השב"כ דרש גישה לתיבות דוא"ל של תיירות אמריקאיות בנתב"ג

3 נשים בעלות שמות ערביים תושאלו בנוגע להתכתבויותיהן ולבסוף לא הוכנסו ארצה. השב"כ: הכל בוצע בסמכות; האגודה לזכויות האזרח: זה לא חוקי

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

השב"כ דרש מאזרחיות אמריקאיות בעלות שמות ערביים לאפשר לו גישה לחשבונות הדואר האלקטרוני שלהן. כך עולה מדיווחי שלוש נשים שנחתו בארץ בחודש מאי ונחקרו בנתב"ג לאחר שכניסתן לישראל נאסרה.

נג'ווה דורמן, אדריכלית בת 25, מניו יורק, נחתה בנתב"ג ב-26 במאי לביקור בן כעשרה ימים. לדורמן, שביקרה בישראל שלוש פעמים בעבר, התלוותה סאשה אל-סאראבי, חברתה בת ה-24, שבעבורה היה זה הביקור הראשון בארץ. שתי התיירות הן ממשפחות פלסטיניות שגורשו מחיפה ומעכו ב-1948. כשעה לאחר שנחתו נחקרה דורמן על ידי אשת ביטחון שלא הציגה עצמה בשמה ובתפקידה, כאשר בחדר נכחה חוקרת נוספת. "את מרגישה יותר ערבייה או יותר אמריקאית", שאלה אותה החוקרת, והשיבה "את בוודאי מרגישה יותר ערבייה".

בהמשך נשאלה אם בכוונתה לבקר במסגד אל-אקצא ובגדה המערבית ולהשתתף בהפגנות נגד ישראל. דורמן ציינה כי בתקופת לימודיה בקולג' היתה חברה בארגונים של אקטיביסטים פלסטיניים, אך הבהירה כי ביקורה בישראל הוא בגדר חופשה בלבד.  "למה לך לבוא לארץ בפעם השלישית?", תהתה החוקרת, "את יכולה לנסוע למקסיקו, ונצואלה, קנדה. זה הרבה  יותר זול מאשר לטוס לפה" . כשענתה דורמן בשאלה "אין לכם תיירים אחרים שמגיעים יותר מפעם אחת?" ענתה לה החוקרת,  לדברי דורמן,  כי "אני היא זו ששואלת את השאלות פה", והוסיפה "אנחנו הולכות לעשות עכשיו משהו מעניין מאוד". 

בידוק ביטחוני בנתב"ג. למצולמים אין קשר לנאמר בידיעהצילום: ניר קידר

לאחר מכן הקלידה החוקרת על המחשב במשרדה את כתובת אתר Gmail וביקשה מדורמן להיכנס לתיבת הדואר האלקטרונית שלה. דורמן נדהמה מהבקשה ושאלה אם היא חוקית, אך החוקרת דרשה ממנה להיכנס ולבסוף עשתה זאת. "החוקרת קראה כל מייל שהכיל את מלות המפתח פלסטין, ישראל, הגדה המערבית ותנועת הסולידריות הבינלאומית, וקראה בקול רם כמה מהמשפטים", העידה דורמן. לדבריה, התרשמה שהחוקרת קראה בהדגשה מלגלגת שיחות צ'אט שהוחלפו בינה לבין חברתה לגבי הטיול המיועד וביחס לקריאת כתובות גרפיטי על גדר ההפרדה בגדה המערבית. אחר כך רשמה החוקרת את שמות אנשי הקשר, הכתובות והטלפונים בתיבת הדואר של דורמן.

בתום חקירה שנמשכה כחמש שעות והמתנה של שלוש שעות נוספות התבשרו דורמן וחברתה כי נאסר עליהן להיכנס לישראל. הן הועברו בליווי אנשי ביטחון לאזור אחר בשדה התעופה וצולמו בו. מלבד זאת, תכולת מזוודותיהן עברה חיפוש ידני מדוקדק. המחשב ומכשיר ה- Ipadשלהן אף הועברו פעמיים במכונה לאיתור חומרי נפץ. דורמן עברה חיפוש גופני מאחורי וילון, וגלאי המתכות צפצף בגלל כפתור במכנסי הג'ינס שלה. היא נדרשה לפשוט את מכנסיה, אולם סירבה ופרצה בבכי. לאחר שאנשי הביטחון איימו שיכריחו אותה לפשוט את המכנסיים התאפשר לה לקבל מכנסיים קצרים ממזוודתה וללבוש אותם לפני הבדיקה החוזרת. דורמן וחברתה העבירו את הלילה במתקן המעצר בנתב"ג ורק כ-14 שעות לאחר שנחתו הועלו על טיסה לצרפת.

במקרה אחר, שאירע ב-21 במאי, נדרשה גם סנדרה תמארי, פעילת שלום אמריקאית בת 42, לאפשר לחוקרי שב"כ בנתב"ג להיכנס לתיבת הדואר האלקטרוני שלה בטרם נמסר לה כי היא מסורבת כניסה. חקירתה נמשכה כשמונה שעות, וכשסירבה לפתוח את חשבון הדואר נענתה כי היא ככל הנראה מחבלת וכי סביר להניח שהיא מסתירה משהו. תמארי משתתפת בפעילויות למען חרם וסנקציות על ישראל, ותיעוד המקרה שלה, בדומה לסיפורה של דורמן, פורסם בבלוג MONDOWEISS.  אזרחית אמריקאית נוספת שביקשה להישאר בעילום שם הגיעה אף היא לישראל בחודש מאי ודיווחה שנדרשה לפתוח את תיבת הדואר האלקטרוני שלה. משסירבה, נענתה שוודאי יש לה "דבר איום להסתיר" וכניסתה לישראל נאסרה. מדיווחים אחרים עולה כי מקרה דומה אירע לאזרח אמריקאי שנחת בנתב"ג באוקטובר 2011.

סאשה אל-סאראבי (מימין) ונג'ווה דורמן

דיאנה בוטו, היועצת המשפטית לשעבר של הרשות הפלסטינית וחברת סגל בית הספר לממשל באוניברסיטת הרווארד, אמרה לסוכנות הידיעות אי-פי כי דרישת השב"כ מאזרחים אמריקאים שנוחתים בנתב"ג להיכנס לתיבות הדואר האלקטרוני שלהם הפכה לשכיחה בשנה האחרונה. לדבריה, מתוך שלוש קבוצות תיירים שהגיעו לסיור בארץ בהדרכתה לפחות אזרח זר אחד נדרש לאפשר גישה לתיבת הדואר האלקטרוני שלו ולבסוף הוגדר כמסורב כניסה. בוטו העריכה כי חוקרי השב"כ מעוניינים לרוב לבחון את מסלול הטיול של הנוסעים וכן מאמרים שכתבו או סטטוסים שפרסמו בפייסבוק. "אין דרך להשיב לחוקרים בכנות שהתיירים באים לסיור בגדה המערבית מבלי להיקלע לתסבוכת ביטחונית", הסבירה. 

לדברי עו"ד לילה מרגלית מהאגודה לזכויות האזרח, "חדירה למחשב או לתיבת המייל מהווה פגיעה חמורה בפרטיות ובכבוד, ובשל כך, החוק קובע סייגים מחמירים לנסיבות בהן מותר לעשות זאת ואף מתנה זאת בצו שיפוטי. הדרישה ממבקרים זרים בארץ, למסור את סיסמת המייל שלהם לרשויות הביטחון של המדינה, נשמעת כמו משהו שמצפה למבקרים במדינות טוטליטריות."

דוברת רשות שדות התעופה מסרה בתגובה כי מדובר בכניסה לארץ, ולכן האחריות לדבר מוטלת על משרד הפנים ולא על הרשות. לדבריה, לא מדובר בפעילות שמתבצעת על ידי עובדי נתב"ג ועובדי רשות שדות התעופה. ממשרד הפנים נמסר שהבדיקה עצמה היא באחריות השב"כ. מהשב"כ נמסר בתגובה כי "שתי הנוסעות (דורמן ותמארי) אכן תושאלו ע"י נציגי שב"כ בעת שביקשו להיכנס לישראל. הפעולות שנוקטים נציגי שב"כ בתחקורים מעין אלה הן בהתאם לסמכויות שב"כ על-פי דין".

האגודה לזכויות האזרח מתריעה כי בניגוד לטענת השב"כ, מדובר בפרקטיקה בלתי חוקית. "חדירה למחשב או לתיבת המייל מהווה פגיעה חמורה בפרטיות ובכבוד", אומרת עו"ד לילה מרגלית. "בשל כך, החוק קובע סייגים מחמירים לנסיבות בהן מותר לעשות זאת, ואף מתנה זאת בצו שיפוטי. הדרישה ממבקרים זרים בארץ, למסור את סיסמת המייל שלהם לרשויות הביטחון של המדינה, נשמעת כמו משהו שמצפה למבקרים במדינות טוטליטריות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ