ארה"ב מגבשת עם ישראל סבב עיצומים נוסף נגד איראן

במערב מכינים חלופה לקראת האפשרות שהשיחות במוסקווה ייכשלו. האמריקאים טוענים שהסנקציות הגבילו את יכולתה של איראן להרוויח מהנפט

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל וארצות הברית מגבשות שורת סנקציות חדשות שיוטלו על המשטר בטהראן אם שיחות הגרעין בין שש המעצמות לבינה, ב-18 ביוני, ייכשלו. כך אומרים בכירים אמריקאים וישראלים. תת-שר האוצר האמריקאי דיוויד כהן, שבא אתמול לישראל, דן בעניין עם בכירים בדרג המדיני ובמערכת הביטחון. שיחותיו של כהן עסקו גם בסנקציות על סוריה ובמעקב אחרי העברת כספים לארגוני טרור.

כהן, מחזיק תיק הסנקציות על איראן בממשל האמריקאי, אומר בראיון ל"הארץ" כי ארצות הברית וישראל דנות בסנקציות נוספות נגד איראן: "אנחנו עובדים עם השותפים שלנו, כולל הישראלים, ומדברים על צעדים נוספים כדי להגביר את הלחץ על איראן". לדבריו, "בשנים האחרונות עבדנו בשיתוף פעולה הדוק עם ממשלת ישראל לגבי שורה של סנקציות. הישראלים הם שותפים טובים מאוד. הם יצירתיים ומסייעים ונמשיך להתייעץ אתם בנושא".

לדברי גורם ישראלי בכיר, כהן ייפגש בביקורו, בן יומיים, עם ראש המוסד תמיר פרדו, עם ראש אמ"ן האלוף אביב כוכבי, עם ראש אגף התכנון האלוף נמרוד שפר, עם היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידור, עם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר ועם סגן שר החוץ דני אילון. הפקיד הישראלי הבכיר הוסיף כי ארצות הברית וישראל החלו כבר בעבודת מטה משותפת על סנקציות נוספות נגד איראן למקרה שהערוץ הדיפלומטי ייקלע למבוי סתום.

לדברי כהן, אם המשא ומתן עם איראן ייכשל יוטלו עליה סנקציות נוספות. "הנקודה החשובה שהציבור הישראלי וההנהגה האיראנית צריכים להבין הוא שאם לא נשיג התקדמות בערוץ הדיפלומטי יהיה לחץ נוסף (על איראן, ב"ר)... אם לא נשיג פריצת דרך במוסקווה אין כל ספק שנמשיך ונגביר את הלחץ", אמר תת שר האוצר האמריקאי.

בסוף יוני ייכנסו לתוקף סנקציות חריפות נוספות נגד איראן. החל מה-28 בחודש כל מדינה שרוכשת נפט מאיראן ומעבירה תשלומים לבנק המרכזי שלה, תהיה נתונה לסנקציות של הממשל האמריקאי. כדי לקבל פטור מהסנקציות האמריקאיות יהיה על מדינות להוכיח שהן הפחיתו את ייבוא הנפט מאיראן. בנוסף, ב-1 ביולי ייכנס לתוקפו אמברגו הנפט של האיחוד האירופי.

סגן שר החוץ דני איילון עם סגן שר האוצר האמריקאי ומחזיק תיק איראן בממשל דייוויד כהן, אתמול בתל אביב צילום: גדעון מרקוביץ

"התחלנו כבר לראות את ההשפעה של שני הצעדים האלה", אמר כהן. "עשר מדינות באיחוד האירופי כבר הפחיתו את כמות הנפט שהן רוכשות מטהראן וכך גם יפאן ומדינות נוספות. איראן היום יכולה למכור פחות נפט מאשר לפני שישה חודשים. יש לנו דיווחים על כך שמכליות נפט איראניות חונות מול חופי איראן מלאות בנפט כי הם לא מצליחים למצוא קונים".

כהן ציין שאיראן מתקשה למצוא דרכים לקבל תשלומים ממדינות שונות עבור הנפט. "הסנקציות הגבילו את יכולתה של איראן לקבל רווחים מהנפט", אמר הבכיר האמריקאי. "התוצאה היא שההכנסה האיראנית מנפט, שהיא ללא ספק החשובה ביותר עבור המשטר, נמצאת תחת לחץ".

לדברי כהן, למרות שלממשל האמריקאי אין ספק שהסנקציות משפיעות בצורה משמעותית על איראן, וושינגטון מכירה בכך שעד כה לא הביא הדבר לשינוי כיוון אסטרטגי בכל הנוגע לתוכנית הגרעין. "היתה לסנקציות השפעה כלכלית משמעותית על הבנקים האיראניים שבאמצעותם נוהלה תוכנית הגרעין", אמר כהן. "האם זה הביא לשינוי בגישה הפוליטית באיראן כלפי תכנית הגרעין - ימים יגידו. הנכונות האיראנית לבוא לשיחות באיסטנבול, בבגדאד ועכשיו במוסקווה היא תוצאה ישירה של הלחץ שהם מרגישים כתוצאה מהסנקציות. עם זאת, המטרה היא להביא לשינוי אסטרטגי לגבי תוכנית הגרעין ואני מכיר בכך שיש עדיין מה לעשות בהקשר הזה ואנחנו מתכוונים לעשות זאת".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ