גבעת האולפנה |

נתניהו לארגוני השמאל: לא תשתמשו במערכת המשפט כדי להזיק להתיישבות

"זה לא יום קל גם אם מדובר בחמישה בתים", אמר רה"מ. מטה המאבק של התושבים הודיע כי יוסיף להתנגד לפינוי באמצעות חקיקה ופעולות בשטח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר הערב (רביעי) בעקבות הפלת חוק ההסדרה בקריאה טרומית, כי מתווה שהציע להעתקת הבתים בגבעת האולפנה מחזק את ההתיישבות. "זה לא יום פשוט או קל גם אם מדובר בחמישה בתים בלבד", הדגיש במסיבת עיתונאים שקיים בלשכתו בירושלים, "העתקת בתים היא לא פעולה שהממשלה ששה לבצע, אבל בית המשפט קבע את מה שקבע ואנחנו מכבדים את החלטות בית המשפט".

ראש הממשלה הוסיף כי בית אל תורחב ויעברו אליה 300 משפחות חדשות. "אלה שחושבים שהשתמשו במערכת המשפט כדי להזיק להתיישבות טועים, כי בפועל ההיפך הגמור קורה", ציין בהתייחס לעתירות שהוגשו לבג"ץ על ידי ארגוני השמאל, "במקום הקטנת בית אל – הרחבת בית אל; במקום פגיעה בהתיישבות - חיזוק ההתיישבות". נתניהו אמר עוד כי "ישראל היא מדינה דמוקרטית, שבה הציות לחוק הוא נדבך יסוד בחיינו החופשיים, וכראש הממשלה אני מחויב לשמור על החוק ומחויב גם לשמור על ההתיישבות. אין שום סתירה בין השניים".

בצהריים נדחתה הצעת חוק ההסדרה בקריאה טרומית. 69 חברי כנסת התנגדו להצעת החוק, לעומת 22 חברי כנסת שתמכו בו. לפני ההצבעה התקיים במליאה דיון סוער בהצעה, במהלכו אף הוצא מהאולם חבר הכנסת מיכאל בן ארי. 

במקביל הפגינו מאות תומכי החוק סמוך למבנה הכנסת וחסמו כבישים בקרית הממשלה. עימותים התפתחו בין המפגינים ובין כוחות המשטרה. לפחות 4 מפגינים נעצרו, ועימותים התפתחו גם בין המפגינים לבין השוטרים האחראים למעצר. בין העצורים איתמר בן גביר. מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו הורה למפקדי המחוזות להגביר עירנות, מחשש לחסימות צירים ומהומות על רקע דחיית חוק ההסדרה והמהומות שפרצו בירושלים.

דחיית החוק התקבלה לאחר שאמש הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בהתאם להחלטת הממשלה להתנגד לחוק, שר או סגן שר שיתמכו בחוק יפוטרו. לפיכך, הודיעו כבר אמש שרי ש"ס הודיעו כי ייעדרו מהמליאה. שרי הליכוד שנחשבו בימים האחרונים כמתנדנדים, בהם לימור לבנת, גדעון סער וגלעד ארדן, התייצבו לבסוף לצד ראש הממשלה והצביעו נגד החוק. השרים עוזי לנדאו וסגני השרים איוב קרא ולאה נס לא התייצבו להצבעה במליאה.

להצבעה לא התייצבו גם השרים יולי אדלשטיין ודניאל הרשקוביץ וסגנית השר גילה גמליאל, שהבטיחו בימים האחרונים לתמוך בחוק. אדלשטיין נימק את החלטתו בהתחייבות ראש הממשלה לבניית יחידות דיור נוספות ובהישג שבהקמת ועידת השרים לנושאי התיישבות. דברים דומים אמרה גם סגנית השר גמליאל.

מטה המאבק של גבעת האולפנה קיים היום בצהריים מסיבת עיתונאים שבה פירט את הצעדים הבאים במאבק של תושבי המקום, לאור דחיית הכנסת את חוק ההסדרה. הדוברים ציינו כי בשבועות הבאים המאבק יתבטא הן בהנחת חוקים על שולחן הכנסת והן בפעולה בשטח.כבר אתמול הגיעה משאית שהניחה צמיגים בסמוך לשכונה, ככל הנראה לצרכי התנגדות. 

יהודה יפרח, תושב המקום, אמר בפתח הדברים כי "ממשלת נתניהו התגלתה היום במלוא קלונה ועליבותה. היא היתה אמורה לתת פתרון אמיתי לגבעת האולפנה, לגבעת אסף ולמגרון, והיא כשלה במבחן הראשון שלה".

יפרח ציין כי למרות דחיית חוק ההסדרה, התושבים ימשיכו להניח בשבועות הקרובים חוקים דומים. "חוק ההסדרה לא ירד מהפרק", הדגיש, "בשבוע הבא נעלה אחד דומה לו, וכך נמשיך. הכנסת לא תשקוט עד שנמצא פתרון ציוני וצודק". יפרח קרא לתומכים להקים בשכונה עצמה עיר אוהלים ואמר כי תושבי המקום מעודדים מההתגייסות הציבורית. "המאבק שהתחיל כמכשול קטן הפך לצונאמי אדיר של עם שדורש צדק ופתרון נכון", הוסיף. ח"כ זבולון אורלב אמר כי כבר הניח מחדש על שולחן הכנסת את חוק ההסדרה.

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אמר כי "בדיוק כפי שתושב תל אביב, רעננה, כפר שלם וסביון היה מגן על ביתו אם היו מבקשים לקחת אותו ממנו שלא בצדק, כך גם אצלנו. מאסנו במראות הבולדוזרים".

השתתפו בהכנת הידיעה: ברק רביד, עוז רוזנברג ויהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ