היועמ"ש אישר את תוכנית העתקת הבתים בגבעת האולפנה

לפי התוכנית שהגה נתניהו, ינוסרו הבתים ויועברו לשטח צבאי בהתנחלות בית אל ויוקמו 300 יחידות דיור חדשות. היום: חוק ההסדרה עולה להצבעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החוץ וסגן ראש הממשלה, אביגדור ליברמן, אמר הבוקר כי סיעתו מקבלת את הצעתו של ראש הממשלה נתניהו בנוגע לשכונת גבעת האולפנה בהתנחלות בית אל. זאת לאחר שאמש, היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אישר באופן סופי את תוכניתו של נתניהו. ליברמן הודיע כי סיעתו תצביע יחד עם הממשלה נגד חוק ההסדרה, שצפוי לעלות היום להצבעה.

לפי תוכנית נתניהו, חמשת הבתים שהוקמו על קרקע פלסטינית בשכונת האולפנה יועתקו - על ידי ניסורם - לשטח צבאי בהתנחלות בית אל, יוקמו 300 יחידות דיור חדשות בשטח צבאי בהתנחלות, ויגובש מנגנון שיתמודד עם תביעות עתידיות, דוגמת זו שהוגשה לבג"ץ בסוגיית גבעת האולפנה.

בנוסף, נתניהו נענה לדרישותיהם של השר משה יעלון ושרים נוספים, לפיהן יש להקים ועדת שרים לענייני התיישבות, שתכרסם בסמכויותיו של שר הביטחון אהוד ברק בכל הנוגע לאישור בנייה בהתנחלויות. נתניהו הודיע הבוקר כי הוא עצמו יעמוד בראש הוועדה: "הפיתרון שמצאנו מחזק את ההתיישבות ושומר על שלטון החוק". לשכת ראש הממשלה מסרה כי בפגישה לילית שקיים נתניהו עם היועץ המשפטי לממשלה, וינשטיין גם העביר לנתניהו את חוות הדעת המשפטית בדבר מנגנון שיגן מפני תביעות עתידיות על בנייה בהתנחלויות, וכי היא עונה על הדרישות שהעלה נתניהו.

צעדת תמיכה בתושבי גבעת האולפנהצילום: אמיל סלמן

ליברמן אמר הבוקר לפני כניסתו לדיון בוועדת חוץ וביטחון כי "כל בר דעת יתמוך בהצבעה לבנות בתים חדשים באיו"ש והקמת ועדת שרים להתיישבות בקביעה של היועמ"ש שלא מדובר בתקדים לפינויים נוספים בעתיד". הוא הוסיף כי "ישראל ביתנו יכולה לחיות עם צעדים אלו ועל כן בכוונתינו להצביע יחד עם הממשלה". השר ליברמן ציין שערך שיחות רבות אמש עם חבריו מההתיישבות ביו״ש ורוב מוחלט מביניהם תומך בהחלטה שהוצעה. לדברי ליברמן, ישראל ביתנו חיפשה מלכתחילה פתרונות למצב שנוצר, ולא משבר, והפתרון שהוגש הוא מכובד ומקובל.

ההצבעה היום על חוק ההסדרה צפויה להיות סוערת. לפי החוק, התנחלות שהוקמה על קרקע פלסטינית פרטית וכוללת יותר מ-20 משפחות לא תפונה, אם בעל הקרקע לא דרש את פינויה עד 4 שנים מאז הקמתה. נתניהו הודיע כי בהתאם להחלטת הממשלה להתנגד לחוק, שר או סגן שר שיצביעו בעד - יפוטרו.

הוועדה לביקורת המדינה ביקשה הבוקר ממבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, לבדוק מדוע הכריזה פרקליטות המדינה בבג"ץ, בפרשת גבעת האולפנה, כי הבתים ייהרסו, והתעלמה מזכויות בעלי הדירות ומתקדימים משפטיים. לדברי ח"כ אורי אריאל, יו"ר הוועדה, מספר חברי כנסת התבטאו בישיבה ואמרו כי התנהלות הפרקליטות שערורייתית. לדברי אריאל, "לעמדת הפרקליטות בבג"ץ גבעת האולפנה יש השלכות חמורות על החברה הישראלית ועל אירועים דומים בעתיד, ועל כן חובה לבדוק עד כמה היתה נאמנה לשליחותה". לדברי אריאל, הפרקליטות לא השיבה מדוע הסכימה להריסת המבנים, התעלמה מזכויות בעלי הדירות ולא השתמשה בטענות משפטיות רבות ובתקדימים כדי למנוע את ההריסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ