גופות המחבלים מקפה הלל וצריפין הועברו לרמאללה

91 גופות של פלסטינים הועברו מישראל לידי הרשות, רבים מהן של מחבלים. בשבועות הקרובים צפויה להתבצע העברה נוספת כמחווה של י-ם

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית, חוסיין א-שייח, אישר הבוקר (חמישי) כי הרשות קיבלה לידיה את גופות 91 הפלסטינים שהוחזקו בידי ישראל במשך שנים. ברמאללה צפוי להיערך היום טקס רשמי בהשתתפות בכירי הרשות, ולאחריו יועברו 11 מהגופות לעזה ו-80 למוקדים שונים בגדה. בצה"ל אישרו כי העברת הגופה הושלמה.

בין הגופות שהועברו נמנים אלה של מחבלים מתאבדים רבים. בין היתר, הועברו גופותיהם של מבצעי הפיגועים בקפה הלל בירושלים, במחנה צריפין ובבאר שבע בעשור הקודם, ומבצעי הפיגוע במלון סבוי ב-1975. הגופות הוחזקו עד כה בבית קברות בבקעת הירדן וסומנו במספרים בלבד. לטענת ארגונים פלסטינים, ישראל מחזיקה מאות גופות, ובשבועות הקרובים צפויה להתבצע העברה נוספת לידי הרשות הפלסטינית.

לפני יותר משבועיים החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו על העברת גופות מחבלים פלסטינים הקבורים בישראל לידי הרשות. לדברי פקיד ישראלי בכיר, נתניהו נענה לבקשת עבאס. "אנחנו מקווים שהצעד הזה יגביר את האמון ויסייע לחידוש התהליך המדיני עם הפלסטינים", אמר הפקיד הבכיר.

ישראל הסכימה להעביר את הגופות לפלסטינים כבר ביולי 2011. אולם ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק חזרו בהם ברגע האחרון בשל לחצים פוליטיים מצד משפחות נפגעי הטרור וכן בשל חשש לפגיעה במגעים לשחרורו של גלעד שליט.

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', ברכה על המהלך והגדירה אותו "צעד נכון ובונה אמון". עם זאת היא הוסיפה כי "אין די בצעד זה וכרגע נתניהו ניצב לבד בקפאון מדיני מוחלט שאינו מיטיב עם ישראל. יתרונה היחיד של קואלציית הענק של נתניהו הוא היכולת לבצע מהלך מדיני משמעותי ועליה לנצל זאת בכל דרך אפשרית, כדי להבקיע הבקעה של ממש מול הפלסטינים, כל עוד ההנהגה שם היא בת שיח"

תגובות