דיון סוער בכנסת |

כצל'ה תקף את בגין: "מטפל בזדוניות במתנחלים"

דובר גבעת האולפנה השובת רעב תקף את תומכי הפינוי: "זו תהיה גזירה שהציבור לא יוכל לעמוד בה". בגין השיב כי "אנחנו לא חסינים מטעויות"

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

הוועדה לביקורת המדינה קיימה הבוקר דיון סוער בעניין גבעת האולפנה. ח"כ יעקב כץ (כצל'ה) תקף את השר בני בגין מהליכוד על יחסו למתנחלים ועל עמדתו בסוגייה. "באיזו עדינות ונדיבות אתה מטפל בבדואים ובאיזה רוע לב וזדוניות אתה מטפל בציבור המתנחלים", אמר כץ לבגין, "עד היום היינו ידידים אבל לא נוכל להיות ידידים יותר. אתה מביא לקריעת המחנה הלאומי ולפצע נוסף שייפתח בחברה הישראלית". 

לדיון הוזמנו נציגי משרד הביטחון והפרקליטות וכן תושבי השכונה. דובר השכונה הראל כהן, השובת רעב, צעק לעברו של השר בגין כי פינוי האולפנה יהיה "גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה". "אמרת לנו שאין דין רמת גלעד כדין גבעת האולפנה", הוסיף כהן, "ששם נלך על החוק (חוק ההסדרה, ע"ר). אנו לא אבק ולא כינים ולא ג'וקים, ואין שום סיבה שתגרש אותנו. אתה יכול לפחות למען כבוד אביך וארץ ישראל לעשות את הדבר הנכון". כהן הוסיף כי "ייזכר לדיראון עולם שראש הממשלה בנימין נתניהו הרס במו ידיו בתים, ומי שהוביל אותו היו האנשים האלה".

השר בני בגין השיב בדבריו כי  "איננו חסינים מטעויות, גם לא בג"ץ וגם לא היועץ המשפטי לממשלה, אבל בסופו של דבר צריכה להיות איזו מסגרת שנפעל בה". בגין הבהיר כי "מדיניות הממשלה היא הרחבת והעמקת ההתיישבות בתנאים מדיניים לא פשוטים". בגין הוסיף כי חוק ההסדרה אינו מועיל לעניין גבעת האולפנה וכי החוק הישראלי אינו תקף בכל אזור יהודה ושומרון. 

בדיון נשמעו חילופי דברים קשים גם בין ח"כ כץ לח"כ ראלב מג'אדלה (העבודה), בשל תמיכתו של האחרון בפינוי השכונה בגבעת האולפנה. "נהרוס לך את כל הבתים הלא חוקיים בגליל ונראה מה תגיד", אמר כץ. בשלב זה התפרץ ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) ופנה לנציגת הפרקליטות בדיון, עו"ד אסנת מנדל. "אפשר לדעת מי נתן את ההוראה ואני רוצה לדעת זאת", אמר לה בתגובה לדברים שאמרה בדיון בעד הפינוי. הרוחות נרגעו רק כשיו"ר הוועדה אורי אריאל (האיחוד הלאומי) איים לפזר את הדיון.

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, צפוי לתת "אור ירוק" לתוכניתו של ראש הממשלה נתניהו לפתרון משבר גבעת האולפנה, ולפיה חמשת הבתים לשטח צבאי סמוך. כך העריכו אתמול שרים בכירים בליכוד וגורמים בלשכת ראש הממשלה. לפי ההערכות, וינשטיין ימסור היום את תשובתו הסופית ללשכת נתניהו.

אחת הסיבות לכך שווינשטיין נוטה לאשר את המתווה בצורה שתשביע את רצונם של נתניהו ושל רוב שרי הליכוד היא התנגדותו החריפה ל"חוק ההסדרה" ולעימות שעלול להתרחש עם בית המשפט העליון בסוגיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ