פרשת אורי בלאו |

הצעת חוק: להתיר לעיתונאי להחזיק בידיעות סודיות לשם מילוי תפקידו

הצעתה של ח"כ גלאון צפויה לעלות היום לדיון בכנסת. חברי מרצ קוראים ליועץ המשפטי לממשלה לחזור בו מכוונתו להעמיד לדין את בלאו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת צפויה לקיים היום דיון בהצעה דחופה לסדר שהגישה ח"כ זהבה גלאון, בעקבות הודעת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי בכוונתו להעמיד לדין את כתב "הארץ", אורי בלאו, בגין החזקת מסמכים סודיים ללא סמכות. חברי סיעת מרצ יקראו לווינשטיין לחזור בו מהחלטתו.

במקביל, הצעת חוק חדשה, אותה יזמה והגישה אתמול גלאון, מסירה את האחריות הפלילית מעיתונאי שהחזיק במסמכים סודיים לשם מילוי תפקידו. על פי ההצעה, לא ניתן יהיה להעמיד לדין עיתונאים בעבירות השגה והחזקה של ידיעות סודיות ללא סמכות, במידה והמסמכים שימשו אותו במילוי חובתו המקצועית.

על פי הצעת החוק, בית המשפט יוגדר כסמכות שתקבע האם החזקת המסמכים נעשתה בהתאם לכללי האתיקה המקצועית ותפטור אותו מאחריות פלילית למעשים. עוד מוצע כי חוות דעת של מועצת העיתונות בישראל תהיה ראיה לכך שהעיתונאי פעל בהתאם לאחריותו המקצועית.

בנוסף, גלאון מציעה בחוק להעניק לעיתונאים הגנה מפני תביעות לשון הרע אם אלה פעלו בצורה מקצועית ובהתאם לאתיקה העיתונאית.התיקון הזה מבוסס על רוח פסק הדין שנתן בית המשפט העליון בעתירה שהגיש סרן ר' נגד התכנית עובדה בערוץ השני.

"מקצוע העיתונות בישראל סובל מאנומליה רבת שנים בה פרקטיקות יסוד של העוסקים במקצוע, המעוגנות בכללי האתיקה העיתונאית, נחשבות על פי חוק לעבירות פליליות", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "כתוצאה מכך, עיתונאים בישראל עומדים בפני ברירה בלתי אפשרית בעת מילוי תפקידם, בין עבירה על האתיקה המקצועית לבין עבירה על החוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ