פרשת הרפז |

ברק חשד בשלב הראשון שעוזרו יוני קורן מעורב בזיוף "מסמך הרפז"

אי שביעות רצון ממינוי קצינים בכירים, ביקורת מזלזלת על אלופים, לגלוג על שר הביטחון לשעבר ארנס ושיעור לאביו בנהיגה על טנק; התבטאויות ברק נחשפות

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

שר הביטחון אהוד ברק הביע אשתקד בסדרת שיחות עם מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס ועם אנשי משרדו פקפוק בכשרות מינויים של מפקד יחידת האיסוף המרכזית של אמ"ן 8200, תא"ל צ', ושל מפקד סיירת מטכ"ל, סא"ל ש', ורמז כי הוא חושד שביסוד המינויים עמדו קשרים שייחס לרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי עם סא"ל במילואים בועז הרפז.

ברק, שאישר לבסוף את המינויים, לא מסר למבקר כל ראיה לטענתו. ברק אמר עוד כי הוא שוקל להעביר יחידות מודיעין מסוימות מאמ"ן למוסד, וכי שוחח על כך עם ראשי שני הארגונים.

בהתייחסות למסמך הרפז, שתואר בדיווחים הראשונים בתקשורת כ"מסמך גלנט", אמר ברק כי התרשמותו הראשונה היתה שייתכן שבכתיבת המסמך מעורב ראש מטהו, יוני קורן. ברק אמר כי "אני מודה, אם זה לא יצא מאצלי בכלל, אני לא יכול לדעת. אמרתי לעצמי, כמה שאני מאמין ביוני קורן, הוא בכל זאת עבד איתי הרבה שנים, לך תדע, אולי הבן אדם איכשהו נפל על השכל, והוא בכלל המקור של זה".

"אילו התברר לו שאכן השערה זו מבוססת, הוסיף ברק, "באותו יום הוא היה נקרא ונדרש לעזוב, גם כשאני יודע שהלחץ הציבורי בהמשך יכול להיות שיביא לזה שאני אצטרך לעזוב את התפקיד".

שר הביטחון אהוד ברק, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

שר הביטחון נפגש תשע פעמים עם מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, ראש חטיבת הביטחון במשרדו יעקב (מנדי) אור ועמיתיהם. בתשובה לשאלה כיצד בדק את הטענות על התנהגותו האישית של האלוף יואב גלנט במושב עמיקם, אמר ברק כי נועץ בשר החקלאות (דאז) שלום שמחון, שאמר לו כי מעשים כגון אלה מקובלים במושבים, ועם "ראש מועצה אזורית, פעיל במפלגת העבודה". בהמשך, מינוי גלנט בוטל בעקבות עתירות לבג"ץ.

ברק אישר כי נוסף לאשכנזי, שאמר כי אין לו אמון בגלנט, פנו אליו שלושה אלופים – עמוס ידלין, דן הראל וישי בר – אך על שניים מהם דיבר בזלזול. "על ידלין אומרים שהוא אדם מורכב", העיר. "בר הוא פרופסור, בא מהאקדמיה, לא צמח בהוויה הצבאית".

מבקר המדינה קיבל אתמול מבג"ץ חסיון על רשימת עדים שהופיעו בפניו, וביניהם שבעה עיתונאים, המסקרים את פרשת הרפז ובה בעת מופיעים כמקורות מידע של משרד המבקר.

בשיחותיו עם לינדנשטראוס העתיר עליו ברק שבחים: "אני חושב שעתה אני רואה פה את התמונה של ששת קודמיך בתפקיד, בלי ספק, אני חושב שאתה לקחת את התפקיד, את מהותו המעשית צעד אחד הלאה בצורה שהיא מטלטלת את מוסדי הארץ". לעומת זאת, תקף בחריפות את יריבו, היועץ המשפטי וינשטיין.

על שר הביטחון לשעבר משה ארנס, שהמליץ לממשלת יצחק שמיר למנותו לרמטכ"ל, אמר ברק כי הוא "לא הבין הרבה בדבר הזה, אבל היה עם שכל ישר". כמו כן, הוא הביע הסתייגות מראש אמ"ן המכהן, אלוף אביב כוכבי, שמינה לראשות ועדה פנימית במודיעין מפקד לשעבר של סיירת מטכ"ל, סא"ל במילואים יובל רחמילביץ, שלדברי ברק היה מקורב מדי להרפז. על כוכבי אמר: "הוא בחור מאוד מוכשר, הוא פשוט לא מבין, הוא לא מכיר מספיק את ההוויה המודיעינית".

את הרמטכ"ל הנוכחי בני גנץ, שלא רצה במינויו לסגן הרמטכ"ל ואחר כך לרמטכ"ל והעדיף על פניו את גלנט, שיבח בהשוואה לאשכנזי. "אני מודה שליוותה אותי כל הזמן הרגשה גרועה, אבל היום כשאני רואה את המצב אצל בני, אני מבין את ההבדל".

בדברו על החלטת אשכנזי לשים קץ לשירות הקבע של תא"ל משה (צ'יקו) תמיר ותא"ל עימאד פארס אמר ברק כי "צ'יקו חיפה על בנו ועימאד חיפה על אשתו. כשאני הייתי מפקד פלוגה, לקחתי את אבי, לימדתי אותו לנהוג בטנק ונסענו בדיונות. נתתי לאבי לעשות את זה".

לדברי ברק, הוא וראש הממשלה, בנימין נתניהו, ניסו להשפיע על הפרקליטות והמשטרה להעמיק את חקירת ההסתעפות המודיעינית מפרשת הרפז, שהסתיימה בלא כלום. נתניהו וברק זימנו את המפכ"ל דאז, דודי כהן, את ראש אגף החקירות והמודיעין, יואב סגלוביץ' ואת המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, ודרבנו אותם לקבל חומרים נוספים מהשב"כ.

כשנשאל אם בלשכתו מוקלטות שיחות טען ברק כי "יש אפשרות טכנית, אך אני מעולם לא הקלטתי". הוא הוסיף כי הוא זימן אליו את מנכ"ל משרד הבטחון כדי לבדוק סוגיה זו. לאחר שהתברר כי הושמדו קלטות, גילה צוות פנימי בראשות אל"מ במיל', שלומי מעיין, ליקויים קשים בתפקוד גורמי המשרד וביניהם המלמ"ב – הממונה על הבטחון במערכת הביטחון. אחד מקציני היבטחון, המכונה בדו"ח החקירה "הקב"ט הגבוה", הכחיש תחילה שטיפל במכשיר ההקלטה, אך לאחר תום עדותו נזכר לפתע שבחדרו נמצאת מערכת מושמדת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ