פרשת הרפז |

יוני קורן: חייתי בפרנויה, תחת מעקב וציתות, פגעו בבני משפחתי

עדות ראש מטה שר הביטחון בפני המבקר חושפת את חומרת אווירת המזימות והצללים בין הלשכות. לדבריו, בכירי המערכת היו מעורבים במזימה נגד ברק

אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן

מדינת ישראל זקוקה לבדיקה פסיכיאטרית מיידית, שתקבע אם הכרח לאשפז אותה במחלקה סגורה, ומכל מקום ראוי לשחרר אותה מצה"ל בסעיף נפשי. זו המסקנה העגומה מאווירת התככים, המזימות, הפחדים והצללים העולה מעדותו של ראש מטה שר הביטחון, סגן-אלוף במילואים יוני קורן, בפני מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס ועובדי משרד המבקר על פרשת הרפז. בין שקורן צודק ובין שהזה את חוויותיו, המשמעות היא שהלשכות הביטחוניות הרמות ביותר, האחראיות על הסוגיות הגורליות ביותר, נמצאות בידיים רועדות – בגלל זדון או רפיון.

"פרנויה", הגדיר קורן את מצבו. הוא סיפר על תחושותיו כי הוא נמצא תחת מעקב, לטלפון שלו ולחדרו מצותתים ולמחשב שלו חודרים, עד כדי כך שבמועד מסוים הפעיל את המחשב - והמחשב זז. "באופן מעשי, אין ספק שהצליחו לגרום לי תחושת פרנויה", אמר, והאשים שפגעו גם באחד מבני משפחתו, קצין ביחידת מודיעין, שהועבר להדרכה כשהתגלתה קירבתו לקורן. בהתערבות קורן הוחזר הצעיר ליחידתו, אך החליט להתיר את חוזה הקבע שלו.

קורן, מסתבר, התאכזב מרה ממוסדותיה של מדינת ישראל. "במקום שצריך להיות צדק, הוא נעצר, במחסומי בדיקות מוזרים. הוא נעצר אצל היועץ המשפטי לממשלה. הוא נעצר במשטרה. באמת, זה מעבר לתחושה שלי. אני לא רוצה לגור יותר במדינה הזאת, במישור האישי". הוא הציע לדבר עם חוקרים מן השורה במשטרה, לא עם המפכ"ל (דודי כהן) ולא עם ראש האגף (לחקירות ולמודיעין, יואב סגלוביץ), כי החוקרים חשו שהם נתקלו ב"סגנון של משפחות פשע".

קורן הודה ש"תחושות הבטן" שלו אינן נתמכות תמיד בתיעוד. "חלק מהדברים שאגיד הם מרכילות ומשמועות ולא מידע אישי". הוא הצטייד בכתבות רבות שהופיעו בעיתונות ואפשרו לו "להרכיב תמונת מודיעין", והבטיח כי "ישתדל להיות שיטתי, אבל אין הרבה מסמכים".
גם עדים שאליהם היפנה את משרד המבקר לא התיצבו תמיד לצד גרסתו. בהם אל"מ הוד בצר, עוזרו של הרמטכ"ל בני גנץ - ולפיכך יורשו בתפקיד של אל"מ ארז וינר - שהכחיש דברים שייחס לו קורן. בעדות חוזרת אמר קורן שבצר הגיע למשרדו יחד עם תת-אלוף במטכ"ל, ושיתכן שבצר אינו זוכר את האירוע, משום ש"עוזר הרמטכ"ל עמוס בכל מיני דברים אחרים ויתכן שהוא שכח". קורן טען שבצר אמר לו כי תפקידו להגן על גנץ ולכן עליו "לתחזק" את וינר.

לדברי קורן, "בצר אמר לי: 'אני מניח שמאזינים לפלאפון שלך, או שמאזינים לפלאפון שלי, או שמאזינים לך בתוך החדר'. אמרתי לו: 'תראה, בחדר לא מאזינים לי כי לא הייתי בחדר כשדיברתי איתך, דיברתי איתך מהאוטו'. אבל הוא ענה לי 'אני לא רוצה לדבר איתך יותר בטלפונים, כנראה מאזינים לך'. זה כבר לא אני, הפרנואיד, זה עוזר הרמטכ"ל החדש".

כשנשאל על יחסיו עם אנשי יחסי ציבור השיב, "קצת מצחיק לשאול אותי על יח"צנים. כל חיי אני בתוך העולם הזה של הייעוץ הפוליטי. עד שבאתי לתפקיד, זה היה עולם חיי היומיומי, הייתי פרסומאי ויועץ. השיטה הזאת, לזרוק בוץ, הרבה פעמים היא עובדת. הבוץ נשאר עליך. אם אין מישהו שאומר את האמת, הבוץ נשאר עליך. לא תלך בלעדיו".

על מסכת יחסיו עם אשכנזי אמר כי התוודעו זה לזה כשקורן היה ראש לשכת הרמטכ"ל של אהוד ברק ואשכנזי מפקד אוגדה בפיקוד הצפון, יחידת הקישור ללבנון. לבקשת יוסי פלד, לשעבר אלוף הפיקוד ולאחר מכן שר, סייע קורן לאשכנזי להתגונן מפני זעמו של אלוף הפיקוד יצחק מרדכי. "מערכת היחסים היתה מעולה". ב-2002 שב ונתקל באשכנזי, אז סגן הרמטכ"ל, כאשר קורן התמנה לראש המטה של שר הביטחון דאז בנימין בן-אליעזר. אשכנזי התלונן בפני קורן על דלות יחסו של בן-אליעזר כלפיו ובהשפעת קורן הגדיל השר את שיתופו. בין השאר, הוקמה ועדה משותפת של אשכנזי וסגן ראש השב"כ יובל דיסקין, לבדיקת סוגיית הריסת בתי מחבלים. לימים התעניין האזרח אשכנזי בתפקיד מנכ"ל חברת החשמל וביקש מקורן להתערב למענו אצל שר התשתיות בן-אליעזר. קורן, לעומתו, בדק עם אשכנזי, תושב כפר סבא, אם יש לו עניין בראשות עיריית רעננה השכנה.

לאכזבתו, למרות יחסים אלה נודע לו בסתיו 2009 כי הרמטכ"ל אשכנזי מתנגד למינויו לראש-מטהו של ברק. קורן פנה לרופא שיניים, ידיד משותף, כדי לרכך את ההתנגדות. הריכוך נכשל ובהנחיית לשכת הרמטכ"ל אף קוצץ תקן החיילות והעוזר במשרדו של ראש-מטה השר, שלושה ימים לאחר כניסתו לתפקידו. רופא השיניים התערב ו"עקר" את מסמך הקיצוץ, אך קורן ראה בכך מסר מדאיג של קבלת פנים עוינת.

עילת אחת התקריות הקשות ביותר בין ברק לאשכנזי היתה ידיעה ששודרה בערוץ 1 בדבר מהלך להענקת שנת כהונה חמישית לאשכנזי. ברק הורה לדוברו לפרסם הודעה התוקפת את דובר צה"ל, אבי בניהו, וקובעת כי הידיעה "יצאה מבית היוצר שלו". בעדותו הודה קורן כי "היום יודעים שזה לא דובר צה"ל".

קורן שמע "מעשרות אנשים", לדבריו, שהתנהגותו של הרמטכ"ל אצל שר הביטחון אינה ראויה: "הוא קורא דואר, יושב וצוחק, יוצא מהדיון בטענה שחייב לעשן סיגריה ובפועל קורא בחוץ עיתון". ליועצים חיצוניים, כמו האלוף במילואים שגיא, היתה השפעה שלילית על היחסים בין הלשכות. לראייה, ראש אמ"ן דאז, האלוף עמוס ידלין, אמר לקורן שברק "משתמש בשיטות חתרניות", והרי זה ביטוי שקורן שמע במו אוזניו משגיא.

סיכסוכי השר עם הרמטכ"ל התגלעו בנושאים קטנים כגדולים: הקצאת מסוק לביקור צבאי של רם עמנואל, אז עוזרו של הנשיא ברק אובמה וכיום ראש עיריית שיקאגו; סירובו של ברק לחתום על כל הוראות הפיקוד העליון שהונחו על שולחנו עד שאשכנזי יבטל הוראה שברק התחרט על אישורה; בקשה של נשיא המדינה שמעון פרס ששר המודיעין המצרי במשטר מובארק, עומר סולימאן, יפגוש את אשכנזי ביחידות, בעקבותיה התנה ברק את קיום הפגישה בכך שישתתף בה; וגם שאלה שהופנתה ללשכת ברק, האם קנתה "עטים מקליטים".

קורן התגאה בידידותו רבת השנים עם האלוף יואב גלנט, מועמדו של ברק לתפקיד הרמטכ"ל. הוא פסל את ההשערה שגלנט הפעיל אנשי יחסי ציבור במסעו להתמנות לרמטכ"ל. לפי המידע של קורן, "היחיד שהפעיל אנשי יחסי ציבור היה בני גנץ, שיש לו חבר מהצנחנים, פרסומאי ידוע". די היה בחברות זו כדי לשכנע את קורן בנכונות הטענה. "זה נראה לי הגיוני, כשסיפרו לי את זה - הם חברים," נימק. ראייה נוספת למזימה: סגנו לשעבר של בניהו ואחר כך סגן המזכיר הצבאי של ברק היה אלוף-משנה שלומי עם שלום, אבל בניהו התעקש לשבש את שמו ולכנותו "עם שלם". לדעת קורן, "אולי זה גם מלמד משהו."

סגן הרמטכ"ל דאז, האלוף גנץ, ביקש להיפגש עם ברק "ואחר כך אמר שאין צורך". לדברי קורן, המזכיר הצבאי, תא"ל מישל בן ברוך, אמר לו "שגנץ נראה מבולבל". באזני ברק התלונן גנץ, "עושים לי דה-לגיטימציה", אך ברק השיב שדורון אלמוג ושאול מופז "דווקא מדברים עליך טובות". באותה שיחה, במחצית השנייה של יולי, תהה ברק מאין נוצר רושם זה, אבל גנץ - שידע כבר על קיומו של "מסמך גלנט" - ענה רק, "אומרים".

בידי קורן היו הוכחות ליכולתם של אויביו להעניק ולהעניש. "הכלי לתגמל כתבים - לתת להם לשדר בתשלום בגלי צה"ל". לעומת זאת, "במצגת של כנס עבודה של הצבא רואים את הנשיא פרס עם הרמטכ"ל כמה פעמים, עם ראש הממשלה פעמיים ועם ברק רק פעם אחת". אין זה פלא, שהרי הרפז מכיר גם את מזכירו הצבאי של פרס, תא"ל חסון חסון.

"הם", אמר קורן, "פגעו לי במחשבים לפחות שלוש פעמים. אחד הקצינים אמר לי: 'מישהו מעביר לבניהו כל דבר שאנחנו אומרים'. פעם רצו לדבר איתי וסירבו לשבת בחדר שלי, מחשש שיש שם האזנה. דרשו לשבת בחדרו הפנוי של מנכ"ל המשרד אודי שני, שהיה בחו"ל". קורן לא פנה למשטרה, אלא למלמ"ב אמיר קין, אך רק מאוחר יותר נודע לו שלקין קשרים הדוקים עם הרפז, כולל סיוע לבני משפחה ששאפו להתגייס ליחידות מודיעין "למרות שנתוניהם אינם הולמים". קצין הביטחון של המשרד, דב לוטם, "שיקר בוודאות" והוא, קורן, חדל להאמין גם לקין.

לפי אחד מסיפורי קורן, אשכנזי טלפן ישירות לשר הביטחון. "הוא אמר לברק: 'יוני מפעיל נגדי בלשים, מנסים לחפש אותי'. אני לא זוכר בדיוק מה הוא אמר, מזכירות, נשים, משהו כזה, מטורף כזה. ושר הביטחון התקשר ושאל אותי". קורן הכחיש שאכן נשכרה חברת חקירות לאיסוף חומר על לשכת הרמטכ"ל. לא זו בלבד, "אלא שסוף הסיפור הוא שמספר ימים אחרי זה היה גם ניסיון חדירה למחשב שלי, גם אני זיהיתי שעוקבים אחרי. קיבלתי מגורם בשב"כ, חבר שלי, שמועה, אני לא יודע אם היא נכונה או לא, שחוקר פרטי שמיודד עם בניהו הוציא חוזים עלי. אמרתי, מה זה חוזים? אני לא מכיר את השפות האלה. אמר לי, 'לחוקר הזה יש בעיה לעסוק בחקירות בעצמו, ולכן הוא מוציא לקבלני משנה'".

בתשובה לשאלה אם הוצע לו להקליט שיחות בסתר אמר קורן, "אף אחד לא הציע לי. אני ביקשתי מדב לוטם, שיהיה לי מכשיר הקלטה. זה היה אחרי פרסום המסמך. ביקשתי להביא לי איזה ציוד כזה פשוט להקלטה, שאני אוכל לשים על השולחן ולהקליט, הביאו לי כזה דיסק-און-קי שאמרו לי שהוא מקליט. מבדיקה שעשינו, הוא לא, אי אפשר להבין איתו שום דבר שמדברים, ובסוף הקלטתי עם טייפ דיגיטלי רגיל. לעצמי, באופן פרטי, לא רכשתי מעולם שום מכשיר הקלטה, לא זעיר ולא אחר. הדיסק-און-קי נמצא במגירה עד היום, עומד כמו שהוא".

קורן סיפר שפנה לראש הממשלה בנימין נתניהו במכתב אישי "על השכר שלי". הוא משוכנע שהתערבות בניהו סיכלה מהלך להגדלת שכרו. היכרותו של קורן עם נתניהו נשענה על תקופת האופוזיציה, כאשר קורן יעץ לו "בעניינים פוליטיים". אז התוודע גם לנתן אשל. בין עדויות קורן ואשל בשאלת ביקורו של מזכיר הממשלה צבי האוזר בחיל-הים התגלעו סתירות. בתגובה על טענה שמידע מתוך דיון מבצעים וגיחות שעסק במשט הטורקי הגיע לעיתונות, והרמטכ"ל פנה לברק שהאשים את קורן, ענה האחרון כי הוא "לא מאמין שברק אמר דבר כזה. זה שקר מוחלט. השקר ה-1,500".

לדברי קורן, בבית שחק התכנסה ועדת ייעוץ בסוגיית איראן. בין משתתפיה היו שגיא ומפקדי חיל האוויר לשעבר, דוד עברי ואליעזר שקדי. דבר הכינוס נודע. "ביקשתי מהמלמ"ב בשם שר הביטחון לדבר עם אורי שגיא ולקיים איתו שיחת הבהרה". קורן הוסיף כי "כולם חושבים ששגיא קשור לעניין (מסמך הרפז), אבל איש עוד לא הביא ראייה". על המלמ"ב אין לסמוך: "הוא הסתיר מאיתנו חקירה בעניין הפנסיה של הרפז", עד שתא"ל במילואים שמואל צוקר, ראש מינהל הרכש שעמד בראש ועדת בדיקה, "גילה אותה". קורן טען כי לנציב קבילות החיילים דאז, תא"ל אבנר ברזני המנוח, שהתמנה כבורר בעניינו של הרפז, "היו קשרים עם אחיו של הרפז, בפרויקט עתידים" וכי קשרים אלה הוסתרו.

על הרפז אמר קורן: "עד המסמך לא שמעתי את שמו. לא שמעתי ולא ידעתי בכלל מי האיש. אולי המשטרה שאלה אותי על השם שלו אבל אמרתי שאין לי מושג. אם תראו לי תמונה, אולי אני מכיר אותו מהצבא, אולי נתקלתי בו".

על חקירתו בפוליגרף המשטרתי, שלא הניבה ממצא חד-משמעי, אמר: "האמת היא שהיה לי איזה עימות עם מפעיל הפוליגרף, כי לי נאמר באופן מובהק על ידי צוות החקירה שזאת רק עדות ולא חקירה באזהרה, ואני לא צריך עורך דין, ואין נגדי שום חשדות ושום דבר. ולמרות זאת, מייד כשהתיישבתי בכיסא הוא הודיע לי שאני חשוד בכתיבת המסמך. זה הרגיז אותי מאוד, אני אמרתי לו שאני לא מוכן לעשות בדיקה אם אני חשוד, כי זה מה שאמרו לי לפני שבאתי, שהם גם עוברים איתך על השאלות. הוא ענה לי שהוא לא עושה בדיקות למי שלא חשוד. אמרתי לו, 'תקרא לצוות החקירה ותשאל אותם'. לפי דעתי, היה איזה מתח באוויר, כי לפי מה שאני יודע היום על מצבי הבריאותי, לא בטוח שהיה מותר לי בכלל לעשות בדיקות פוליגרף".

לצערו, אמר קורן, הוא עבר "שלוש התקפות על המחשב שלי – במרס וביוני 2010 ושוב ב-2011. זה נקבע על ידי מחלקת המחשבים של משרד הביטחון ועל ידי מלמ"ב בשלב הראשון. בשלב השני העבירו את זה לבדיקות כדי לאפיין את זה בשב"כ. קיבלתי תשובות בפעם הראשונה שזה לא גורם זר אז לא מתעסקים עם זה. בפעם השנייה הם לא מצאו משהו אגרסיבי, אני לא יודע מה זה אומר. בפעמיים הראשונות לפני הדו"חות שאני קיבלתי ממלמ"ב, הכניסו לי וירוס, סוס טרויאני, שבאמצעותו כשרוצים אפשר למשוך תכנים מהמחשב. לשמחתי, אני פשוט זיהיתי את זה ישר בהתחלה. אני יושב מול המחשב ורואה שהוא מתחיל לזוז לבד, אז סגרתי אותו ויצאתי מהחשבון. התגלתה כתובת מחוץ למשרד. היה איזה שרת באריזונה".

המתנכלים לקורן לא הסתפקו בחדירה למחשב. "אני תקופה ארוכה התלוננתי בפני מלמ"ב על העובדה שפעם אחת בוודאות ראיתי שעוקבים אחרי. בוודאות ראיתי עקיבה, אני יודע להבין עקיבה ודיווחתי עליה באופן מסודר. הרגשתי כאילו שכל הזמן דוחקים אותי לפינה", תמצת קורן את תחושתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ