הקשר המסתורי בין אליקו, ג'ולייטה והרמטכ"ל |

גרסת הרפז: אשכנזי לא רצה שארגל, זו סתם רכילות של בתי קפה

ברק אמר למבקר שלא האריך כהונת אשכנזי מחשש למבצע צבאי גדול, ונעזר גם בדוגמאות מ"חי בלה לה לנד". הרפז התרברב בעדותו: "אני תותח על"

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

בועז הרפז, גיבור הפרשה הנושאת שלא בטובתו את שמו, מוחל על הכבוד. בשיחותיו עם אנשי משרד מבקר המדינה הוא מתגלה בעיקר כשומט שמות - מכיר את כל העולם (ואשתו, מדויק לומר בהקשר זה), מתרברב בקשריו במבצעיו ובסודותיו. ב-20 השנים האחרונות אין כמעט אירוע שלא היה מעורב בו, כך או אחרת, לפני או בזמן או אחרי: צאלים ב' והפעולה לשחרור נחשון וקסמן, אסון השייטת ולכידת קארין א'.

בעדויותיו המפורטות, לפני ששינה את טעמו בתגובה על דו"ח המבקר, הוא מזכה את הרמטכ"ל הקודם גבי אשכנזי מהחשד כי הפעיל אותו לרגל אחר שר הביטחון אהוד ברק. "שיגעון", הוא מכנה את המתח שהתפרץ ביניהם וממשיך לשגע את מערכת הביטחון גם בחלוף שנתיים וחצי. להלן גרסת הרפז לדברים.

"במרכז הפרשה נמצאים שניים אחרים, לא אני - אשכנזי וברק. אני מכיר את שניהם. עבדתי עם שניהם בקונסטלציה כזאת או אחרת". לדבריו, החיבור המשמעותי עם ברק היה בהיותו ראש ממשלה, "עקב תפקידי כקצין אג"מ של מערך המבצעים המיוחדים (מ"מ), ממשקים מול ראש הממשלה על כל הנדבכים, ממערכת האישורים דרך כל הנושא של קציני קישור למבצעים, דרך אישור גיחות מיוחדות". לדברי הרפז, הפעם האחרונה שבה נפגש עם ברק היתה באירוע החלפת המפקדים של סיירת מטכ"ל בשנת 2010. "אז ראיתי שהוא לא מכיר אותי", אמר. "הוזמנתי לשם ופגשתי גם את גלנט וגם אותו והחלפנו כמה מילים עם המגבלות שיש אלפי אנשים סביב. אשכנזי לא היה שם, אז כאילו לא היה משהו, יכולתי להגיד לו שלום, מבלי שיגיד לי: אמרת לצד השני שלום".

הרפז ממשיך: "הייתי אצלו מספר פעמים בבית, גם בתקופת מגוריו בכוכב יאיר, גם בעת היותו ראש ממשלה באתי להציג לו אירועים, זה מהצד האחד, ומהצד השני, גבי. ההיכרות שלנו התחילה בתקופה שהוא היה מפקד יחידת הקישור ללבנון. אם אני אעשה רגע רוורס, אף אחד מהם, אני לא מגדיר אותו כחבר שלי".

כשתא"ל אשכנזי התמנה לראש חטיבת המבצעים, טען הרפז, "עבדנו בשיתוף פעולה מאוד מאוד הדוק. להגיד לך שהיינו חברים? שתינו קפה במשרדו, לא בביתו, לא בבתי קפה... היתה אווירה טובה, אני דחפתי את זה שהוא יהיה יותר מעורה ויותר מעורב, כי החיה הזאת שקוראים לה סיירת מטכ"ל, חיה בתוך בועה של עצמה. בתקופת ברק ושחק, מספר הרפז על קשריו עם אשכנזי, "ידעתי שאני מרים לו טלפון, ידעתי שאני מקבל ממנו תשובות וגם ידעתי שאני משתמש בו ככלי ניגוח מול כאלה שהתנגדו לכל מיני תהליכים".

"היה לי אגו נפוח", אומר הרפז, "כי אני יודע שמופז מאוד אוהב אותי ומאוד מעריך אותי ומאוד זה, ובוגי מתייחס אלי מאוד יפה. ואני יכול, יש לי את היכולת הזאת, אני תותח על, אין לי בעיה לדבר עם אף אחד, כי אני מדבר עם כולם. ואף אחד לא סגר לי את הדלת ואף אחד לא אמר לי: שמע, אל תדבר אתי בתוך הדבר הזה".

הרפז מספר כי לאחר שעזב את הצבא, היה זקוק לעדות של אחד משלושה אלופים - אשכנזי, מלכא או גיורא איילנד. "בתקופת הלחימה בלבנון, היה לי רעיון מבצעי שהצגתי לכמה אלופים, כולל לגבי שהיה מנכ"ל משרד הביטחון. זה היה הממשק היחיד שלי איתו אז. לא הגעתי אליו מעולם, לא דרכה רגלי בלשכתו, לא יצרתי אתו שום קשר, לא עסקי, היו לי חברים טובים במשרד הביטחון, לא הייתי זקוק ממנו לדבר. כשהתמנה לרמטכ"ל, טילפנתי אליו לפעמים להציע לו רעיונות מבצעיים".

אולם הרפז מספר כי כעס באותה התקופה על אשכנזי, "הוא לא עזר לי כשביקשתי. אמרו לי אנשים, הוא חשדן, הוא עצבני, הוא נקמן. היה מפקד סיירת מטכ"ל שאמר לי, אני לא מסתדר איתו. אני ידעתי להסתדר עם כל האלופים. גם איתו. אמנון שחק אמר לי פעם, ‘אתה קצין אג"ם נהדר, אבל אם אתה כותב לי יותר מדף אחד - אני לא קורא אותו. תהיה תכליתי וקצר'. אמרתי לאנשים על גבי, אל תציפו אותו במידע. רק פעם אחת הרמתי לו טלפון, כי מפקד סיירת מטכ"ל היה בקריזה איתו. אמרתי לגבי, תגיד לו שאם עוד פעם יביא לך מצגת עם 700 שקפים - אתה יורה בו.

בעצם בזה נגמר הקשר עד נובמבר 2009. "אז ישבתי בקפה מוזס, על יד הקריה, ושמעתי שיחה בין שניים שלא הכרתי, ואחד מהם, אחר כך התברר לי שהוא מהעוזרים של אהוד ברק, מדבר על אבי בניהו שצריך להעיף לו את הראש ומכנה אותו ‘הבינה הארגונית של גבי אשכנזי'. הרמתי טלפון לגבי הביתה, לא היה לי מספר הפלאפון שלו ולא ידעתי שיש בקיעים בינו לבין אהוד, וסיפרתי לו. אז גם התחיל תהליך של דיבורים בינינו. בהתחלה לא הבנתי שיש מתח בינו לבין אהוד. חשבתי שזה סתם משהו בין שני אוהבי כבוד, שהסביבות שלהם יודעות איך להדליק אותם. באיזשהו שלב אמרתי לו שזה בעיקר יוני קורן, שמחרחר מזימות. אלה בעיקר שיחות הביתה בסוף השבוע. ללשכה אף פעם לא התקשרתי. זה לא דיאלוג. ‘מה נשמע, הכל בסדר'. הוא צוחק או משהו, אומר שהוא נוסע לפגישה, אני אומר לו, ‘תיזהר'".

הרפז מספר כי "יש בתי קפה שבהם עוברת כל הרכילות של המילייה הזה. רביבה וסיליה, ברווז עיתונאי. בנמל תל אביב. אנשי תקשורת, ביטחון. אפשר לאסוף שם את כל המידע של המדינה, הסודי והפחות סודי, ברמה טובה. זה לא איסוף ריגול. לא הייתי מרגל בלשכת שר הביטחון. בכלל לא הייתי שם. ראיתי את עצמי רק מדווח. גם שאלתי את גבי שאלה ישירה - מה אתה רוצה שייקרה? אמר לי, ‘שני דברים, שלא אגמור את תפקידי כמושפל, ושהתפקיד שלי לא ייזכר כריב בין הלשכות'. שאלתי, ‘זה הכל?' אמר ‘כן'. שאלתי, ‘אתה מחפש להיות עוד שנה?' אמר, ‘לא'".

הרפז אומר כי שוחח לא מעט עם אשת הרמטכ"ל לשעבר רונית אשכנזי, "דיברתי גם עם אחרים, ואמרנו שיוני (קורן) הוא פיל בחנות חרסינה. זה היה מידע פנימי שהסתובב בהרבה מעגלים חיצוניים, וגם באירועי החלפת פיקוד ביחידות, או פעם אצל הרב איפרגן. ואז התחלנו לדבר שצריך להרגיע את העסק ולדבר עם אהוד, וכל מיני אנשים שפכו ערימות מידע. ולכל אורך הדרך שאלתי את גבי, יש פה המון אנשים שרוצים לעזור לך, מה אתה רוצה, את החומר למשרד, שיילכו לעיתונאי א', לעיתונאי ב', לפרסם? והוא אמר, כל מה שלא בנגיעה הצבאית, שיילכו למבקר המדינה. במקרה של גלנט בא אלי מישהו, בן מושב עמיקם, והביא לי חמישה ארגזים. שאלתי את גבי מה לעשות עם זה, הוא אמר לי, אל תיקח את זה אפילו. שיילך למבקר המדינה".

לדבריו, באפריל רצה לתת את המסמך ל"אמיר קין, המלמ"ב, אבל הוא לא היה במשרד, אז נתתי אותו לארז וינר. דיברתי עם רונית אשכנזי, אבל את נאווה ברק ואת אורית מופז אני מכיר יותר. ברק ואשכנזי, שניהם מצטיינים ביחסים לא מוצלחים ובזה שקל לחמם אותם. לא צריך להתאמץ בשביל להביא אותם לשיגעון. אבל גבי רק רצה להשתיק את המהומה ולהגיע הביתה בשלום. אני בועז הרפז, מעולם לא שמעתי את גבי אומר מילה רעה על שר הביטחון. ועל השנה החמישית הוא אמר לי, אני לא מוכן לשמוע על זה".

בדברו על התנגדות אשכנזי ב-2009 למינוי גלנט לסגן הרמטכ"ל אמר ברק כי ניסה לשכנע את אשכנזי להסכים למינוי, בטענה שכסגנו ינהג גלנט "כמו פודל".

ברק רמז כי כאשר נפסלה מועמדות גלנט לרמטכ"ל סירב להאריך את כהונת אשכנזי, ולו גם לזמן קצר, מחשש שבתקופה זו ייערך מבצע צבאי גדול ומן הנמנע יהיה למנות בעיצומו רמטכ"ל חדש. "אם נכנעים למניפולציה שבה מאריכים את כהונתו של הרמטכ"ל, מי שמכיר קצת את הדינמיקה של החיים יודע כשאתה מאריך חודשיים או שלושה, אני לא יודע אם לא הארכת בשנה וחודשיים או שלושה, ותוך כדי זה יכולות להיות גם התפתחויות, שאתה לא יכול להחליף, דברים אחרים, זה לא פשוט".

לדברי ברק, לא היתה אמת בדיווחים כאילו נשיא המדינה שמעון פרס, הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין-שחק וראש אמ"ן לשעבר אורי שגיא המליצו על הענקת שנה חמישית לאשכנזי, אך אילו היו ממליצים כך, "הייתי שוקל זאת". הוא התלונן על הצגת פרס כמדינאי אחראי ועל שדרוג תואר התפקיד של תא"ל חסון משליש צבאי של הנשיא למזכירו הצבאי.

כתחליף לראיות מוצקות לחשדותיו כלפי אשכנזי ומקורביו, שאב ברק מעולם האסוציאציות העשיר שלו. בין השאר, הקביל את הפרשה לסרט "הערת שוליים", שבו יודע האב, בגילומו של שלמה בר-אבא, שהפרס אינו מיועד לו, אך מיתמם.

טענה חזקה במיוחד כלפי אשכנזי הציג ברק בספרו על ביקורת טלוויזיה (מאת מורן שריר, ב"הארץ") על הסדרה "חיים בלה-לה-לנד", ששודרה אשתקד. לדברי ברק, מפאת מחסור בזמן הוא אינו מרבה לצפות בתוכניות ריאליטי, אלא ניזון מביקורות ומפרשנויות המופיעות בעקבותיהן. באחד מפרקי "לה-לה-לנד", עידכן ברק את משרד המבקר, נראתה הזמרת ג'ולייטה. שדר הרדיו אליקו, שהסתכסך עם אמרגנה של ג'ולייטה, השתלט על חדר לא לו וניכס אותו לעצמו. "זאת אתיקה ואסתטיקה של מאפיה," ציטט ברק בהסכמה מתוך הביקורת, בהזהירו שקצרה הדרך ממנה להתנהגות עבריינית, והרי אשכנזי נעלב, בחזקת "לא נוהגים בי בכבוד, האמרגן שלך, כפי שאמר אליקו לג'ולייטה".

על יוני קורן הוסיף ברק ואמר, "הוא לא היה איש פוליטי. נכון שהוא פעם עזר לי בקמפיין בחירות לפני 10 שנים וגם כן בענייני פרסום ודברים כאלה. הוא אפילו לא עבד איתי כשהייתי ראש הממשלה. בפעם האחרונה הוא עבד איתי כשהייתי בצבא, כשהייתי רמטכ"ל. מה, גדעון [צביקה] האוזר, שיושב אצלנו בתוך דיונים מאוד רגישים, הוא לא איש פוליטי? הוא היה ראש נוער התחייה, הביאו אותו בגלל שהוא איש פוליטי. שמעון שבס, בתוך כל מיני דיונים הוא לא היה יושב? אמנון ליפקין לא היה יושב אצל שבס שעות? שבס לא היה מגיע אל רבין לכל מיני נושאים פוליטיים וצבאיים מובהקים להגיד את דעתו? מישהו מאיתנו היה מרים גבה כאשר ארנס היה מביא את דני נווה, שהיה דובר שלו? את סלי מרידור? אנשים פוליטיים מובהקים, שהובאו לשם בגלל שהם נאמניו הפוליטיים ואנשי אמונו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ