היום: פרשת הרפז עוברת לטיפול שופטי בג"ץ

עוזרו לשעבר של אשכנזי עתר לקבל את חומרי מבקר המדינה בפרשה. ההחלטה צפויה להשפיע על האופן בו תסתיים הפרשה אינה קרובה לסיום

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

פרשת מסמך הרפז מתנהלת כעת בצל התכתשות בוטה, טעונת רגשות, בין מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. אבל שופטי בג"ץ, שידונו היום (שני) בעתירתו של אלוף-משנה ארז וינר - עוזרו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי - יצטרכו להכריע בעניין חשוב יותר מקרב האגו שבין המבקר ליועמ"ש. החלטתם צפויה להשפיע על האופן שבו תסתיים הפרשה הארוכה והמפותלת, שאותה תיאר בעבר הרמטכ"ל בני גנץ כ"ריח פגר" הנידף מהמטה הכללי.

אל"מ וינר עתר לבג"ץ נגד לינדנשטראוס, בדרישה להעביר לידיו את כל החומר שעלה בבדיקת המבקר בפרשה. לפי טיוטת דו"ח המבקר, שהופצה לפני שלושה חודשים, וינר ריכז את הקשר עם סגן-אלוף (מיל') בועז הרפז, שזייף את המסמך שנועד לשבש את מינוי האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל. וינר עצמו לא חשוד בזיוף המסמך, אך המבקר קובע כי הרפז, בשליחות וינר ובידיעה חלקית לפחות של אשכנזי, אסף באופן שיטתי מידע מכפיש על שר הביטחון אהוד ברק ועל אנשים נוספים. טענת וינר בעתירתו לבג"ץ פשוטה: קביעות המבקר נגדו מוטעות, אך כדי לאפשר לו להתגונן מפניהן ולהשפיע על נוסח הדו"ח הסופי, עליו לעיין בחומר המלא.

לינדנשטראוס טוען שהדבר אינו מקובל בהליך ביקורת. יתרה מזאת: לדבריו, חשיפת כל החומר תפגע באמון שבין העדים למשרד המבקר ותסכל כל סיכוי להצלחת בדיקות בפרשות מורכבות דומות בעתיד. וינשטיין סירב להגן על עמדת המבקר בבג"ץ, והאחרון נאלץ לשכור את שירותיו של עורך דין פרטי, פרופ' דוד ליבאי. בינתיים נכנע המבקר ללחץ, והעביר לעיונו של וינר מה שהוא מתאר כהיקף עצום, חסר תקדים, של חומר. למרות זאת, טענו וינר ופרקליטיו שאין בכך די וסירבו למשוך את עתירתם.

לצד רצונו בקבלת החומר, מנהל כאן וינר מאבק נוסף, לא מוצהר, ולו שתי מטרות: הראשונה היא ערעור מעמדו של לינדנשטראוס. ככל שיעלו יותר טענות נגד מסקנות המבקר בטיוטת הדו"ח, ישתפר מצב הנפגעים ממנה. המטרה השנייה היא לפתוח ב-"קרב השהיה" נגד המבקר. בעוד פחות מחודש, ב-3 ביולי, תסתיים כהונת לינדנשטראוס. אם ייתן בג"ץ ארכה נוספת להעברת מסמכים ולהמתנה לתשובת וינר, יעבור הדו"ח הסופי לטיפולו של המבקר הבא, יוסף שפירא. עד ששפירא ילמד את הפרשה יחלפו בוודאי עוד כמה חודשים, שבמהלכם ייטשטש עוד יותר הזיכרון הציבורי בפרשה. אם וינר יצליח בכך, ירוויח גם הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, שאינו צד רשמי בהליך. לצד וינר, אשכנזי הוא היחיד מהמעורבים בפרשה שטרם העביר את תשובתו לטיוטת המבקר.

אם יקבל בג"ץ את עמדת לינדנשטראוס שדי בחומר שהועבר (וזה כלל אינו ברור), ינסה המבקר להכתיב פרק זמן של שבועיים בלבד לקבלת תשובות וינר ואשכנזי לטיוטת הדו"ח. זאת, כדי לאפשר את פרסום הדו"ח הסופי בטרם התחלפות המבקר, אבל זה אינו נראה כתאריך יעד סביר בהתחשב בהיקף החומר ומורכבות הפרשה. עם זאת, בפרשת הקרקעות של האלוף גלנט הוקצבו לו יומיים בלבד לענות על אלפי עמודים של מסמכים.

מי שתומך בזירוז פרסום הדו"ח הסופי הוא הרמטכ"ל הנוכחי בני גנץ. בלי דו"ח סופי, צה"ל מתקשה להשלים הליכים משמעתיים נגד מעורבים בפרשה שעודם במדים. ישנה גם שאלת המינויים: הרמטכ"ל מבקש למנות בקרוב את האלוף גדי אייזנקוט לסגנו. אף שהמבקר קבע שמעורבות אייזנקוט בפרשה שולית, גנץ יתקשה לקבל את הסכמת ברק למינוי ללא דו"ח סופי של המבקר. גם שורת מינויים של קצינים בכירים באמ"ן, שקיימו קשרים עם הרפז, תקועה. בנוסף, הוקפא מינויו של וינר לתפקיד קצין חינוך ראשי. מעניין שאותם אנשים שהזילו דמעות בפומבי על מר גורלם של יותר ממאה קצינים, שברק הקפיא את מינוים לכמה חודשים כשהתפוצצה הפרשה, אינם רואים פסול בהקפאה הנוכחית.

העיכוב בהוצאת הדו"ח אינו הבעיה היחידה של המבקר. אם וינר יקבל חומרים מהבדיקה, גם אשכנזי, ברק וראש מטה השר יוני קורן, זכאים לחומרים דומים. כיוון שהשנאה בין המחנות היא כה עמוקה, צריך להניח שכל מסמך שיופץ יתגלגל גם לעיתונות. התוצאה תהיה חגיגה של הדלפות ורכילות ושפע של מטעני צד חדשים. איך, למשל, יגיב ברק כשיעיין בתמלילי שיחות טלפון או עדויות של אלופים מכהנים, המבטאים את חשדותיהם בנוגע להתנהלות לשכת השר? האם אשכנזי באמת מעוניין שכל מה שאמר למבקר על ברק ואנשיו, בסדרת העדויות שלו, ייצא החוצה? מבחינת כלי התקשורת, יהיה מעניין. למעורבים, מדובר בפוטנציאל נזק ניכר. את וינר, הנלחם על שמו הטוב, זה פחות מטריד כנראה.

נותרה גם בעיה נוספת: ככל שלינדנשטראוס ממשיך לעיין בחומרים החדשים שבידיו, ובעיקר בטענתו של הרפז לפיה אשכנזי הפעיל אותו ישירות, כך הוא משתכנע שאין מנוס מחידוש החקירה הפלילית בפרשה. וינשטיין מבהיר שאין לו שום כוונה כזו. אם בג"ץ לא יקבל את עמדת המבקר היום, ייתכן שאנשי משרד המבקר - ולמעשה בירור האמת בפרשה כולה - ינחלו לבסוף תבוסה כפולה: גם הדו"ח הסופי של המבקר לא יתפרסם בעתיד הנראה לעין, וגם החשדות החדשים לא ייחקרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ