גבעת האולפנה |

היועמ"ש צפוי לתת "אור ירוק" לתוכנית נתניהו להעתקת הבתים

וינשטיין נוטה לאשר את המתווה בשל התנגדותו ל"חוק ההסדרה". שרים בליכוד מעריכים כי ימסור מחר את תשובתו הסופית בעניין

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, צפוי לתת "אור ירוק" לתוכניתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפתרון משבר "גבעת האולפנה", ולפיה חמשת הבתים יועתקו לשטח צבאי סמוך. כך מעריכים שרים בכירים בליכוד וגורמים בלשכת ראש הממשלה. וינשטיין עדיין לא מסר הערב (שני) תשובה סופית ללשכת נתניהו וההערכה היא שהדבר יקרה מחר.

אחת הסיבות לכך שווינשטיין נוטה לאשר את המתווה בצורה שתשביע את רצונם של נתניהו ושל רוב שרי הליכוד, היא התנגדותו החריפה ל"חוק ההסדרה" ולעימות שעלול להתרחש עם בית המשפט העליון בסוגיה.

המשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון, אמר בישיבת סיעת הליכוד היום כי וינשטיין הבהיר בהתייעצויות סביב "חוק ההסדרה" כי הוא "מתקשה לראות את יכולתו להגן על חקיקה מהסוג הזה". לדברי יעלון, היועץ המשפטי לממשלה נימק את דבריו בכך שהחקיקה מתייחסת לפסיקת בג"ץ בדיעבד ויש בה היבטים בעייתיים של החלת החוק הישראלי ביהודה ושומרון על מקרקעין.

שר בכיר בליכוד העריך שנתניהו הצליח לגייס את רוב שרי הליכוד וחלק גדול מחברי הכנסת נגד חוק ההסדרה. לדבריו, יש הבנה אצל השרים שחוק ההסדרה רע ושהפתרון שגובש על ידי נתניהו הוא הכי טוב שאפשר בנסיבות הנוכחיות.

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו היום כי חוק ההסדרה עלול לגרום נזק מדיני כבד לישראל. נתניהו עצמו הבהיר בישיבת סיעת הליכוד כי החוק "ייצור תסבוכת בינלאומית שאסור לזלזל בה", והוסיף שהעניין עלול להתגלגל לבית הדין הבינלאומי בהאג. "גם אם החוק יעבור בקריאה טרומית ואחר כך ישונה, זה יעורר זעם בינלאומי והמחיר יהיה כבד", אמר גורם בלשכת ראש הממשלה.

החלטת היועץ המשפטי לממשלה לגבי תוכניתו של נתניהו צפויה להשפיע על עמדתו הסופית של שר החוץ אביגדור ליברמן, לגבי הדרך בה יצביעו חברי הכנסת של "ישראל ביתנו". אתמול אמר ליברמן, בכנס של לשכת רואי החשבון באילת, כי הוא רוצה להבין מהי עמדתו של וינשטיין בעניין. "אני מקווה שיימצא פתרון סביר אחר", אמר ליברמן. "אסור שזה יהווה תקדים. בהיעדר פתרון סביר מה שיישאר זה להצביע בעד חוק ההסדרה ולהסדיר את מעמד הבתים בבית אל".

ליברמן הוסיף כי ביקש מהמחלקה המשפטית של משרד החוץ חוות דעת לגבי פסק דין שניתן ב-2010 על ידי בית הדין האירופי לזכויות אדם, בנוגע לתביעה של יוונים קפריסאים שהיה להם רכוש בחלק הטורקי של קפריסין. "ממשלת טורקיה הביאה אנשים שהשתלטו על הרכוש הזה", אמר ליברמן. "היוונים ביקשו לקבל את הרכוש שהיה שלהם במשך דורות – מה שבכלל לא ברור לגבי הקרקע בבית אל. פסק הדין קבע שאפשר להסתפק בפיצוי על הקרקע כי עברו שנים רבות וכי מדובר במקרים רבים. אי אפשר לפנות את כולם ולהחזיר את הרכוש לכולם. גם המציאות הפוליטית היא כזו שאי אפשר להחזיר רכוש ולכן הפתרון הוא פיצוי על הקרקע. פסק הדין הזה מאוד רלוונטי לגבינו ואני אעביר את חוות הדעת שאקבל לשר המשפטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ