ברק נגד וינשטיין: מסמס את חקירת פרשת הרפז ופוחד מעיתונאים

בשיחות סגורות תקף שר הביטחון בחריפות את היועץ המשפטי, טען כי "אין לו עניין להגיע לאמת" בפרשת הרפז ושהוא מוטה לטובת הרמטכ"ל לשעבר

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

דבריו של שר הביטחון, אהוד ברק, נגד היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, ותפקודו בשלבים השונים של פרשת הרפז, הם "סילופים, עיוותים, ודברים שלא מצאנו ראויים להתייחסות", אמר אמש דובר משרד המשפטים, עו"ד משה כהן.

הודעת הדובר כהן, המשקפת הסלמה נוספת במתיחות הגואה בין היועץ המשפטי לשר הביטחון, נמסרה ל"הארץ" בעקבות פרסום התבטאויות חריפות של ברק נגד וינשטיין. ברק טען בשיחות סגורות שוינשטיין אינו מבצע את תפקידו כהלכה וייחס לו מניעים פסולים - בהם חשש מעיתונאים, שלדברי ברק פעלו למען מינוי וינשטיין לתפקידו. ברק גם תקף את תפקוד השב"כ בפרשת בועז הרפז.

לאחר ששלשום דווח באתר "הארץ" הביקורת החריפה של ברק על וינשטיין, ולעומתה השבחים שהרעיף על המבקר לינדנשטראוס, שוחחו על כך שר הביטחון והיועץ המשפטי. לדברי יועץ התקשורת של שר הביטחון, ברק סרי, בעת דיון לילי על שכונת האולפנה בלשכת ראש הממשלה, פנה וינשטיין לברק במסדרון ושאל, "האם זה נכון שאמרת עלי דברים חמורים?" תשובת ברק: "לא יכול להיות שאמרתי דברי זדון, אך בהחלט סיפרתי את כל העובדות".

בינואר אשתקד, טען ברק כי "היינו כחוט השערה ממצב ששר הביטחון ייאלץ להתפטר" והתלונן על "רף ראיות גבוה" מדי הנדרש להוכחת האשמותיו נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי.

בשיחה נוספת, ביולי אשתקד, אמר ברק כי "ליבו כבד מאד באשר להמשך חקירות המשטרה ויחסו של היועץ המשפטי". ברק סבר שהיועמ"ש ממסמס את החקירת הפרשה ואין לו עניין להגיע לחקר האמת. כדי להצדיק את טענותיו, הזכיר ברק את תחילת השתלשלות הפרשה, כשהיועמ"ש הגביל את חקירת המשטרה רק לזיוף הטכני של מסמך הרפז (שבתחילה נקרא מסמך גלנט) ולא לעומק הסוגיה.

אחר כך ציין ברק אירועים נוספים להצדקת טיעוניו: היועמ"ש נתן אישור, ללא תגובה, לחקירה בביתו של אשכנזי; התוצאות הובאו לאשכנזי על ידי המפכ"ל דודי כהן וראש אגף החקירות והמודיעין יואב סגלוביץ; והיועמ"ש והמשטרה הודיעו כי אין חשד שהרמטכ"ל ולשכתו היו שותפים בזיוף (וגם אין חשד שכזה כלפי ברק ולשכתו). ברק התאכזב מכך שוינשטיין ניקה את אשכנזי מכל חשד קשר לזיוף מסמך הרפז.

ברק לא הסתפק בכך ומנה שורה נוספת של טענות כלפי וינשטיין. בנוגע לחשדות לעבירות במערך המבצעים המיוחדים באמ"ן שהועברה ליועץ, טען ברק כי וינשטיין "הנחה את המשטרה לבדיקה ולא לחקירה. בישיבה אצל היועץ בנושא הארכת הגבלת היציאה לחו"ל של הרפז, רצה היועמ"ש להסיר את ההגבלה, כי המשטרה לא מצאה דבר בבדיקה. היועץ גם אינו כופה על השב"כ להעביר מסרונים".

שר הביטחון אף אמר כי מנכ"ל משרדו, אודי שני, סיפר לו שמזכירתו סיפרה כי כל המסרונים המיועדים לאשכנזי נשלחים לרעייתו רונית. שני נוכח בכך כשניסה לשלוח לאשכנזי מסרון אך הוא לא נקלט. ברק התרעם על כך שראש השב"כ סירב להעביר את המסרונים [לחקירה], "כחלק מהמאמץ של היועמ"ש והשב"כ למסמס את הבדיקות", כדברי ברק.

עוד טען ברק כי לשמע עמדות וינשטיין והשב"כ, אמר ליועמ"ש שבכוונתו למנות ועדת חקירה לנושאי המ"מ (מבצעים מיוחדים). לפי ברק, "וינשטיין הגיב מיד ואמר שנדרשות השלמות בדיקה על ידי המשטרה". לדעת ברק, מגמת וינשטיין היתה "למשוך זמן ולא לאפשר בדיקה פנימית, מחשש לחשיפה".

ברק ביטא חשד כי היועמ"ש "רוצה לדחות את הטיפול. למה? כי הוא חושש מעיתונאים מסוימים שסייעו למינויו כיועץ משפטי לממשלה, והלכו מאחד לאחד להשפיע על קידומו". בנתחו את מבנה אישיותו של וינשטיין, הוסיף ברק, "כמו כן, הוא בנוי כסנגור ולא רוצה, מבחינתו, שיוגש כל תקופתו כתב אישום".

בהזדמנות אחרת, התלונן ברק, נאמר לו "שאני צריך לתאם עם היועץ המשפטי. טוב, אני פניתי אליו, ולצערי - לא להפתעתי - קיבלתי תשובה שאני לא יכול לעשות את זה. משום שהוא פתח בהליך שאפילו הוא לא חקירה, הוא נקרא אצלו בדיקה. אני לא יודע מה זה, מה ההבדל בין שני הדברים. נדמה לי שזה דבר יותר רך, שלא מאפשר לו לעשות מעקבים בחוץ לארץ, לא לבקש נתוני תקשורת וכן הלאה. כאילו בדיקה. וכל עוד הבדיקה מתקיימת אני לא יכול לפעול".

ברק תקף גם את התנהגות וינשטיין כאשר נדונה בבג"ץ עתירה נגד מינוי האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל. "לא ראינו שאנחנו נקבל תשובה מיהודה ויינשטיין, אי אפשר לקבל ממנו תשובה. זה לא מקרי. הוא רוצה לשמור את היכולת הזאת".

לעומת הסתייגותו מהיועץ המשפטי לממשלה היו בפי ברק שבחים לביקורת המדינה, שאותה תיאר כ"עוגן מרכזי, שהציבור מאמין בה כשומרת מהידרדרות" לנורמות של עולם שלישי, כדוגמת תיקי השחיתות לכאורה של אהוד אולמרט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ