גנץ בכנסת: יש אנשים שידעו בעבר ואינם יודעים כיום מה נעשה בזירה האיראנית

בוועדת החוץ והביטחון מתח הרמטכ"ל ביקורת על התבטאויות בכירים ישראלים לשעבר בסוגיית הגרעין. לדבריו, כל התפתחות בזירה הסורית תזיק לישראל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הרמטכ"ל בני גנץ מתח היום ביקורת מרומזת על התבטאויות בכירים ישראלים לשעבר, בסוגיית התקיפה באיראן. ״בנושא האיראני יש הרבה מאוד פטפטת ושיח ציבורי", אמר גנץ בישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, "בשיח הציבורי הפטפטת מוגזמת. בהיבט המבצעי אין יכולת לדעת איך מכוונים, לאן מתכוננים. העניין הוא מתפתח ודינאמי. רק מעט מאוד אנשים יודעים מה יש, מה אפשר ומה אי אפשר. הרבה אנשים מתהדרים, אבל לא הרבה באמת יודעים״.

גנץ הוסיף כי יש לנהל את הדיון על איראן בפורומים הרלוונטיים בלבד. "יש אנשים שידעו דברים פעם אך היום כבר לא יודעים", הדגיש הרמטכ"ל, "היחידים שיחליטו לוותר על הגרעין הם האיראנים עצמם. איראן חתרה ועדיין חותרת לגרעין צבאי. היא טרם קיבלה החלטה לחצות את הסף משיקולים אסטרטגיים שלה".

גנץ הדגיש כי הבידוד בזירה הבינלאומית, יחד עם הסנקציות הכלכליות ואיומים צבאיים אמינים, יבהירו לאיראנים שזו לא העת לחצות את הגבול שהוצב להם. ״הסבירות למלחמה יזומה מצד אויבינו היא נמוכה, ומנגד היכולת לעבור ממצב של מתיחות כתוצאה מהטלטלה במזרח התיכון למלחמה, היא קיימת", הוסיף גנץ, "הטלטלה היא כמו וירוס שרץ במערכת וכל מדינה מגיבה אליו אחרת. נכון להיום, דווקא בזירות הבעייתיות יותר עבורנו, כמו איראן, הטלטלה עוד טרם הגיעה״.

גנץ אמר לחברי הכנסת כי בצה"ל מוטרדים מהעברת אמצעי לחימה מסוריה לחיזבאללה. "הנושא הזה מטריד אותנו כיום יותר מתמיד, במיוחד אם המערכת השלטונית בסוריה תתפרק", הוסיף, "אנחנו מזהים מעורבות גבוהה של איראן וחיזבאללה באירועים בסוריה. מתפתחת באזור רמת הגולן אי יציבות שהולכת וגוברת כתוצאה מהאירועים בסוריה, כולל במרחב הצמוד לישראל. הם עוד לא הגיעו לרמה של פעילות חבלנית, אבל הם יכולים להגיע״.

הרמטכ"ל באחד מדיוני ועדת החוץ והביטחון בכנסתצילום: מיכל פתאל

לדברי גנץ, כל התפתחות שתתרחש בסוריה היא בבחינת הפסד לישראל.  "אם אסד ייפול, אמנם יהיה סדק בציר הרדיקלי אך תיווצר אי יציבות בסוריה", הסביר, "אם הוא נשאר, הוא יהיה חלש ונישאר באותו מקום של חוסר יציבות.  יש תג מחיר של אי יציבות במרחב, ואני חושב שנפגוש ביותר פעילות לאורך הגבול בין ישראל לבין סוריה ובהברחות מסוריה לחיזבאללה״.

הרמטכ"ל ניצל את ההזדמנות כדי לתבוע תוספת לתקציב הביטחון. ״אני חייב להבטיח שהיחידות המבצעיות לא יהיו חלולות ויוכלו לבצע כל משימה", אמר, "אם לא תהיה תוספת תקציב יהיו פחות מטוסים. אנחנו לא נמצאים במצב דומה למה שהיה ב-2006. במרבית היחידות רמת המוכנות והכשירות שלנו היא גבוהה. בציון כללי, אם אני עושה הקפצה באחד הימ"חים, אנחנו במקום אחר. יש לי רמת ביטחון גבוהה בצבא ויש לי אמון מוחלט בחיל האוויר ובמודיעין שלנו. המסגרת התקציבית לא מאפשרת מענה סביר להמשך התוכנית הרב שנתית. המציאות האסטרטגית מורכבת ונמצאת במגמה שלילית. אסור שנמשיך שנה נוספת בלי תוכנית רב שנתית״. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ