שר הביטחון הודה לראשונה בפעילות סייבר התקפית של ישראל

בכנס באוני' תל אביב אמר ברק כי חשוב יותר להשקיע בהגנה מאשר בהתקפה, "אולם שני ההיבטים קיימים" וכי ישראל פועלת כדי להיות ראשונה בעולם

גילי כהן
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
עודד ירון

שר הביטחון אהוד ברק התייחס היום (רביעי) לראשונה ליכולת של מדינת ישראל לתקוף בתחום הסייבר. ברק הדגיש כי בסוג כזה של לחימה (להבדיל ממלחמה קונוונציונאלית) חשוב יותר להשקיע בהגנה מאשר לתקוף את האויב, אולם הודה לראשונה כי שני התחומים קיימים ומפותחים בישראל. ברק התייחס לאתגרי העתיד ואמר כי צריך לשנות את התפיסה בנוגע לתחום הסייבר, כמו גם את אופן הפעולה: "המטרה שלנו בהגנה, שהיא התחום היותר קשה והיותר חשוב, היא הנזק שאתה יכול למנוע מעצמך. הוא יותר ממה שאפשר להרוויח מפעולה התקפית, למרות ששני ההיבטים קיימים".

התייחסותו המפורשת של ברק לכך ש"שני ההיבטים קיימים", בכנס הסייבר הבין-לאומי של סדנת יובל נאמן למדע, מגיעה לאחר פרסום בימים האחרונים באתר צה"ל על פעילות צה"ל במרחב הקיברנטי, שם פורסם כי חטיבת התורה וההדרכה באגף המבצעים הגדירה לראשונה את הפעילות הוירטואלית בצה"ל, שבין היתר מתמקדת ב"איסוף מודיעין, הגנה, ופעילות מבצעית מסווגת". ברק אמר כי, "אנחנו נערכים כדי להיות בחזית העולמית של הסייבר, הן במערכת האזרחית והן בתוך מערכת הביטחון".

כזכור, בסוף מאי האשימה איראן את ישראל בהפעלה וירוס חדש במערכות המחשב שלה, הנקרא flame. כל הגורמים שבדקו את הווירוס, ובהם חברות אבטחה, גוף התקשורת הבינלאומי של האו"ם וגוף אבטחה באיראן, אמרו כי מדובר בתוכנה מהמתוחכמות שבה הם נתקלו, ומהנתונים שבידיהם נראה כי מדובר בתוצר של מדינה. לדבריהם, התחכום מעיד על כך שביצירת התוכנה הושקעה עבודה רבה וידע רב.

שר הביטחון אמר כי כמו שהאויב התפתח בתחום הרקטות, "הסייבר מביא את ההתפתחות הא-סימטרית לשיא שלא הכרנו בעבר. האקר בודד יכול לגרום נזקים עצומים למערכות כלכליות או לאומיות. הסייבר יכול לגרום לאפקט פרפר - תחשבו על פגיעה של סייבר בבסיס הנתונים של אחת הבורסות העולמיות". לדבריו, "העולם החופשי נמצא באיום מצד ארגוני טרור, מדינות סוררות וארגוני פשע, אך עדיין לא פותחו הכלים למענה מערכתי שלם - לא ברמה הלאומית ולא בשיתוף פעולה גלובאלי".

בתגובה לדברי השר אמר ד"ר אביתר מתניה, האחראי על מטה הסייבר הלאומי הכפוף לראש הממשלה בנימין נתניהו, כי מתקיימת עבודת מטה עם משרד המשפטים ומשרד החוץ בנוגע לשני נושאים: האחד - עקרונות עבודה בין-לאומיים (משפטיים בעיקרם, ג"כ וע"י), וכן חתימת הסכמי פעולה ובריתות בתחום פעולה זה. "הצטרפות של מדינת ישראל לאמנות בינלאומיות ובריתות עם מדינות רלוונטיות יכולה להוות נדבך משלים בתפיסת ההגנה ובבניית תשתיות לאומיות", אמר ד"ר מתניה. "האיום הקיברנטי מדלג במידה מסוימת על כל העוצמות הביטחוניות שהמדינה בנתה כדי להגן מפני איומים", הסביר.

אחד הפרויקטים הראשונים שהחלו לפעול בחודש האחרון הוא פיילוט עם משרד האנרגיה והמים, בו עברו כל התשתיות הלאומיות הקריטיות מיפוי והערכת סיכונים בנושא. בין היתר באחת החברות העוסקות בתחום המים (ככל הנראה מדובר במקורות) כבר ניסחו בשיתוף עם מטה הסייבר הלאומי, את ההוראות בנושא ההגנה מפני התקפה וירטואלית.

בנוסף אמר מתניה כי במטה פועלים לבניית תוכנית הגנה לאומית שבמרכזה יעמוד חדר מצב לאומי שיהווה שמטרתו לנטר את כל הפעילויות בתחום הסייבר אשר עשויות לסכן את התשתיות לאומיות, ולשתף מידע בין הגופים השונים העוסקים בתחום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ