הזקן וחיל הים

"גבוה, גבוה", אמר הבודק בנזיפה על הלחץ דם. "בגללכם", ענה הדייג המבוגר, שבנוהל הצה"לי "הפשטה ושחייה" הורד מסירתו. זה קורה הרבה

עמירה הס, שב"חית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס, שב"חית

"תפשטו את הבגדים שלכם", ציווה החייל במגאפון. הזקן ובנו פשטו את הבגדים. "תרדו למים", המשיך החייל לצוות במגאפון. הבן, 18, ירד ושחה מסירת הדיג לעבר ספינת הקרב של חיל הים. 45 דקות קודם לכן, כשנעצרה במרחק של 50 מטר, הפקודה הראשונה שלה היתה: "תכבו את המנוע". הם כיבו. "אתה והבן בואו קדימה", המשיך הקול הצעיר לצוות. הזקן ובנו התקדמו לחרטום הסירה. מוחמד בכר, בן 62, דייג מגיל 17, אמר בדאגה: "יא קפטן, אנחנו לא בסכנה". הצעיר מאחורי המגאפון ענה: "שתוק". אבל האיש, שמבחינת גילו יכול להיות סבא שלו, המשיך: "אנחנו כל יום דגים במקום הזה. לא עברנו את הקו, יא קפטן". והמגאפון בשלו: "שתוק, אל תדבר".

הזקן ובנו עמדו כך כחצי שעה בחרטום. רק כשספינת קרב אחרת של חיל הים התקרבה ונעצרה, הם נצטוו להתפשט. הבן שחה ועלה על סיפון ספינת הקרב. החיילים זרקו אז גלגל הצלה קשור בחבל אל האב. הוא ירד מסירתו - מקור הפרנסה היחיד שלו, כפי שאמר לי שלשום בטלפון בקול שהיה על סף בכי - נאחז בגלגל ונסחב אל ספינת חיל הים. זה היה בסביבות תשע בבוקר, 5 במאי. ודווקא היום התחיל טוב, ובשעה וחצי של דיג הם העלו ברשתם כשני קילו וחצי דגים.

נוהל הפשטה ושחייה קורה כמה פעמים מדי חודש, קיץ, חורף, יום, לילה, זקן, צעיר. לא משנה. לעתים תכופות יותר ספינות הקרב יורות לעבר סירות הדייגים. "מיזאן", ארגון זכויות אדם בעזה, רשם 12 מקרים שבהם חיל הים פתח באש על סירות הדיג שיצאו מנמלי דיג ברצועה במהלך מאי. חיל הים עצר במאי תשעה דייגים (ששוחררו כעבור כ-12 שעות) והחרים ארבע סירות דיג על ציודן (שמוחזרות, בדרך כלל חבולות, כעבור כשנה). ב-30 במאי נעצרו ארבעה; ב-27 במאי, מעט לפני חצות הליל, ירו כוחותינו על סירת דיג באזור רפיח. כוחותינו דרשו משני הדייגים - בני 59 ו-65 - להתפשט, לקפוץ למים, לעלות לספינת הקרב. המבוגר הורשה לחזור לסירה. השני נעצר ושוחרר למחרת בצהריים. ב-22 במאי כוחותינו ירו על סירות דיג באזור דיר אל-בלח. לכוחותינו אין נפגעים. האויב נס בפחד לחוף. בלי מזון וכסף למשפחה.

דייגים בים בעזה. לעתים תכופות ספינות הקרב יורות לעבר סירות הדייגים צילום: רויטרס

"הסכם אוסלו" התיר לדייגי עזה להפליג לטווח של 20 מייל ימי. בפועל הדייגים לא הורשו להרחיק מעבר ל-12 מייל. אלה קוצרו לשישה מייל אחרי שנת 2000, ומאז "עופרת יצוקה" הטווח המותר לדיג הוא רק שלושה מייל. מצופים צהובים מסמנים את הגבול. יש שמסתכנים וחוצים אותו, כי בטווח השלושה מייל הדגה דלילה והסוגים מעטים. לטווח זה מגיעים גם לעתים קרובות מי שופכין - כך שעולה סכנת הזיהום. לפי עדויות של דייגים רבים, שלמען הביטחון רכשו ג'י-פי-אס - לעתים קרובות חיל הים יורה לעבר סירות שלא חצו את הקו האסור. בהשוואה לחודשים הקודמים התרבו במאי התקיפות, אומרים ב"מיזאן", ומעריכים שיש שתי סיבות להסלמה היזומה: להקטין אפילו את טווח השלושה מייל; לספק לשב"כ נחקרים כדי שיסחוט מהם מידע כלשהו.

ואכן, אחרי נוהל ההפשטה והשחייה, מלמדות העדויות שגובה "מיזאן", העצורים - אזוקים ומכוסי עיניים - מורדים ברציף באשדוד. מלבישים אותם במכנסיים וחולצה חד-פעמיים, מצלמים אותם, לא לפני שבודקים חום ולחץ דם. "גבוה, גבוה", אמר בנזיפה הבודק לבכר והתכוון ללחץ הדם. "זה בגללכם", ענה לו בן ה-62.

הוא ובנו הוחזקו אזוקים וקשורי עיניים במשך כשש שעות. אחר כך הוסעו, כנראה למתקן השב"כ שבמחסום ארז. שם, למען הביטחון, בחורינו בדקו אותם בגלאי מתכות, והכניסו אותם לחדר עם מחשב, שבו ישב אדם לבוש בבגדים אזרחיים.

אחד הנחקרים שיחזר את התחקור בעדות ל"מיזאן": "אמרתי לחוקר שלא עברנו 2.5 מייל. הג'י-פי-אס הראה, והקצין שעצר אותנו ירה בלא אזהרה". הלבוש אזרחית ענה: "אני לא מכיר את הים כולו ואני פה כדי שתעזור לי". לבוש החליפה החד-פעמית אמר: "אין לי מה לעזור לך. אני דייג ומבין רק את שפת הדיג, ואני רוצה שמישהו יעזור לי להחזיר את סירת הדיג וחפצי האישיים". החוקר שאל על השוטרים בנמל והנחקר ענה: "לא מכיר דבר חוץ מהסירה שלי". הישראלי אמר: "אתה עברת (את הגבול) ושהממשלה שלכם תעזור לכם". והפלסטיני מסביר לו שלפי הסכם אוסלו הטווח הימי המותר הוא 20 מייל. לישראלי נמאס: "שהממשלה שלכם תעזור לכם ויאללה לך מפה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לדברים, כי בשל השימוש שעושים ארגוני הטרור גם במרחב הימי הוטלו מגבלות ביטחוניות על השיט, וכדי לאכוף אותן "נוקט חיל הים אמצעים שונים להרחקת כלי השיט שחרגו מהאזור המותר לשיט, וביניהם כריזה לשוב לחוף ובהתאם לצורך - אף מעצר. לפי הוראות הפתיחה באש נעשה שימוש בירי חי כמוצא אחרון בלבד ובאופן מושכל וזהיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ