התמליל חושף: אשכנזי הנחה את וינר להעביר מסר להרפז

לפי הקלטות בלשכתו, הרמטכ"ל לשעבר ביקש להבהיר להרפז כי "נצטרך להגיד איך הגיע 'מסמך גלנט' לידינו". יועצו: לא ניגרר להדלפת מסמכים חלקיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ערוץ 10 פרסם אמש תמלילים נוספים מהשיחות שהוקלטו בלשכת הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, על רקע פרשת מסמך הרפז. ההקלטות מתעדות שיחות בין הרמטכ"ל לשעבר לעוזרו, אלוף-משנה ארז וינר ובין וינר לסגן-אלוף (מיל') בועז הרפז, מקורבו של אשכנזי שהודה בזיוף המסמך. מהתמלילים, המתעדים שיחות בנקודות מפתח בהתגלגלות הפרשה, עולה הקשר הראשוני בין וינר להרפז, תגובת אשכנזי לקבלת המסמך המזויף (שהרמטכ"ל ועוזרו לא היו מודעים לכך שאינו אמיתי) וההתייעצויות בין אשכנזי לווינר לאחר שהמסמך נחשף בערוץ 2 והמשטרה חיפשה אחר עותק ממנו.

התמליל הראשון מתעד שיחה בין הרפז לווינר ב-6 במאי 2010 (שעיקריה פורסמו ב"הארץ" במארס השנה) ובה מבקש הרפז מווינר הבהרות באשר לכוונותיו של אשכנזי, לאחר שהרפז העביר לווינר את המסמך המזויף (מסמך שאשכנזי ווינר סברו באותה עת כי הוא אמיתי).

הרפז: תגיד מה אתה רוצה, אתה רוצה להתיש אותו? דרך מיכה (לינדנשטראוס) אתה רוצה, מה אתה רוצה?

וינר: טוב.

הרפז: אתה רוצה שמישהו ייגש ויגישו שתי תלונות במשטרה... רק תגיד מה אתה רוצה ותגיד איפה אתה רוצה. להפחיד את ההוא, להטריד את ההוא, להציק לו. אין עצירות, אין התחרטנו, אין נחמדים, אין פה רגע שנייה... מסתערים קדימה.

אשכנזיצילום: אלון רון

וינר: או-קיי.

הרפז: ונפגעים פה ושם, מה לעשות.

וינר: על הכיפאק.

הרפז: הוא (אשכנזי) צריך להגיד - זו המטרה שלי, זה מה שאני רוצה. אחר כך איך עושים את זה אני לא יודע.

וינר: המטרה שלו לוודא שמי שהם רוצים (הכוונה לאלוף יואב גלנט. ע"ה) לא יהיה שם (לא ימונה ליורשו של אשכנזי). לא משנה מי האחרים, למרות שיש לו העדפה אישית... למה? לא צריך להסביר. הוא אומר: 'זה גם ברמה שאם צריך להיכנס לישיבת ממשלה ולשים את זה על השולחן'. אמרתי לו שאני לא חושב שזה צעד חכם. זו התאבדות.

צילום: אלון רון

הרפז: אני רק רוצה לראות שאם משהו מתפתח... (את) המסמך שהוא (אשכנזי) לא יחזיק אצלו.

וינר: לא, לא צריך בכלל, הוא לא צריך גם לראות את הנייר... אמרתי לו: 'יש פה איזה חומר נפץ, אסור שהוא יהיה אצלך, תקרא בו ותראה מה זה'. אמר לי: 'מה? מה? זה מה שהם אומרים על זה?'... אמר לי: 'אני לא מאמין, אתה מאמין? אתה מאמין?'... אמרתי לו: 'אתה צריך לתת go ahead , להגיד מה המטרה'. בקיצור, אומר לי: 'חייבים לעשות משהו, אי אפשר'..

הרפז: נו, ועל זה אני מדבר איתו כבר שלושה חודשים, ארבעה חודשים.

אל"מ ארז וינרצילום: ניר קידר

וינר: לדעתי הוא בפנים... נמשיך לאסוף, נסגור את הקורים והוא מבחינתו ייתן לזה את האו-קיי.

הרפז: בסדר, בסדר גמור.

וינר: אבל הוא אומר לי: 'מה יקרה?'...

הרפז: הוא כל הזמן אומר לי: 'מי יסתער קדימה?'

וינר: הוא 30 שנה בשליטה ריכוזית...

תמליל שני מתעד שיחה בין אשכנזי לווינר, בימים שלאחר פרסום המסמך באוגוסט 2010:

אשכנזי: החולשה היא שיש לנו את הנייר (עותק מן המסמך המזויף. ע"ה)... זו הבעיה שלנו.

וינר: טוב, אבל אתה לא הוצאת אותו. אני יודע שיש אותו כנראה לעוד כמה אנשים... אבי (בניהו) בעצמו שמע את זה מכל מיני מקורות נוספים.

אשכנזי: נו, אבל בני (גנץ) ויואב (במשרד המבקר מעריכים כי הכוונה לאלוף גדי אייזנקוט ולא לאלוף יואב גלנט וכי אשכנזי פשוט התבלבל בשמות. ע"ה) יודעים את זה מאיתנו. אבל אם תהיה חקירה אנחנו נצטרך להגיע ואני לא מתכוון לשקר, נצטרך להגיד איך הגיע המכתב.

וינר: לא, אם תהיה חקירה נגיד שהמסמך הגיע ושהתלבטנו ולא עשינו עם זה כלום כי חשבנו שזה לא נכון.

אשכנזי: אבל הוא צריך להבין, בועז (הרפז) שלא תהיה ברירה עם זה ושלא נשקר. הוא מבין את זה?

וינר: אני חושב שכן, אני יכול לחדד את זה איתו.

יועץ התקשורת של גבי אשכנזי, איתי בן חורין, מסר בתגובה כי "לאורך כל הדרך אשכנזי אמר רק את האמת ודרש זאת מכל האנשים הקשורים איתו. כפי שכבר פורסם, בין לשכת שר הביטחון לבין לשכת הרמטכ"ל היו יחסים מתוחים ביותר, שמשתקפים בשיחות שהוקלטו בלשכת הרמטכ"ל. הקלטות השיחות בלשכת שר הביטחון נעלמו בדרך מסתורית, וראוי שרשויות החוק ייתנו על כך את הדעת. אנחנו לא ניגרר להדלפת מסמכים חלקיים ומגמתיים מתוך חומרי הביקורת כפי שנוהגים גורמים אחרים בפרשה, אשר בוחרים רק להטיל רפש בלתי פוסק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ