יהונתן ליס
תומר זרחין

בהתייעצויות שקיים אתמול היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין עם גורמים בפרקליטות ומומחים למשפט בינלאומי הועלה קושי בהעתקת חמשת מבני גבעת האולפנה בבית אל לשטח צבאי, משום שהשטח הופקע בעבר לצורך הקמת מחנה צבאי. גורמים משפטיים המעורים בדיונים הזכירו כי טרם התגבשה החלטה סופית בנוגע לפתרונות האפשריים לבתי גבעת האולפנה, ובהם השימוש בשטח צבאי לצורך אכלוס המפונים. וינשטיין קיים אמש דיון לילי במשרד ראש הממשלה והוא צפוי להמשיך בהתייעצויות.

ברקע הדיונים המשפטיים בפתרונות לתושבי המקום, לוחצים חברי כנסת, פעילי ימין ואנשי ועד הפעולה של גבעת האולפנה על שרי הליכוד למרוד בראש הממשלה בנימין נתניהו ולתמוך בחוק ההסדרה, שנועד להכשיר בנייה על קרקע פלסטינית פרטית בהתנחלויות. השרים נקראו לפעול לפי צו מצפונם, אך לצד הפנייה הזו עומד גם איום ברור: מי שלא יתמוך בחוק ביום רביעי הקרוב יספוג תגובה נקמנית מהפלג הימני כשיזדקק לו. כחלק מהאיום הפסיכולוגי פורסמו בעיתונים מודעות המזכירות לשרים התבטאויות קודמות שלהם בעד ההסדרה. במקביל, סקר טלפוני אנונימי בקרב מתפקדי הליכוד ביקש לבחון אם בפריימריז יסירו תמיכתם משרים שלא יצביעו בעד החוק ביום רביעי. "זהו הפתרון היחיד שנותר כדי להכשיר את השכונה אל מול בג"ץ", טענו בימים האחרונים יוזמי החוק, חברי הכנסת זבולון אורלב (הבית היהודי), זאב אלקין (הליכוד) ויעקב כץ (כצל'ה) (האיחוד הלאומי). חוק ההסדרה קובע כי בתים שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית לא ייהרסו, אם במתחם גרות לפחות 20 משפחות יהודיות במשך יותר מארבע שנים. יוזמי החוק העריכו כי ההצבעה עליו בקריאה טרומית ביום רביעי היא ההזדמנות האחרונה (מבחינת לוח הזמנים) שתאפשר את השלמת חקיקתו עד למועד פינוי השכונה כפי שקבע בג"ץ.

מה צריך להיות הפיתרון לסוגייה? דברו על זה בפייסבוק

ראש הממשלה נתניהו הבהיר אתמול לשרי מפלגתו שעליהם להתנגד לחוק, כפי שקבעה ועדת השרים לחקיקה לפני כחצי שנה. המסר של נתניהו לשרים היה כי כל פתרון אחר, במיוחד חקיקת חוק ההסדרה, יהיה כרוך בנזק מדיני כבד לישראל. "המדיניות שלנו היא לחזק את ההתיישבות תוך שמירה על החוק", אמר, "תמיד אפשר ללכת לפתרון של חקיקה, אך יש לזה מחירים, כולל בזירה הבינלאומית". ואכן, נתניהו הביע בימים האחרונים חשש מהביקורת הבינלאומית שתוטח בו ובממשלתו אם יקדמו באופן פעיל את החוק.

אתמול העביר נתניהו את היוזמה שגיבש לפינוי הבתים מגבעת האולפנה לעיונו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. היועץ התבקש לאשר את העתקת הבתים לקרקע חלופית, ובמקביל להרחיב באופן משמעותי את הבנייה בבית אל. בנוסף, נתניהו ביקש מווינשטיין שיבהיר אם הפתרון שהציע לא יעורר גל תביעות פלסטיניות בדרישה לפינוי קרקעות בהתנחלויות נוספות. ״נמתין בסבלנות לתשובות היועץ המשפטי כדי שאפשר יהיה לקבל החלטה מושכלת״, אמר ראש הממשלה לשרים. 

לחצו להגדלה

אלא שנתניהו עצמו העביר בימים האחרונים מסרים סותרים בנושא: הוא אמנם הפעיל מאמצים רבים כדי למנוע את תמיכת הממשלה בחוק, אך במקביל הבהיר לאורלב ולכץ שהוא לא שולל את החקיקה בעניין; הוא קידם פתרון שיוביל להרס השכונה, אך בלשכתו אישרו אתמול במקביל כי אם הפתרון לא יזכה לגיבוי מספק מצדו של וינשטיין, ראש הממשלה עשוי לתמוך בחוק בסופו של דבר.

אלקין עבר מגיוס תמיכה לקמפיין נגדי

השר יולי אדלשטיין היה השר היחיד מהליכוד שהבהיר אתמול באופן חד משמעי שבכוונתו לתמוך בחוק. גם השר דניאל הרשקוביץ מהבית היהודי התחייב לפעול באופן דומה. שאר השרים המתינו אתמול להחלטתו של נתניהו: אם יתיר להם חופש הצבעה או שיחייב אותם להתנגד לחוק. אתמול התברר כי שני שרים מהליכוד, שהודיעו בשבועות האחרונים על תמיכתם בחוק, ככל הנראה לא יתייצבו להצבעה: שר התחבורה ישראל כץ והשר לענייני הנגב והגליל, סילבן שלום, שיקיימו סבב פגישות בחו״ל כשהחוק יידון בכנסת.

אלקין ואורלב היו טרודים אתמול בניסיונות לגבש את הרוב להצבעה. בינתיים, כך נראה, הכוחות שקולים. ״בהחלט יש אפשרות שהחוק הזה יעבור״, אמר אלקין אתמול, לאחר תקופה ארוכה שבה הביע ספק ביכולתו לגבש רוב למהלך. עד היום היה יו"ר הקואליציה הגורם שמנע מממשלת נתניהו להפסיד בהצבעות במליאה. בהצבעות שנויות במחלוקת הוא מיהר להעניק חופש הצבעה לח"כים והציל את הקואליציה ממבוכה. הפעם זה לא יקרה. אלקין פתח שלשום בקמפיין בוטה וחד משמעי נגד נתניהו ובעד החוק. "ההחלטה של ראש הממשלה על הריסת השכונה בכוח היא שגיאה חמורה ביותר, שמהווה הפרה בוטה של התחייבויותיו לציבור בוחריו במחנה הלאומי", אמר אלקין, "אני קורא לכל חברי הכנסת, כולל השרים וסגני השרים, לתמוך בחוק".

גם אורלב לא חסך ביקורת מהמהלך. "הפתרון שנתניהו מציע הוא בעייתי מאוד, כי הוא מאיים לא רק על שכונת האולפנה, אלא גם על יישובים אחרים שנמצאים באותו המצב. איך הוא יתגבר על הבעיה הזאת בלי חוק ההסדרה?", אמר. אורלב העריך אתמול שאם נתניהו יאפשר לשריו לתמוך בחוק, יימצא רוב מספיק כדי להעביר אותו, חרף התנגדות שרי העצמאות וקדימה.

קדימה, המצטרפת הטרייה לקואליציה, עשויה להפוך בסופו של דבר ללשון המאזניים בהצבעה. במפלגה הבהירו שבכוונתם לכפות משמעת קואליציונית נגד החוק, אך בליכוד "סימנו" אתמול קבוצת ח"כים מהמפלגה, שצפויה להיעדר או להצביע דווקא בעדו. "ביטחונה ועתידה של ישראל תלויים בהסדרה מדינית, ורק באמצעותה נוכל להבטיח את עתיד רוב המתיישבים ביהודה ושומרון״, אמר מופז אתמול, בהתבטאות ראשונה בעקבות יוזמת נתניהו. גם בישראל ביתנו טרם החליטו כיצד להצביע. "העמדה הבסיסית של המפלגה היא נגד הריסת הבתים", אמרו אתמול בסביבתו של ליברמן, אך הבהירו כי "אם יימצא פתרון שיהיה מקובל על כולם לא יהיה לנו עניין לפגוע בו". מנגד אמרו גורמים אחרים במפלגה כי אם יתברר ששרים בליכוד מתכוונים לתמוך בחוק חרף הנחיית נתניהו, גם שרי ישראל ביתנו יצטרפו כאיש אחד לתמיכה בחוק. באופוזיציה, לעומת זאת, דחו אתמול את האפשרות שיבצעו תרגיל פרלמנטרי וינטשו את ההצבעה כדי שהחוק יעבור ונתניהו יובך. "אנחנו נגיע למליאה ונצביע נגד החוק", הבהיר אתמול יו"ר סיעת העבודה, יצחק הרצוג, "אף אחד לא מחפש לגרום כאב וסבל לאזרחים שרכשו את ביתם, אבל המציאות המרה מכתיבה התנהגות על פי חוק ותו לא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ