תחקיר צה"ל: נערים כפתו והכו פלסטיני שנפצע מירי ליד יצהר

בעקבות התחקיר של שני אירועי ירי באזור ההתנחלות יצהר הוחרם נשקם של חברים בכיתות כוננות ביצהר, שפעלו בניגוד להוראות ומחוץ לתחום פעילותם

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

תחקיר צה"ל מגלה כי נערים קשרו פלסטיני שנורה ונפצע בינוני בבטנו והיכו אותו, באירוע סמוך ליצהר. לדברי קצין בכיר, העילה לירי בפלסטיני, שהיה חמוש בסכין, אך מרוחק מהמתנחלים, היתה גבולית. בעקבות אירוע זה ואירוע ירי נוסף שהתרחש סמוך להתנחלות החודש, החרים צה"ל  את כלי הנשק של חברים בכיתות הכוננות של יצהר. משטרת מחוז ש"י פתחה בחקירת  המקרים.

מהתחקיר שביצעה אוגדת איו"ש בעקבות שני המקרים – הראשון ביום שבת ה-19 לחודש, ובשבוע לאחר מכן, ב-26 במאי – עולה כי אנשי כיתות הכוננות, שאמורות להגן על ההתנחלויות מפני חדירת חמושים, פעלו בניגוד להוראות ומחוץ לתחום פעילותם.

התחקיר גילה כי במקרה הראשון שאירע סמוך לכפר עסירה א-קיבלייה התנהל יידוי אבנים הדדי, הן מצד הפלסטינים והן מצד המתנחלים, במרחק של 50 מטר מהכפר. סיור של גדוד שריון הגיע לאזור העימות, בו היו חברי כיתת הכוננות, נושאי נשק, מתנחלים שניסו לכבות שריפות באזור, וכמה צעירים רעולי פנים. מנגד, היו במקום כמה פלסטינים שחלקם יידו אבנים לעבר המתנחלים והכוח.

סגן מפקד הפלוגה באזור, שהיה במקום, הגיע לכיוון הפלסטינים וניסה להרחיקם מהמקום. אז שמע ירי באוויר מאחוריו, ולאחר מכן הוא טיפס למעלה, לכיוון התקהלות המתנחלים. ברגע הזה, מתנחל, תושב יצהר, ירה עם אקדחו הפרטי לכיוון הפלסטינים. "המסקנה היא שלאור איך שהם ירו, הם לא ביצעו ירי במצב של סכנת חיים מיידית וממשית, עובדה שירו באוויר בסיטואציה הזו", אומר קצין בכיר באוגדה. "בגלל זה יש שאלות שכדאי שגורם משטרתי יחקור".

הירי סמוך לעסירה א-קיבלייה

מפקד החטיבה המרחבית שומרון, אל"ם יואב ירון, ערך תחקיר אישי לכיתת הכוננות, בה טענו כי הם ירו מעל לראשו של הפלסטיני. לגבי הטענות כי החיילים עמדו מנגד בזמן התקרית, אמר הקצין הבכיר כי "הסמ"פ לא עמד מנגד, הוא רץ ולא עמד שנייה אחת בצד, ונכנס למוקד שהיה שם. זה נכון שכשאתה מסתכל על התמונות ,זה נראה שהוא עומד בלי לעשות שום דבר. אם זה קרה, אז זה לשנייה-שתיים. הוא די מהר השתלט עליהם וההתנהגות מעידה על כך. הוא הלך לכיוון הפלסטינים, ראה שהוא לא מצליח (להרגיע את הרוחות, ג"כ), ולצערי הרב לא הצליח למנוע את הפגיעה הזו".

מתחקיר האירוע השני שהתרחש בשבת שעברה עולה כי קבוצת נערים שהגיעו מההתנחלות יצהר, אזקה והחלה להכות את הפלסטיני שנפגע כתוצאה מירי כיתת הכוננות. נערים אלו לא נעצרו – לא על ידי הכוח הצבאי שהיה במקום, שלטענת קצינים באוגדת איו"ש היה עסוק בטיפול באירועים, ולא לאחר התקרית. לדברי קצין בכיר באוגדה, ההתעללות בפצוע נמשכה שניות, והכוח הגיע "באופן די מיידי מהרגע שנורה הכדור. הם מנעו את מה שהיה יכול להיות שם".

בתחקיר עלה כי האירוע השני, שהתרחש מדרום להתנחלות יצהר, סמוך לעוריף, החל גם הוא בהצתת דליקות הדדיות. עוד ציין התחקיר הצבאי כי כמה פלסטינים מהכפר עוריף אף עלו לכיוון ההתנחלות, זאת בעת שמתנחלים מיצהר הגיעו לכבות את השריפות, ואיתם "נוער שבא לייצר את החיכוך", כדברי הקצין. תוך זמן קצר החלו זריקות אבנים הן מכיוון הפלסטינים והן מכיוון המתנחלים, עד שקבוצת הנערים החלה לצעוק כי היא מזהה פלסטיני חמוש. קצין באוגדת איו"ש, המשמש כעוזר קצין ההגמ"ר (ההגנה המרחבית) והיה במקום, דיווח בקשר כי במקום זוהה חמוש.

העימותים סמוך לעוריף. צילום: בצלם

כיתת הכוננות, שנמצאת על קו הגבול בו מותר לה לפעול, החליטה להתקדם ולהתקרב למוקד ההתרחשות. הנערים הישראלים, הנמצאים במרחק של כ-15 מטרים מהפלסטינים השתטחו על הרצפה והכווינו את כיתת הכוננות, שנמצאת במרחק של כ-50 מטר, למקום בו נמצא לטענתם החמוש, ואז הם פתחו לעברו אש, ממנה הוא נפצע בבטנו. לאחר מכן החלה קבוצת הנערים לרוץ לכיוון הפצוע. הם קשרו ידיו, והחלו להכותו.

רק ברגע שחפ"ק של מפקד הפלוגה באזור הגיע למקום, הם הפסיקו, ואחד החיילים טיפל בפלסטיני וניסה לייצב את מצבו. לדברי הקצין הבכיר, מדובר ב"אירוע מאוד חמור, כמובן בהתנהגות של הנערים, שגם קשרו אותו וגם ריתקו אותו באותו שלב. למזלו הצבא הגיע יחסית מהר, ומרגע שפינו אותו יש רגיעה מסוימת". בין כליו של הפלסטיני נמצא הסכין, והתחקיר הצבאי מעלה שהפלסטיני שבר את מכשיר הטלפון הסלולרי שהיה ברשותו לאחר פציעתו. גם נושא זה נמצא עוד בחקירה של גורמי הביטחון. כשנשאל הקצין אם הירי לעבר הפלסטיני היה מוצדק, ענה כי הצבא עוד לא השלים את התחקיר, אך העריך שהירי הוא "די גבולי". "לא מספיק שמישהו צועק 'חמוש-חמוש', צריך לזהות סכנת חיים ברורה. הטענה הייתה שראו אקדח".

בצבא מציינים כי יש לא מעט מידע על אפשרויות של עימותים אלימים בין מתנחלים לפלסטינים שהתקבלו מהשב"כ. לאור ההתפתחויות האחרונות בעניין גבעת האולפנה ומגרון, אמר קצין בכיר באוגדת איו"ש כי "אין ספק שהפינויים יכולים להדליק פה (את השטח, ג"כ), להצית עוד מוקדים, ולהשפיע על יציבות של השטח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ