ליברמן: ללא פתרון סביר, ניאלץ לתמוך בחוק ההסדרה

מאות בני אדם יצאו הבוקר לצעדה מגבעת האולפנה למאחז גבעת אסף, במחאה על התוכנית להזיז את בתי השכונה. הצעדה תסתיים ביום ד' בירושלים

כתבי "הארץ"
כתבי "הארץ"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב אחר הצהריים לדברי שר החוץ אביגדור ליברמן ולפיהם "אם לא תהיה ברירה אחרת, נצטרך לתמוך בחוק ההסדרה". נתניהו אמר כי "גם אם לחלק מהאנשים החלטת בג"ץ בעניין גבעת האולפנה קשה, אנחנו צריכים לכבד אותה".

ראש הממשלה נפגש היום עם שתי משפחות שמתגוררות בבתים שמיועדים לפינוי והסביר להן את עמדתו. "אנחנו ממשלה שמכבדת את שלטון החוק ומחזקת את ההתיישבות, ואין סתירה בין הדברים", אמר נתניהו, "האלטרנטיבה, בדמות חוק ההסדרה,להשיג את ההפך. גם פינוי השכונה, וגם פגיעה בהתיישבות".

מוקדם יותר היום רמז שר החוץ ליברמן כי הוא מסתייג מתכניתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להעתקת חמשת הבתים בשכונת האולפנה למקום אחר בבית אל, אך מנגד הביע תמיכה בהחלטת נתניהו לבנות 10 יחידות דיור על כל יחידת דיור שתפונה. 

"אני מקווה שיימצא פתרון סביר אחר", אמר ליברמן בכנס של לשכת רואי החשבון באילת, "כולם, גם אנשי ההתיישבות, מבינים שצריך פתרון יצירתי. אסור שזה יהווה תקדים". שר החוץ הוסיף כי "שמחתי לשמוע את חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, שבכל מקרה גבעת האולפנה לא מהווה תקדים לגבי יישובים אחרים. בסופו של דבר נדבר היום ומחר וננסה להבין, כי עוד לא הבנתי מה ההחלטה שהתקבלה בלילה (בדיון אצל ראש הממשלה אמש, ב"ר). אנחנו חושבים שצריך לחפש פתרון ולא ליצור משבר. בהיעדר פתרון סביר מה שיישאר זה להצביע על חוק ההסדרה ולהסדיר את מעמד הבתים בבית אל". מנגד הוסיף ליברמן: "הגישה של ראש הממשלה נכונה – כל ארגוני השמאל שיחשבו שבדרך הזו אפשר להפסיק את מפעל ההתיישבות צריכים להבין שיש מחיר – אם על כל בית יוקמו 50 בתים זה יהיה מסר חשוב לצד השני".

הצועדים לירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

ליברמן הוסיף כי ביקש מהמחלקה המשפטית של משרד החוץ חוות דעת לגבי פסק דין שניתן ב-2010 על ידי בית הדין האירופי לזכויות אדם, בנוגע לתביעה של יוונים קפריסאים שהיה להם רכוש בחלק הטורקי של קפריסין. "ממשלת טורקיה הביאה אנשים שהשתלטו על הרכוש הזה", אמר ליברמן. "היוונים ביקשו לקבל את הרכוש שהיה שלהם במשך דורות – מה שבכלל לא ברור לגבי הקרקע בבית אל. פסק הדין קבע שאפשר להסתפק בפיצוי על הקרקע כי עברו שנים רבות וכי מדובר במקרים רבים. אי אפשר לפנות את כולם ולהחזיר את הרכוש לכולם. גם המציאות הפוליטית היא כזו שאי אפשר להחזיר רכוש ולכן הפתרון הוא פיצוי על הקרקע. פסק הדין הזה מאוד רלוונטי לגבינו ואני אעביר את חוות הדעת שאקבל לשר המשפטים".

שר החוץ הוסיף בנאומו כי האינטנסיביות של העיסוק ב-5 הבתים בבית אל מראה שהישראלים חיים בתוך עצמם מבלי לראות מה קורה בעולם. "יש עשרות הרוגים כל יום – כל הגזרה פה בוערת ואנחנו מתעסקים בחמישה בתים – כן לנסר לא לנסר", אמר ליברמן. "זה נראה קצת גרוטסקי וכדאי שנדע להסתכל על עצמנו מהצד".

יו"ר קדימה, שאול מופז, התייחס אתמול בפתח ישיבת הסיעה לחוקים עוקפי בג"ץ: "קדימה תתנגד לכל החוקים שמטרתם להשתלט על קרקעות בניגוד לחוק ואני מצפה מהקואליציה, מראש הממשלה ומחברי הממשלה להתנגד בכל תוקף לחוקים עוקפי בג"ץ ולפעול לקיום פסיקת בית המשפט". מופז הוסיף כי הוא מתנגד לשם "חוק ההסדרה", והגדירו כחוק "העקיפה". ״אני מבין את כאבם של המתיישבים", אמר מופז, "אבל חוק הוא חוק. חוקים עוקפי בג"ץ בנושא זה מחלישים את מפעל ההתיישבות במקום לחזק אותו".

יו"ר ש"ס, אלי ישי, הודיע היום כי לאחר התייעצות עם הרב עובדיה יוסף, הוחלט כי שרי הסיעה יתמכו בחוק ההסדרה.

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, הודיע אתמול על היערכות מיוחדת לקראת הדיון על חוק ההסדרה ביום רביעי: "צפוי דיון סוער וקשה, אך אנו נקפיד על סדרי התנהלותו קלה כחמורה, ולא נאפשר לרגשות להשתלט עליו". ריבלין הודיע שהוא מתכוון לתמוך בחוק. 

מזכ"ל תנועת "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, אמר בתגובה לדברי שר החוץ כי "איומיו של ליברמן בדבר הכוונה להרתיע את ארגוני השמאל על ידי בניית עוד בתים בהתנחלויות על כל בית שיפונה לא ירתיעו את שלום עכשיו. נמשיך  לפעול כנגד הרחבת ההתנחלויות גם בדרכים משפטיות".

בתוך כך, מאות בני אדם יצאו היום (שני) לצעדה מגבעת האולפנה בבית אל לכיוון מאחז גבעת אסף במסגרת תמיכתם בחוק ההסדרה שיכשיר את הבנייה על קרקע פלסטינית פרטית. הצעדה, שצפויה להימשך שלושה ימים, תסתיים בירושלים.

הצועדים נשאו דגלי ישראל, חילקו עלונים שכותרתם "צעדה – מצילים את שכונת האולפנה, מחוקקים את חוק ההסדרה!", ושרו שירים כגון "הו הא, מי זה בא, חוק ההסדרה הבא". ו"אדוני השוטר, חוק ההסדרה שווה יותר". מרבית הצועדים הם בני נוער שהגיעו לגבעת האולפנה באוטובוסים. כוחות של משטרת ישראל מלווים את הצעדה.

הצעדה מתוכננת להגיע הערב למאחז מגרון, שם יעשו הצועדים את הלילה. מחר בבוקר הם צפויים לעזוב את המקום ולצעוד בין כפרים פלסטיניים באזור, בין השאר לעבור במחסום חיזמה, שמוגדר כאזור רגיש. ביום רביעי, יום ההצבעה המתוכנן על חוק ההסדרה, אמורים הצועדים לסיים את צעדתם בבירה.

ראש המועצה המקומית בית אל, משה רוזנבאום, אמר עם תחילת הצעדה כי "בשביל שלום עם האויבים שלנו מדינת ישראל משקיעה מיליארדים, אבל מה עם ישראל?". באשר לכוונה להעתיק את גבעת האולפנה, אמר רוזנבאום כי "זה לא אנושי, זה לא מוסרי וזה לא חוקי".

בתוך כך נמשכות ההתייעצויות המשפטיות באשר למהלך להעברת תושבי הגבעה אל שטח צבאי סמוך. חוות דעת משפטית של פרופ' יורם דינשטיין, אחד המומחים המוערכים בעולם בתחום המשפט הבינלאומי, מכשירה את העברת תושבי גבעת האולפנה לתוך השטח הצבאי התפוס באזור בית אל, וזאת לצורכי "הגנה מרחבית". דינשטיין הציג חוות דעת משפטית, שלדעתו תעמוד במבחן בג"ץ ובמבחן הדין הבינלאומי, לפיה תושבי גבעת האולפנה יעברו לתוך השטח הצבאי שנתפס ליד בית אל בשנת 1970 ויוכרז כי נוכחותם שם חיונית לצורכי "הגנה מרחבית". זאת על סמך העובדה כי בשנת 1979 קיבל בג"ץ את הטענה כי היישוב היהודי בבית אל משמש הגנה מרחבית, ושקיומו משולב בצורכי ההגנה של הצבא, שתפס את הקרקע.

השתתפו בהכנת הידיעה: ברק רביד, עוז רוזנברג ויהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ