המינהל שוקל לפנות את שכונת האולפנה לשטח צבאי סמוך

המחנה אמור לקום על אדמות שהופקעו לצרכים צבאיים, אף שבג"ץ פסל בעבר תפיסת אדמות לצורכי הקמת התנחלויות; ח"כ כץ ישבות רעב נגד הפינוי

עמוס הראל
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
חיים לוינסון

מערכת הביטחון בוחנת הצעה חדשה להעביר את תושבי שכונת האולפנה בבית אל לשטח בלב בסיסי צה"ל סביב ההתנחלות, על אדמות שנתפסו לצרכים צבאיים. מדובר בהצעה מרחיקת לכת, מכיוון שבג"ץ פסל בעבר תפיסת אדמות לצורכי הקמת התנחלויות.

המערכת הפוליטית ופקידי הממשלה נמצאים בתזזית בשבוע האחרון: נתניהו אמור למצוא פתרון לסוגיה, אחרת יפוג האולטימטום של חברי הכנסת מהימין ביום רביעי, והכנסת תצביע על חוק ההסדרה. בדיונים פנימיים, נואש נתניהו מהאפשרות למצוא דרך להשאיר את הבתים במקומם, והדיון עוסק בחבילה שיקבלו המתנחלים בתמורה לפינוי מרצון למחנה זמני שהמדינה תקים עבורם. הבעיה המרכזית היא שכמעט כל בית אל הוקמה על קרקע פרטית, ואין בהתנחלות עתודות קרקע פוטנציאליות היכולות לאכלס מחנה זמני.

השבוע בחנו במינהל האזרחי רעיון חדש לפיו המחנה הזמני יוקם על 11 דונם של אדמות מדינה שנתפסו ב-1970 לצורך הקמת בסיס בה"ד 4.

שכונת האולפנה בבית אלצילום: רויטרס

הבסיס פונה ב-1994, וכיום פועלים בבית אל אוגדת איו"ש, המינהל האזרחי, חטמ"ר בנימין ובסיס מג"ב. השטח המדובר נמצא בין הבסיסים.

ההצעה מעלה קושי משפטי, מאחר שב-1979 קבע בג"ץ כי לא ניתן לתפוס אדמות לצורכי התנחלויות. עם זאת, גורמים במערכת הביטחון סבורים שמכיוון שמדובר באדמות מדינה שנתפסו לפני פסיקת בג"ץ, יש להצעה היתכנות משפטית.

ההצעה החדשה טרם הוצגה לתושבי בית אל, שעדיין דוחים בתוקף כל פשרה שלפיה יתפנו מבתיהם. ביום ראשון יחל ח"כ יעקב כץ ודוברו הראל כהן - תושבי המקום - לשבות רעב. למחרת תתחיל צעדה מבית אל לירושלים, שתגיע לכנסת ביום רביעי, שעת ההצבעה על החוק.

דרור אטקס, פעיל שמאל העוקב אחר בניית ההתנחלויות אמר בתגובה: "סיפור ההתנחלות בית אל שהוקמה על קרקעות פרטיות שנתפסו לצרכים צבאיים, חושף את שורשי החטא הקדמון של הקמת כל ההתנחלויות בשנות ה-70 שהוקמו באופן זהה. ככל שחולף הזמן כך הולך ומתברר עד כמה הקונסטרוקציה המשפטית שנבנתה על מנת לטעון שהקמת ההתנחלויות היא 'זמנית' ומשרתת 'צרכי ביטחון' היתה ונותרה מופרכת מיסודה. מאות הדונמים במתחם הצבאי של בית אל שהצבא נטש למעשה כבר לפני שנים, חייבים לחזור לבעליהם החוקיים הגרים בעיר הסמוכה אל-בירה. אין כל הצדקה משפטית או מוסרית להעבירם עתה לידי מתנחלי האולפנה שבתיהם בנויים על קרקעות פרטיות של פלסטינים אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ