נתניהו: הצוללות הגרמניות הן תוספת חשובה לביטחון הלאומי

ראש הממשלה בראיון לעורך הראשי של היומון הגרמני "בילד": "תנו לנו את הכלים, אנחנו נגן על עצמנו"

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אומר כי הצוללות שמספקת גרמניה לישראל הן "תוספת חשובה מאוד לביטחון הלאומי שלנו", וכי גרמניה "ממחישה באמצעותן את מחויבותה לביטחון ישראל”.

בראיון ליומון הגרמני "בילד", העיתון הנפוץ ביותר באירופה, אמר היום (שלישי) נתניהו כי הוא מייחס “רצינות רבה” לדאגה של גרמניה לביטחון ישראל, אך הוסיף כי "חשוב שהמדינה היהודית תדע להגן על עצמה לבד מפני כל האיומים". לדבריו, “אני יודע להעריך את הדאגה של גרמניה לביטחוננו, אך כמו שאמר צ'רצ'יל: 'תנו לנו את הכלים, אנחנו נגן על עצמנו'".

הראיון עם נתניהו התפרסם יומיים לאחר חשיפת המגזין הגרמני "דר שפיגל", לפיה בממשל הגרמני מודעים לכך שהצוללות שגרמניה מוכרת לישראל מוטענות בראשי נפץ גרעיניים – חרף ההכחשות של הקאנצלרית מרקל. נתניהו לא נשאל ולא התייחס בראיון לחימוש הגרעיני של הצוללות.

צוללת דולפין של חיל היםצילום: ירון קמינסקי

לפי הדיווח ב”שפיגל”, הצוללות שמיוצרות בעיר קיל שבצפון גרמניה, נושאות טילים בעלי ראשי נפץ גרעיניים – טילי "פופאי" שיוצרו על ידי רפא"ל – אשר נועדו לאפשר לישראל להנחית מכת תגובה (“מכה השנייה") במקרה של תקיפה גרעינית נגדה. על פי הדיווח, הייצור של הצוללות נעשה על פי דרישות ישראליות חשאיות, שכללו תוספת של צינורות טורפדו, שמיועדים לשיגור טילים ליבשה.

לפי הדיווח, עד כה רכשה ישראל מגרמניה שש צוללות – אשר שלוש מהן כבר נמצאות בשימוש של חיל הים. גרמניה נושאת בעלות של שליש מהמחיר – ואף מאפשרת לישראל לדחות את התשלום על חלקה בעסקה. לצד זאת, לפי הדיווח, ישראל מעוניינת לרכוש שלוש צוללות נוספות.

הראיון הנוכחי עם נתניהו, נערך בידי קאי דיקמן, העורך הראשי של העיתון, אשר הגיע במיוחד למעונו של נתניהו בירושלים. ראש הממשלה נשאל גם על תוצאות הסקר שפורסם לאחרונה בגרמניה, לפיו רוב הגרמנים רואים את ישראל כ"מדינה תוקפנית" וכמדינה ש"מקדמת את האינטרסים שלה תוך התעלמות מעמים אחרים".

בתגובה לדברים, אמר נתניהו: "יש תפיסה שגויה של ישראל בגרמניה ובמערב אירופה. אנחנו דמוקרטיה חיה, שניצבת מול איראן והסייענים הברוטאליים שלה. אנחנו מגנים על עצמנו מול אלפי טילים. אנחנו המגדלור היחיד של החופש וזכויות האדם באזור. כמה גרמנים יודעים שחיים בינינו מיליון ערבים-ישראלים שנהנים מזכויות אזרח? הם היחידים מבין מאות מיליוני ערבים במזרח התיכון, שיכולים לתבוע זכויות כאלה... ישראל מושמצת יום ולילה – וזה מחלחל למודעות של האנשים. בגרמניה – עם ההיסטוריה המיוחדת שלה והקשר המיוחד שלה לישראל – זה באופן טבעי עצוב במיוחד".

כשנשאל נתניהו מה אמר לנשיא הגרמני, גאוק, בביקורו בישראל, בהקשר זה, השיב: “המסר שלי היה שסקרים מהסוג הזה בהיסטוריה של העם היהודי היו כבר הרבה יותר גרועים. אנשים היו נכונים להאמין הכל על היהודים. שהרעלנו בארות. ששתינו דם של ילדים נוצרים. זה עצוב, שההשמצות האלה, שפעם היו נגד יהודים, היום מופנות כלפי מדינת היהודים".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ