ברק: אם המו"מ ייכשל, יש לשקול נסיגה חד-צדדית בגדה

שר הביטחון אמר בנאום כי הקואליציה הרחבה היא הזדמנות להתקדמות בתהליך המדיני. הוסיף: האיראנים "נעים בשיטתיות" לנקודת האל-חזור

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שר הביטחון אהוד ברק מציע לשקול פעולה חד צדדית בגדה המערבית, אם המשא ומתן לא יישא פרי. "אנחנו 94 ח"כים בקואליציה, זה הזמן להוביל תהליך מדיני", אמר הבוקר (רביעי) ברק, בנאום בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) בתל אביב. "אך אם לא ניתן יהיה להגיע להסכם קבע עם הפלסטינים - צריך לשקול הסדר ביניים או אפילו מהלך חד-צדדי". ברק הוסיף כי "אנחנו על זמן שאול - נגיע לקיר ונשלם את המחיר. אנשים שעכשיו שרויים בתרדמת ישאלו אז איך לא ראינו".

ברק התייחס בנאומו גם לתוכנית הגרעין האיראנית: "אי אפשר לישון בשקט כשהאיראנים נעים בשיטתיות לנקודה שממנה ישראל לא תוכל לעשות כלום... האיראנים אומרים לעצמם: 'חיכינו 4,000 שנה ליכולת גרעינית, אז נחכה עוד כמה שבועות ולא נעשה שום דבר שייצור מצב לפעולה ישראלית או אמריקאית'". שר הביטחון דחה אתה טענות שהנהגה הישראלית רוצה מלחמה. "אבל מה זה חרב על הצוואר? לא מחכים שתהיה להם את היכולת, כי זה יהיה מאוחר. אין מקום לעצום עיניים", אמר ברק והוסיף כי "הקושי של הקהילה הבינלאומית לגבש דרך פעולה אפילו במקרה ברור כמו סוריה, חייבת לומר לנו משהו גם על תחומים אחרים"

ברק הדף את הטענות לפיהם רק הוא וראש הממשלה בנימין נתניהו מקבלים החלטות בנושא האיראני: " לא היה שום נושא במדינת ישראל שנדון כל כך הרבה כמו הנושא האיראני. אין שום סוד ששני בני אדם (כלומר הוא ונתניהו, ב"ר) מחליטים עליו בחדר חשוך. זה הזוי". ברק גם אמר כי "דנים הרבה על הנושא האיראני ואפילו מדברים על זה קצת יותר מדי. חלק מההתבטאויות היו לא אחראיות והזיקו למאמץ לעצור את איראן". ככל הנראה, ברק התייחס בדבריו לראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין וראש המוסד לשעבר מאיר דגן, שיצאו בהצהרות פומביות נגד תקיפה באיראן.

בנוסף, ברק שב וגינה את נשיא סוריה בשאר אל אסד על הטבח שאירע בעיירה חולה בסוף השבוע, בו נהרגו למעלה ממאה בני אדם: "טבח הילדים בסוריה הוא שיא נוסף ברצח חסר הרחמים מצד משטר אסד. העולם צריך לפעול ולא רק לדבר - אלה פשעים נגד האנושות... אסד לא החמיץ שעת שינה כתוצאה מגירוש שגריריו ממדינות המערב. יש לכפות פתרון על משפחת אסד".

ברק, היום בכנסצילום: תומר אפלבאום

בהתייחסו לבחירות לנשיאות מצרים - כשבעוד חודש יתמודדו על התפקיד מוחמד מורסי ואחמד שאפיק - אמר ברק כי "תוצאות הבחירות במצרים הפתיעו לא רק את הסוקרים אלא את המועמדים עצמם. הסכם השלום עם מצרים הוא נכס אסטרטגי ואני לא מצטער על יום אחד שלו. אנו מצפים שכל ההסכמים עם מצרים יישמרו כלשונם ויכובדו. זה אינטרס של מצרים והמערכת הבינלאומית כולה". ברק הוסיף כי "מה שנראה בתחילה כאביב ערבי מתגלה כחורף איסלאמי. העויינות כלפי ישראל משמשת בסיס לגיוס תמיכה פוליטית".

ברק אף התייחס להגשת כתבי האישום בטורקיה כנגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי וקצינים בכירים נוספים, בגין אחריותם לכאורה להרג הפעילים הטורקים במשט המרמרה, ואמר כי "נעמוד כסלע מוצק מאחורי כל הקצינים והחיילים שעסקו בסוגיית המשט הטורקי".

אתמול אמר נתניהו בכנס כי הוא ציפה "שהמעצמות ידרשו מאיראן להפסיק את כל ההעשרה, אבל במקום זה הם מפחיתים דרישות. בסבב הזה אפילו לא התעקשו שאיראן תפסיק את כל ההעשרה". לדבריו, "ייתכן שהאיראנים יפסיקו זמנית העשרה ל-20%, אבל המבחן הוא אם יסכימו להפסיק את כל ההעשרה. זה המבחן ואין בלתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ