וינשטיין נמנע מפרסום חוות דעתו על העברת האולפנה

למרות שסוגיית הבנייה בשטח צבאי מעוררת שאלות משפטיות כבדות, משרד המשפטים פרסם הודעה קצרה שלא חושפת את עמדת היועמ"ש בצעד הדרמטי

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מסרב בשלב זה ליידע את הציבור בתוכן חוות הדעת המשפטית שהציג בפני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באשר להעתקת תושבי גבעת האולפנה לשטח שנתפס לצרכים צבאיים בשנות ה-70 ולהרחבת הבנייה המתוכננת בבית אל, בכ-300 יחידות דיור.

בימים האחרונים קיבל וינשטיין שלל פניות מהתקשורת באשר לעמדתו זאת, אולם מדוברות משרד המשפטים לא התקבלה כל תגובה בשמו, על אף נסיונות חוזרים לברר את עמדת היועץ.

סוגיית הבנייה בשטח הצבאי התפוס מעוררת שאלות משפטיות כבדות, והשבוע קיים וינשטיין התייעצויות ממושכות, בין השאר, עם מומחים למשפט בינלאומי מהאקדמיה, שרובם השמיעו ביקורת נוקבת על שימוש בשטח שנתפס בעבר לצרכים צבאיים, לאכלוס אוכלוסייה אזרחית ולעיבוי יישוב קיים, מחוץ לגבולותיו המוניציפאליים. חלק מהמומחים עמדו על כך, שגישה זאת עומדת בניגוד לכללי המשפט הבינלאומי ועלולה לסבך את ישראל בזירה הבינלאומית.

יהודה וינשטיין

הערב פרסם משרד המשפטים הודעה קצרה, שלא חושפת את עמדתו של וינשטיין בצעד הדרמטי, השנוי במחלוקת משפטית. בהודעה נמסר כי בימים האחרונים בוחנים וינשטיין ואנשי צוותו, לצד גורמים ממשלתיים נוספים וגורמי צה"ל, את ההצעות השונות שעומדות על הפרק. בכך סיכם וינשטיין את הודעתו לציבור באשר לחוות הדעת האקטואלית שהציג בפני נתניהו בסוגיה הנתונה במחלוקת עמוקה.

בהמשך ההודעה מצויין כי ללא כל קשר לבנייה העתידית בבית אל ובסמוך לה, היועץ המשפטי הביע התנגדות לחקיקת חוק ההסדרה וחזר על פרסומים קודמים בהם ציין בפני נתניהו והדרג המדיני כי פסק הדין בעניין גבעת האולפנה לא קבע כל הלכה ואין להקיש ממנו למקרים אחרים בהם נבנו מבנים על ידי ישראלים על קרקע פרטית ביהודה ושומרון.

בסיכום חוות דעתו מדגיש וינשטיין כי התופעה של בנייה בלתי חוקית על קרקע פרטית הינה קשה ובעייתית, ומחייבת טיפול של הדרג המדיני והקצאת משאבים מתאימה. במיוחד יש לפעול למנוע בנייה חדשה כזו ולהסירה בשלבים מוקדמים ככל הניתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ