רה"מ במסלול התנגשות עם הקיצונים

הקרב על ניהול החנות שהיא הליכוד

נתניהו כבר הביס את פייגלין וזכה בראשות המפלגה, אך אם חוק ההסדרה יעלה להצבעה בעוד יומיים בכנסת צפוי ביניהם מאבק נוסף

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים79
יוסי ורטר

ב-31 בינואר השנה בהתמודדות על ראשות . מערכה מספר 2 ביניהם עשויה להתרחש השבוע במליאת הכנסת, אם החוק השערורייתי והמסוכן הקרוי "" יעלה להצבעה, בניגוד לעמדת נתניהו. אז יתברר מי מנהל את החנות הזו, שהיא הליכוד: רה"מ או פייגלין ושות'.

שלשום, לאחר צאת השבת, פרסם הודעה פומבית: שרי הליכוד שלא יתמכו בחוק לא יזכו ליהנות מקולות המתנחלים והימין הקיצוני בפריימריז. לאדם הסביר האיום הזה נשמע אולי זניח, אבל עבור שרי הליכוד, שלא כולם אנשים סבירים, זהו איום קיומי וסכנה ברורה ומיידית. לא פחות מהאיום האיראני.

השוט של פייגלין הוא רק חלק מקמפיין אגרסיבי, אלים ויקר מאוד שמנהלים המתנחלים בימים האחרונים. הוא כולל איומים מפורשים כלפי שרי הליכוד, שיגור מאות מסרונים לניידים שלהם ופרסום מודעות ענק בשווי מיליוני שקלים בעיתונים. קבוצת המיעוט שמתעמרת במדינה ובממשלותיה כבר למעלה מ-40 שנה פועלת כדי לגרום לראש ממשלה לזחול ולהסית את שריו נגדו, וכל האמצעים כשרים.

הנהגת מועצת יש"ע נאלצת להתיישר לפי משוגותיו של הסמן הימני. בשיחות פרטיות עם בכירי הליכוד מודים ראשי ההתיישבות כי החבילה שהציע נתניהו (בשעה ששורות אלה נכתבות עדיין לא ידועה עמדתו הסופית של היועץ המשפטי לממשלה לגבי כל מרכיבי העסקה), היא סבירה ואף טובה: סבירה להתיישבות, טובה למדינה. בפומבי, הם חוששים לומר זאת. מאז ההתנתקות מרצועת עזה אין בעל בית להתיישבות. יש עלים נידפים ברוח הסהרורית והמשיחית שמפיחים כצל'ה, בן ארי וחבורתם.

קבוצת מיעוט שמסיתה את השרים נגד רה"מ. נתניהו בוועידת הליכודצילום: מוטי מילרוד

הקיצונים חדרו גם לתוך שורות הליכוד והם מאיימים למוטט את הבית על דייריו. עליהם ח"כ מירי רגב לא תאמר שהם סרטן. יו"ר סיעת הליכוד והקואליציה, ח"כ זאב אלקין, לא היסס לעלות אתמול לשידור ברשת ב', לדבר בזלזול על נתניהו ולקרוא לכל חבריו בליכוד לתמוך בחוק מבטל בג"צ, שעלול להמיט על ישראל קטסטרופה משפטית ובינלאומית. מגישת התוכנית הסבירה למאזיניה ש"נתניהו רץ שמאלה". לאן הגענו אם ראש ממשלה שמנסה (נכון לאתמול) לכבד בלי התלהבות, את פסיקת בג"צ, מוגדר שמאלן.

היה מי ששאל אתמול מדוע שריו של נתניהו לא ממהרים להגן עליו בתקשורת. שתי תשובות: הם מנוסים. הם מכירים את הקליינט. הם יודעים שעד שלא נאמרה המילה האחרונה, מוטב שלא יתחייבו - ולא יחייבו את עצמם בשום עמדה. התשובה השנייה היא שנתניהו עצמו ביקש מהם אתמול בישיבת שרי הליכוד שלא להתראיין. בלשונו: ‘אל תרוצו לספר חברה'. את החלק הראשון של האמרה הידועה הוא בחר שלא לצטט.

יומיים וחצי נותרו עד להצבעה בכנסת. מדובר כידוע, בנצח. לכאורה, זהו מסלול התנגשות חד משמעי בין נתניהו והקיצוניים בממשלתו ומפלגתו. כשאריאל שרון הגיע לצומת הזה בסתיו 2005 הוא הסיק מסקנות והתפלג. נתניהו עדיין אינו שם. המלך, כהגדרת המגזין "טיים", צריך להחליט אם הוא עירום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ