על רקע משבר האולפנה

נתניהו סיכם על בניית 851 יחידות דיור בגדה

לאחר הפלת חוק ההסדרה בקריאה טרומית הבטיח רה"מ לחזק את ההתיישבות בגדה המערבית. "העתקת בתים - לא פעולה שאנו ששים לבצע", אמר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר השיכון אריאל אטיאס סיכמו הערב (רביעי) על בניית 551 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות בגדה המערבית: 117 יחידות ייבנו באריאל, 92 יחידות במעלה אדומים, 144 בהתנחלות אדם, ו-84 יחידות בקרית ארבע.

מוקדם יותר היום, לאחר שהופלה הצעת חוק ההסדרה בקריאה טרומית, הבהיר נתניהו כי המתווה שהציע להעתקת הבתים בגבעת האולפנה מחזק את ההתיישבות. "זה לא יום פשוט או קל גם אם מדובר בחמישה בתים בלבד", הדגיש במסיבת עיתונאים שקיים בלשכתו בירושלים, "העתקת בתים היא לא פעולה שהממשלה ששה לבצע, אבל בית המשפט קבע את מה שקבע ואנחנו מכבדים את החלטות בית המשפט".

ראש הממשלה הוסיף כי בבית אל יבנו 300 יחידות דיור חדשות – אשר ישווקו לבנייה מיידית. "אלה שחושבים שהשתמשו במערכת המשפט כדי להזיק להתיישבות טועים, כי בפועל ההיפך הגמור קורה", ציין בהתייחס לעתירות שהוגשו לבג"ץ על ידי ארגוני שמאל. "במקום הקטנת בית אל – הרחבת בית אל; במקום פגיעה בהתיישבות - חיזוק ההתיישבות". נתניהו אמר עוד כי "ישראל היא מדינה דמוקרטית, שבה הציות לחוק הוא נדבך יסוד בחיינו החופשיים, וכראש הממשלה אני מחויב לשמור על החוק ומחויב גם לשמור על ההתיישבות. אין שום סתירה בין השניים".

בצהריים נדחתה הצעת חוק ההסדרה בקריאה טרומית. 69 חברי כנסת התנגדו להצעת החוק, לעומת 22 חברי כנסת שתמכו בו. לפני ההצבעה התקיים במליאה דיון סוער בהצעה, במהלכו אף הוצא מהאולם חבר הכנסת מיכאל בן ארי.

מעצר איתמר בן גביר, היוםצילום: אי-אף-פי

במקביל הפגינו מאות תומכי החוק סמוך למבנה הכנסת וחסמו כבישים בקרית הממשלה. עימותים התפתחו בין המפגינים ובין כוחות המשטרה. לפחות 4 מפגינים נעצרו ובהם פעיל הימין איתמר בן גביר. מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו הורה למפקדי המחוזות להגביר עירנות, מחשש לחסימות צירים ומהומות על רקע דחיית חוק ההסדרה והמהומות שפרצו בירושלים.

דחיית החוק התקבלה לאחר שאמש הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בהתאם להחלטת הממשלה להתנגד לחוק, שר או סגן שר שיתמכו בחוק יפוטרו. לפיכך, הודיעו כבר אמש שרי ש"ס הודיעו כי ייעדרו מהמליאה. שרי הליכוד שנחשבו בימים האחרונים כמתנדנדים, בהם לימור לבנת, גדעון סער וגלעד ארדן, התייצבו לבסוף לצד ראש הממשלה והצביעו נגד החוק. השרים עוזי לנדאו וסגני השרים איוב קרא ולאה נס לא התייצבו להצבעה.

להצבעה לא התייצבו גם השרים יולי אדלשטיין ודניאל הרשקוביץ וסגנית השר גילה גמליאל, שהבטיחו בימים האחרונים לתמוך בחוק. אדלשטיין נימק את החלטתו בהתחייבות ראש הממשלה לבניית יחידות דיור נוספות ובהישג שבהקמת ועידת השרים לנושאי התיישבות. דברים דומים אמרה גם סגנית השר גמליאל.

מפגינים נגד פינוי גבעת האולפנה, היום. צילום: אמיל סלמן

סגן דובר משרד החוץ האמריקאי מארק טונר אמר כי ממשל אובמה "מודע לדיווחים על כך שהכנסת הצביעה נגד הצעת החוק לאשר את המאחזים, אך גם מודעים לכך שממשלת ישראל אישרה יחידות דיור נוספות בגדה המערבית". לדבריו,הממשל האמריקאי מאוד ברור בעמדתו כלפי ההתנחלויות "שפוגעות במאמצי השלום ונוגדות את המחויבויות של ישראל, כולל מפת הדרכים". טונר הוסיף כי הממשל לא מקבל "את חוקיות המשך הרחבת ההתנחלויות".

בצהריים קיים מטה המאבק של גבעת האולפנה מסיבת עיתונאים שבה פירט את הצעדים הבאים במאבק של תושבי המקום, לאור דחיית הכנסת את חוק ההסדרה. הדוברים ציינו כי בשבועות הבאים המאבק יתבטא הן בהנחת חוקים על שולחן הכנסת והן בפעולה בשטח.כבר אתמול הגיעה משאית שהניחה צמיגים בסמוך לשכונה, ככל הנראה לצרכי התנגדות. יהודה יפרח, תושב המקום, אמר כי "ממשלת נתניהו התגלתה היום במלוא קלונה ועליבותה. היא היתה אמורה לתת פתרון אמיתי לגבעת האולפנה, לגבעת אסף ולמגרון, והיא כשלה במבחן הראשון שלה".

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אמר כי "בדיוק כפי שתושב תל אביב, רעננה, כפר שלם וסביון היה מגן על ביתו אם היו מבקשים לקחת אותו ממנו שלא בצדק, כך גם אצלנו. מאסנו במראות הבולדוזרים".

השתתפה בהכנת הידיעה: נטשה מוזגוביה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ