עמירה הס
עמירה הס

למרות שחלפו למעלה משבועיים מאז השב"ס והאסירים הפלסטינים הגיעו להסכמות שסיימו את שביתת הרעב של האסירים, ממשיכים שני עצירים לשבות: מחמוד אל-סרסק בן ה-25, ששובת רעב כבר 73, ואכרם ריחאווי, בן 39, ששובת כבר 50 ימים. מכרו של סרסק אמר ל"הארץ" כי "מכיוון שהם מעזה, בגדה לא מתעניינים בהם ולא מנהלים למענם את המערכה שניהלו למען עצירים יחידים אחרים ששבתו רעב". סרסק היה שחקן נבחרת הכדורגל הפלסטינית, ובמשפחתו מתלוננים שאפילו נשיא התאחדות הכדורגל הפלסטינית, ג'יבריל רג'וב, אסיר לשעבר בעצמו, לא התקשר לברר בשלומם.

סרסק וריחאווי מאושפזים במרפאת השב"ס ברמלה (מר"ש), שאינה מצוידת במכשור המתאים למעקב ולטיפול בשובתי רעב בשלב מתקדם. עורכי דין מעמותת א-דמיר להגנה על האסיר וממועדון האסיר הפלסטיני, דיווחו למשפחת סרסק שמחמוד חלש מאוד ואינו מסוגל לשוחח יותר מכמה דקות. דוברת שב"ס אמרה ל"הארץ" שהשניים מקבלים טיפול רפואי ו"במידת הצורך יועברו לבתי חולים". עוד אמרה כי "הם שובתים לסירוגין".

הפגנת תמיכה באסירים הביטחוניים מול כלא רמלה,בחודש שעברצילום: הדר כהן

אכרם ריחאווי, אסיר שנשפט, שובת רעב במחאה על שאינו מקבל את הטיפול הרפואי שלו הוא נזקק בשל מחלות מהן הוא סובל ומבקש לשחררו בשחרור מינהלי, כשנה לפני מועד השחרור. סרסק, שעצור בלא משפט זה שלוש שנים, שובת רעב בתביעה לשחררו.

מחמוד אל-סרסק, ששיחק כחלוץ בנבחרת הכדורגל הפלסטינית, ביקש ב-2009 לעבור מקבוצת הכדורגל שלו ברפיח לקבוצת של מחנה הפליטים בלאטה בשכם. למרות המדיניות הגורפת של מניעת יציאתם של תושבי עזה לישראל ולגדה המערבית, קיים חריג בולט אחד והוא כדורגלנים - להם ישראל מעניקה אישורי מעבר לגדה המערבית ואף אישורי שהייה. ככדורגלן, סרסק קיבל אישור יציאה ונעצר במחסום ארז ביולי 2009. מאז הוא עצור בלא משפט בתוקף החוק לכליאתם של לוחמים בלתי חוקיים. החוק, שנחקק ב-2002 וכוון בתחילה לתושבי לבנון, מוחל מאז 2005 גם על תושבי עזה - והוא גרסה נוקשה יותר של מעצר מינהלי שמאפשרת מעצר בלא משפט, ללא ביקורת שיפוטית אפקטיבית וללא הגבלת זמן.

עימאד סרסק, אחיו של שובת הרעב, אמר היום (רביעי) ל"הארץ": "אני יודע שלוחם נמצא במערכה, בקרב. אבל אחי הוא שחקן כדורגל, שעצור עכשיו בלי כתב אישום ובלי שום ראיות שאפשר להתווכח אתן". אבי המשפחה לקה בהתקף לב לאחר המעצר ואתמול, לאחר שחש שוב ברע, הועבר לבית חולים במצרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ