השרים סער ויעלון והפלסטינים נגד דברי ברק על נסיגה חד צדדית

שר הביטחון הציע לשקול נסיגה חד צדדית מהגדה ועורר את זעמו של שר החינוך שטען: עמדתו לא מייצגת את הממשלה; הרשות: מתנגדים לרעיון

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החינוך גדעון סער תקף היום (רביעי) בחריפות את שר הביטחון אהוד ברק על נאומו היום, שבו ציין שעל ישראל לשקול לבצע נסיגה חד-צדדית בגדה המערבית. "עמדת ברק אינה מייצגת את עמדת הממשלה והיא במיעוט מבוטל בממשלה ובקואליציה", אמר סער. הוא הוסיף כי "תמוה כיצד יש אנשים שמוכנים להשתעשע ברעיון מסוכן כזה אחרי הכישלון המוחלט של ההתנתקות החד-צדדית מרצועת עזה".

גם המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון תקף את ברק. "מי שחושב שהסכסוך הזה התחיל בקווי 67' ויסתיים בהם, פשוט לא מבין את הסכסוך", אמר יעלון. "מי שחושב שזה ישתנה על ידי הכרזה על מהלך חד צדדי, אז להיפך. זה נותן רוח גב לאילו שחושבים שבסוף הציונים יתקפלו. מי שרוצה להביא את אבו מאזן למשא ומתן אסור לו להעלות רעיונות כאלו. למה שיבוא לשולחן אם אנחנו מתקפלים?".

יעלון הוסיף: "במקום שטחים תמורת שלום קיבלנו שטחים תמורת טרור. ובעזה ההתנתקות הביאה את הרקטות. לכן שוב לדבר על מהלך חד צדדי שלנו, זה תמריץ שלילי לאבו מאזן לבוא לשולחן. חלק מהאנשים שמדברים על זה חוו זאת על בשרם. זו טעות תפיסתית. זה הניסיון שלנו גם בצפון ובדרום, אז להעלות את הרעיון הזה שוב? אני לא מצליח להבין מאיפה הרעיון הזה בא, והוא צריך לרדת מהר מהשיח הציבורי. אנחנו צריכים לדבר על דרך ולא על פיתרון. ניתן לחיות עם המצב הנוכחי הזה עד שיבין מישהו שם שאין ברירה, צריך לדבר אחרת עם היהודים. אנחנו לא שם. האמירות לגבי מהלכים חד צדדים עושות חורים עמוקים בקיר ברזל שאנחנו בונים. דווקא כשאנחנו נסוגים אנו מראים חולשה ומראים שניתן לקפל אותנו, ואז הטרור גובר".

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין תקף גם הוא את ברק. "מי שמדבר שבע שנים אחרי הקטסטרופה של ההתנתקות על נסיגה ביהודה ושומרון בכלל וחד-צדדית בפרט הוא מקרה אבוד", אמר דיין. "אהוד ברק לא למד דבר משגיאותיו שלו עצמו בלבנון ושל שרון בעזה. צריך לנצל את קואליצית ה-94 כדי לחזק את ישראל ולא כדי להחליש אותה".

ברק וסער בכנסתצילום: אמיל סלמן

גם נביל אבו-רודינה, דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן), דחה את דבריו של שר הביטחון ברק לגבי נסיגה חד-צדדית. "צעדים חד-צדדיים של ישראל יובילו למדינה פלסטינית בגבולות זמניים ולכן אנו מתנגדים לכך", אמר. "מדיניות זו תוביל להמשך הסכסוך ולא תוביל לפתרון אלא תקבור את רעיון שתי המדינות. אנו מחוייבים לפתרון קבע במסגרתו תוקם מדינה פלסטינית בגבולות 1967 שבירתה ירושלים. ללא ירושלים לא נסכים לדבר".

ברק הציע מוקדם יותר בנאומו בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) לשקול פעולה חד צדדית בגדה המערבית, אם המשא ומתן לא יישא פרי. "אנחנו 94 ח"כים בקואליציה, זה הזמן להוביל תהליך מדיני", אמר הבוקר ברק בתל אביב. "אך אם לא ניתן יהיה להגיע להסכם קבע עם הפלסטינים - צריך לשקול הסדר ביניים או אפילו מהלך חד-צדדי". ברק הוסיף כי "אנחנו על זמן שאול - נגיע לקיר ונשלם את המחיר. אנשים שעכשיו שרויים בתרדמת ישאלו אז איך לא ראינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ