פרשת הרפז: החל שלב הסחי

סיפורים עסיסיים, טענות אישיות וחלקי ציטוטים דלפו עד היום בעיקר בכיוון אחד - נגד גבי אשכנזי. אי השוויון הזה יתוקן בשעות הקרובות

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

לאורך כל השנה האחרונה, כשרבו ההדלפות מחקירת המשטרה ובעקבותיה מבדיקת מבקר המדינה בפרשת מסמך הרפז, היתה ללשכת הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, תשובה קבועה. לא ניגרר להדלפות חלקיות ומגמתיות, אמרו אנשיו של אשכנזי, את תשובותינו לכל הטענות נגדו העברנו לגורמי החקירה.

ייתכן שגישת אשכנזי היתה תוצאה של קוד אתי ראוי להערכה שקיבל על עצמו הרמטכ"ל לשעבר. ייתכן גם שלאנשי אשכנזי לא היה הרבה מה להדליף. מזייף מסמך הרפז, סגן-אלוף (מיל') בועז הרפז, התגלה כמקורבו של אשכנזי שעמד בקשר הדוק עם עוזר הרמטכ"ל, אלוף-משנה ארז וינר. ואילו טיוטת דו"ח המבקר שהופצה בתחילת מארס, אף שמתחה ביקורת גם על שר הביטחון אהוד ברק, הפנתה את מרב האשם אל מחנה אשכנזי. סיפורים עסיסיים, טענות אישיות וחלקי ציטוטים דלפו עד היום בעיקר בכיוון אחד.

אי השוויון הזה יתוקן בשעות הקרובות. בימים האחרונים נכנע מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס ללחץ שיצרה עליו עתירת וינר לבג"ץ, והעביר חומרי חקירה בהיקף גדול לווינר ולמעורבים אחרים (גם ברק וראש המטה שלו, יוני קורן, תבעו כעת עוד חומר, שיקבלו בקרוב). באורח מסתורי, הגיעו חומרים דומים גם לעיתונאים אחדים, שיפיצו אותם בקרוב.

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזיצילום: אלון רון

כשהיססו אם למסור את החומר, לינדנשטראוס ואנשיו חששו כי מעבר לרצונם הלגיטימי של נפגעים מטיוטת הדו"ח להגן על שמם הטוב לקראת הדו"ח הסופי, למידע הנוסף יהיה גם שימוש משני. צריך להניח שגל ההדלפות הקרוב ייענה בגל נוסף, הפעם מהכיוון הנגדי. ספק אם זה ישרת בהכרח את בירור האמת בפרשה הזו, אבל איזו חגיגה רכילותית זו הולכת להיות: לא רק ההאשמות הבוטות (ובחלקן לא מבוססות) שמטיח ברק באוזני המבקר נגד אשכנזי, אלא גם פילוח מפורט של מחנות העיתונאים שעבדו במרץ למען שני הצדדים ואפילו אזכור או שניים של פרשיות מהתחום האישי (שאינן קשורות לשחקנים הראשיים בסאגה, אלא דווקא לשחקני משנה עם קשר שולי ביותר למחלוקת המרכזית).

קשה להאמין שפרשת הרפז תסתיים אי פעם. התחייבות המבקר להשלים את הדו"ח הסופי בתוך חודש נראית כעת בעיקר כתרגיל ב"מחשבה חיובית" - אבל אין ספק: הגענו לשלב הסחי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ