".

"יש אלה שחושבים שאנחנו לא צריכים לרכז מאמץ כה רב נגד הגרעין האיראני אלא טוענים שאם רק יהיה שלום עם הפלסטיני - הכל יהיה בסדר", הוסיף נתניהו, "איני שותף לגישה הזו. צריך לפעול מול האיומים ובמקביל לנסות ולקדם את תהליך השלום עם הפלסטינים. אין סתירה בין הפעולות הללו".

נתניהו התייחס גם לאירועים האלימים בדרום תל אביב והבהיר כי הוא מתנגד לאלימות נגד המהגרים. "הם זכאים לזכויותיהם ואנחנו נגן עליהם", אמר וציין כי ישראל מקיימת מגעים עם מדינות שונות בנוגע להחזרתם. "זה לא דבר של יום אחד אבל זה לא דבר שאין לו פתרון", ציין, "החוק הבינלאומי מקשה מאוד על החזרת המסתננים. ללא אישור המדינה המקבלת ובלי הבטחה שלא יאונה להם רע – אי אפשר להחזיר אותם".

בירושלים הבהירו בסוף השבוע כי עדיין קיימות מחלוקות עם ארה"ב בנוגע לפרויקט הגרעין האיראני, לאחר שבכירים בממשל תדרכו בסוף השבוע כתבים ישראלים כי אין פערים בין הצדדים. פקיד ישראלי בכיר הדגיש כי אין פער בנוגע להבנה שאיראן מהווה איום על שלום העולם ושיש למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני, אולם יש פער בכל הנוגע לדרישות הלא מספקות שהמעצמות הציבו לאיראן בשיחות בבגדאד, שאינן עונות לדרישות הסף שישראל סבורה שיש להציב לאיראנים.

"האיראנים הגיעו לשיחות בבגדאד כדי למשוך זמן", אמר הבכיר הישראלי. "אנחנו אומרים את זה מידיעה ולא מהערכה בלבד. האיראנים לא נתנו עד עכשיו כלום ולא ויתרו על דבר, אבל הרוויחו שמונה שבועות להמשך תכנית הגרעין שלהם. הערכנו שאיראן תהיה מוכנה להקרבה מסוימת בנושא העשרה לרמה של 20% כדי להציל את תוכנית הגרעין כולה, אבל אפילו את זה האיראנים לא מוכנים לעשות".

ביום שישי הגיע לישראל צוות המו"מ האמריקאי לשיחות עם איראן, לאחר יומיים של שיחות אינטנסיביות בבגדאד. בתדרוך לכתבים שערך בכיר בממשל האמריקאי לכתבים בתל אביב הוא אמר כי "אין פערים בין ארה"ב לישראל בכל הנוגע למשא ומתן שמנהלות שש המעצמות עם איראן על עתיד תכנית הגרעין שלה". הבכיר האמריקאי, שמעורה היטב בפרטי השיחות שהתקיימו בבגדאד בין איראן למעצמות, ביקש לשמור על אנונימיות מפאת רגישות הנושא.

Read this article in English: Netanyahu condemns world powers for lowering demands from Iran

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ