עדויות: יחידת הכלבנים מתאמנת על רכבי פלסטינים במחסום

לפי דיווח של "שוברים שתיקה", חיילות אימנו את כלבי היחידה לאתר חומרי נפץ ברכבים שעוכבו, מבלי שהנוסעים עודכנו שמדובר באימון. צה"ל: "הנושא ייבחן"

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

חיילות-כלבניות מיחידת "עוקץ" מתרגלות את כלביהן על כלי רכב פלסטיניים שנוסעים דרך אחד ממחסומי רמאללה. אימונים כאלה על חשבון זמנם של הפלסטינים ובלי רשותם בוצעו כמה פעמים בשבועות האחרונים, ולפי עדויות שהגיעו ל"שוברים שתיקה", עולה כי אין זאת הפעם הראשונה שהדבר נעשה. ואולם, דובר צה"ל לא היה יכול להצביע על מקור הסמכות לאימונים. "עוקץ", שבין היתר מכשירה כלבים לאתר אמצעי לחימה וחומרי נפץ, היא יחידה מטכ"לית, וכפופה ארגונית למרכז להטסה ולהכשרות מיוחדות (המרהו"ם) שבסיס ההדרכה "אדם".

לפחות פעם בשבוע, במהלך השבועות האחרונים, חיילים בחרו באופן אקראי מוניות, מכוניות פרטיות וטנדרים שעברו דרך מחסום ג'בע, שבכניסה הדרום-מזרחית לרמאללה. כך דיווחה ל"הארץ" פעילת מחסום ווטש תמר פליישמן שמגיעה דרך קבע למחסום זה. הנוסעים נדרשו לצאת מהמכונית, למסור את תעודות הזהות שלהם לחייל, ולעמוד בצד. חייל נעמד מולם בנשק מכוון, ובאותו זמן הכלבנית הכניסה למכונית חפץ כלשהו ושלחה את הכלב לחפש אחריו. לאחר שהחפץ נמצא הכלב קיבל מזון, והנוסעים קיבלו בחזרה את תעודות הזהות והורשו לחזור למכונית. בדרך כלל האימון על כל מכונית ארך כעשר דקות. בזמן האימון החיילים לא עיכבו את יתר המכוניות.

ביום ראשון השבוע פליישמן שמה לב שהכלב לא הצליח למצוא את החפץ שנשתל במונית. במקומו, חייל הוכנס למונית וזחל בתוכה עד שמצא את החפץ. באותו הזמן נוסעי המונית עמדו בצד והתבוננו במתרחש, כשחייל אחר ממשיך לכוון את נשקו אליהם.

כלבנית מיחידת "עוקץ" במחסום ג'בע, בשבוע שעברצילום: תמר פליישמן

ל"שוברים שתיקה" ניתנה עדות של חיילת-כלבנית על נוהג זה – להשתמש במחסומים כדי לאמן כלבים. וכך היא סיפרה, בהתייחסה לשנים 2007-2009: "אנחנו שם (במחסומים) עם הכלבים נטו כדי לאמן את הכלבים... אנחנו מחביאות משהו ברכב. למשל מחסנית. ביחידה משתמשים במשהו שנקרא סניפר, כלי נירוסטה שיש בפנים חומר נפץ מסוג כלשהו (C4, RDX או TNT), יש בו חורים עם רשת כדי שהחומר לא ייצא החוצה, אבל שתהיה נדיפת ריח. כלי הנירוסטה כולא פיצוץ. אם במקרה הוא יפול - שאף אחד לא ייפגע. אנחנו לוקחות את זה אתנו למחסומים ומחביאות את זה ברכבים של הפלסטינים, ואז הכלב מחפש ...התירוץ שניתן לפעולה זו הוא 'התרעה'. התושבים אינם יודעים שאיננו בודקים את הרכב אלא את הכלב, וכך הכל הופך לגיטימי. זה נעשה במשך כל השנה, גם אם יורד גשם בחוץ".

אין זמן קבוע למשך האימון: לפעמים שעה, לפעמים שלוש. לשם האימון", סיפרה החיילת ל"שוברים שתיקה", הועמסו שלושה או ארבעה כלבים על טנדר מסחרי, והוסעו למחסום סמוך לבסיס אדם. במחסום נעלין, שבו נסעו פלסטינים וישראלים, החיילים היו מורידים "כל ערבי שעובר, לא משנה אם אשתו יולדת מאחורה, אתה תעצור אותו. עוברים שם אינספור מתנחלים אבל בחיים לא בודקים רכב כזה". לעדותה, הכלבניות הקפידו לבקש מהנוסעים להוציא מכלי הרכב ספרי קוראן ושטיחי תפילה – "כדי שלא יחוללו".

עוד התקבלו עדויות כי הכלבניות ניסו למנוע לצלם את הנעשה במחסום. ברגע שצילמו פעילות, הכלבניות צעקו שזה מסכן אותן ושיש להן סיווג ביטחוני, הפסיקו את הפעילות והכניסו את הכלב לכלוב מיוחד. כשפליישמן וחברותיה התרחקו, הכלבניות שבו לאמן את הכלב. אבל פליישמן ראתה נהגי משאיות שצילמו את התרגולת באין מפריע – ומנקודת תצפית טובה יותר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לדברים: "בעקבות הפנייה, הנושא ייבחן לעומקו. ככלל, כחלק מפעילותו הביטחונית השוטפת, מבצע צה"ל בידוק במעברים במרחב יהודה ושומרון על מנת להבטיח את ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ