פרשת הרפז |

אשכנזי בתגובה לעדות ברק: "הוא רודף אותי באובססיביות"

בהודעה שפרסם הערב הרמטכ"ל לשעבר הוא מבקש להגן על ראש אמ"ן כוכבי, שספג ביקורת מרומזת בעדות שר הביטחון אצל המבקר. יועצו של ברק בתגובה: "אשכנזי ווינר ממשיכים לזרוע שקרים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"ברק רודף אותי באובססיביות. הוא ביקש את ראשי וניסה להסיר אותי מדרכו" - כך הודיע הערב הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, בעקבות פרסום קטעים מעדויותיו של שר הביטחון בפני אנשי משרד מבקר המדינה בפרשת מסמך הרפז. בהתבטאות חריפה ונדירה בפרשה תקף אשכנזי, השוהה בחו"ל, את יחסו של ברק לקצינים בכירים במטכ"ל. נראה כי דבריו משקפים ככל הנראה את השינוי באופן ניהול המשבר מצדו.

"בחודשים ובימים האחרונים אנחנו עדים למסכת נוספת של הדלפות שנועדה להכפיש אותי, את עוזרי, אל"מ ארז וינר, ושורה ארוכה של בכירים במטכ"ל", כתב אשכנזי בהודעתו, "אין לי ספק שגם אם הדרך תהיה ארוכה הציבור יבין בסופו של יום את אשר חוויתי בתקופת כהונתי כרמטכ"ל, ואיך נאלצתי להתגונן תוך מגבלות רבות בפני שר הביטחון אשר ניסה לפגוע בי". אשכנזי הוסיף כי "גם היום, התנהלותו האובססיבית של שר הביטחון כלפיי מתאפיינת בחוסר שיקול דעת, בלשון המעטה. מצופה היה משר הביטחון להקדיש את זמנו לשמירה על בטחון ישראל".

אשכנזי התייחס לטענותיו של ברק בעדותו כלפי ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי, אשר פורסמו היום, וכתב כי "כל הקצינים שמונו בצמרת מערכת המודיעין ובמטה הכללי בכלל מונו בזכות כישוריהם בשקיפות ובמקצועיות, על פי חוות דעת מפקדיהם ובאישור המטה הכללי. צר לי שהם נאלצים להתמודד מול פקודיהם במבוכה כתוצאה מהתבטאויות חסרות אחריות מצד שר הביטחון. יש לי אמון מלא בהם לרבות האלוף אביב כוכבי, אשר מונה בהמלצתי ובהמלצת המטה הכללי ,לאחר ששר הביטחון עיכב את מינויו, כמו מינויים אחרים, יותר משנה. עם ישראל יכול להתברך בקצינים שכאלה".

אשכנזי הוסיף כי הוא דוחה "בבוז ובשאט נפש" את חשדותיו של ברק כלפיו, הנוגעים לאפשרות שקיבל ונתן שוחד בעת שירותו הביטחוני וניסה "לערוך פוטש". "לבי עם קצינים בכירים בצה"ל, אשר לחמתי איתם כתף אל כתף והיו לי שותפים נאמנים בשיקום צה"ל לאחר מלחמת לבנון השנייה, אשר נאלצים להתמודד עם טענות פומביות ובדלתיים סגורות מצד שר הביטחון על יכולותיהם", כתב.

אשכנזי ציין כי יוסיף להתנהל עם צוות משרד מבקר המדינה בשקיפות וביושר. "אנשיי נחקרו בפוליגרף ונמצאו דוברי אמת, ואילו אנשיו של שר הביטחון לא זכו לאישור שכזה מרשויות אכיפת החוק", אמר, "אני מזכיר לציבור ששר הביטחון ברק וראש לשכתו העידו בהתבטאות פומבית כי לא הכירו כלל את סא"ל (במיל') בועז הרפז. אני מטיל ספק בעדותם זו".

אשכנזי הוסיף כי "הייתי הראשון והיחיד שעם פרסום הטיוטה אמר שגם אם היו לי מספר שגיאות אנושיות באירוע זה אפיק מהן לקחים. יחד עם זאת, לא אני מחולל האירועים, שר הביטחון הוא זה שביקש את ראשי, וניסה להסיר אותי מדרכו. התנהלותו והתנהלות לשכתו, כמו גם הליך לא תקין של מינוי והחלפת רמטכ"לים, הם שראויים להיחקר. זאת כפי שתבעתי עם תחילת הפרשה, כמו גם העלמת ראיות, השמדת קלטות והעלמת מסמכים. אני מצר מאד על השתלשלות האירועים ומקווה שהאמת תצא לאור במהירות האפשרית, והציבור בישראל ידע להבחין בין יושר , מקצועיות וכנות לבין מניפולציות , רוע וניצול השררה כקרדום לחפור בו".

יועצו של שר הביטחון, ברק סרי, מסר בתגובה להודעת אשכנזי כי "חבל שגבי אשכנזי וארז וינר מונעים את הפצת דו"ח מבקר המדינה והצגת האמת לציבור, ובמקום זאת ממשיכים לזרוע שקרים, כפי שהתברר לאורך כל החקירות, ולהטעות את הציבור.יותר ממצער לראות שאדם שעסק בפגיעה ישירה ומכוונת בפקודו, האלוף יואב גלנט, ועשה מעשים עברייניים לכאורה כדי למנוע ממנו להיות רמטכ"ל, מנסה בדברי הצביעות לגבי האלוף אביב כוכבי לזרות חול בעיני הציבור. מתברר שאשכנזי, שלא מצא זמן לענות למבקר המדינה על החשדות הרבים נגדו, מצא זמן בפנמה להוציא את תשובתו".

ברק: "כוכבי מוכשר ביותר ומוביל את המערכת להישגים"

את עיקר האש ספגה התבטאותו של ברק, שנתפש בעדותו אצל מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס כמותח ביקורת על ראש אגף המודיעין במטכ"ל, האלוף אביב כוכבי. בעדותו בספטמבר 2011 צוטט ברק כמותח ביקורת על החלטת ראש אמ"ן למנות את סא"ל י', מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, לעמוד בראש צוות פנימי שיבחן היבטים מסוימים של נזקי פרשת הרפז. כוכבי לא ידע בעת המינוי כי י' נחשב לידידו הטוב של הרפז. ברק אמר למבקר כי המינוי של סא"ל י' "לא בדיוק מוצלח, כי הוא במקרה אחד ממעריציו של הרפז. לפי דעתי, כוכבי בחור מאוד מוכשר, הוא פשוט לא מבין, הוא לא מכיר מספיק את ההוויה המודיעינית".

בנאום שנשא הבוקר בכנס באוניברסיטת תל אביב הקדיש ברק קטע ארוך להבהרת דבריו ולשבחים לכוכבי. "כוכבי הוא איש מוכשר ביותר וראש אמ"ן מצוין", אמר ברק, "אזרחי המדינה וגם מקבלי ההחלטות שלה יכולים לישון יותר בשקט כשהוא ראש אמ"ן. יש הערכת אמ"ן שהיא נחשבת ונשמעת מאוד, יש לפעמים עמדת ראש אמ"ן שאינה תואמת אפילו את עמדת אמ"ן אבל משום שהיא מנומקת בעומק ובהיגיון היא נשמעת ונשקלת גם היא".

ברק הוסיף כי "כוכבי מוביל את המערכות האלה להישגים יוצאי דופן. באמ"ן, שהוא באמת אי של  מופת, איכות ומצוינות בתוך ההוויה של ישראל, יש כמה יחידות שהן האינקובטורים המובילים במציאות הישראלית של תעשיית ההיי טק, ושל היזמות והרעיונות. אבל במערכת הזאת יש גם צד נוסף, שלאביב, כמו לאנשים אחרים שמגיעים לאמ"ן מבחוץ, לוקח זמן לזהות. הצד הזה של מאבקי כוח יצריים, מכתבים אנונימיים, שקיים לא רק שם אבל גם שם – זו ההוויה שהתכוונתי כשאמרתי שאותה אביב לא מבין".

ברק הדגיש כי הוא סבור שכאשר הציבור יקרא את עדותו המלאה העניין ביחס לכוכבי יתבהר. "יש פה ניסיון להוציא דברים מתוך תמונת האמת שלהם", הוסיף, "בשולי העניין אגיד שאני לא יכול להלין על אביב. אני ביליתי את רוב חיי הצעירים במדים באמ"ן. אני מודה שכאשר נחשפתי אל חלק מההתנהגויות שתוארו לימים או גולמו בפרשת הרפז, מצאתי את עצמי מופתע מאוד, ומגלה בשלב מאוד מאוחר עד כמה האלמנטים הלא ראויים שהיו שם היו עמוקים ולא פשוטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ