מגעים בין נציגי הממשלה לאנשי הימין: המבנים לא ייהרסו והפינוי יהיה שקט

הסיבה לבקשה שלא להרוס את הבתים היא רצונם של התושבים לשוב אליהם בבוא היום, בהסדר קבוע. גורם משפטי: זו משאלת לב, חייבים להרוס

עוז רוזנברג, יהונתן ליס ותומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג, יהונתן ליס ותומר זרחין

בימים האחרונים מתנהלים מגעים בין קבוצת אנשי ימין לבין נציגים ממשרד היועץ המשפטי לממשלה ומשרד ראש הממשלה, בניסיון להגיע להסדר לגבי הפינוי הצפוי של בתי שכונת האולפנה בבית אל. על פי המתווה המוצע, כוחות הפינוי יתחייבו לא להרוס את המבנים של השכונה, תמורת הבטחת פינוי בהסכמה. הסיבה לבקשה שלא להרוס את המבנים היא הרצון לשוב אליהם בבוא היום, בהסדר קבוע.

לשיחות הללו שותפים נציגים ממועצת יש"ע - ראש המועצה דני דיין או זאב חבר (זמביש) - וחבר הכנסת יעקב כץ מהאיחוד הלאומי. מעודכן בהן גם הרב של בית אל, זלמן מלמד. מעברו השני של השולחן יושבים אנשי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ומזכיר הממשלה, צבי האוזר.

הפורום המצומצם נפגש כבר כמה פעמים בימים האחרונים. "המטרה היא שהבתים יישארו", סיפר ל"הארץ" גורם המעורה בשיחות. "אולי ייאטמו, אולי יעשו בהם שימוש אחר. מנסים למצוא לזה פתרון - רק שיישארו עומדים. התקווה היא שמתישהו בעתיד המפונים יוכלו להיכנס אליהם חזרה, בהסכם שיוסדר עם בעל הקרקע כמובן". לדבריו, אנשי המשא ומתן מודעים לעובדה שעד שזה יקרה, אם בכלל, בעל הקרקע יוכל לעשות שימוש במבנים, אולם לדבריו תהיה לו בעיה לעשות זאת, שכן יהיה עליו למצוא דרך להיכנס ליישוב תחילה.

עבודות באתר שאליו אמורה לעבור שכונת האולפנה בבית אלצילום: אמיל סלמן

מאז נדחה חוק ההסדרה הוקמו בשכונת האולפנה אוהלים רבים שהוצבו במדשאות ולאורך המדרכות, כדי להיות בזירה לקראת פינוי. היום פוזרו בשכונה שלטים הקוראים לציבור גדול לבוא למקום כדי לעשות "ככל שניתן על מנת לעכב את העוול", לשון המודעות.

"לא עוברים בשתיקה על הרס השכונה", זועקות המודעות. "יש חשש מיידי שכוחות ההרס והגירוש יגיעו בהקדם. כדי למנוע הרס שקט וללא מחאה נדרשת נוכחות גדולה במקום של כמה שיותר אנשים".

גורם משפטי המעורה בפרטי הפרשה אמר ל"הארץ" כי הותרת המבנים בשטח גבעת האולפנה היא "משאלת לב" של אנשי הימין, אולם היא מנוגדת לפסיקת בג"ץ. הגורם הבהיר כי על פי פסיקת בג"ץ יש לממש את צווי ההריסה עד ה-1 ביולי, וממילא להעבירם לידי בעליהם הפלסטינים. המשמעות היא שלא ניתן לשמר את המבנים הקיימים על השטח, שכן מדובר בקרקע פרטית, ויש לפנותם ולהעבירם לבעליהם. לדבריו, "לא ניתן להוציא אל הפועל את פסק דינו של בג"ץ מבלי לפנות את המבנים ולהעביר את הקרקע לבעליה".

עו"ד מיכאל ספרד, מהעותרים בפרשת בית האולפנה אמר כי, "פינוי המבנים ללא הריסתם לא יממש את החלטת בג"ץ. כל שימוש אחר במבנים, כולל איטומם, מלבד הריסתם מחייב פניה מחודשת לבית המשפט".

החלטתו של נתניהו לפצות את המתנחלים על פינוי שכונת האולפנה בבית אל, על ידי בניית 851 יחידות דיור מערב לקו הירוק, עוררה ביקורת חריפה וגררה גינויים מצד ארה"ב והרשות הפלסטינית. על פי החלטת נתניהו ושר השיכון אריאל אטיאס, 300 יחידות דיור חדשות ייבנו בבית אל, במקום חמשת המבנים שייפונו. במקביל ישווקו קרקעות לבניית 551 יחידות דיור בהתנחלויות נוספות.

במפלגת קדימה פעלו לאורך השעות שקדמו להצבעה להדגיש בפני כלי התקשורת כי רק בזכות כניסתה של קדימה לקואליציה, ניתן היה להביא להפלת חוק ההסדרה ולאלץ גם את השרים התומכים בחוק שלא להתייצב להצבעה. אלא שעם פרסום "חבילת הסוכריות" שהציג נתניהו, טען אחד מחברי הכנסת: "קדימה למעשה נתנה הכשר לחידוש של בנייה משמעותית בהתנחלויות".

ח"כ יואל חסון, עד לאחרונה איש מחנה לבני, אמר אתמול כי "על החלטתו זו של נתניהו, שנועדה לפייס את אנשי הימין הקיצוני, ישראל תשלם מחיר יקר בזירה הבינלאומית". לדבריו, "כל בנייה ביהודה ושומרון חייבת להיות רק בתוך גושי ההתיישבות, וביישובים שברור כי יישארו בריבונות ישראל בכל הסכם. על קדימה כחברה בקואליציה לוודא שלא תהיה חריגה מעקרון זה".

יושבת ראש מרצ, זהבה גלאון, תקפה גם היא את החלטתו של נתניהו לחדש את הבנייה בהתנחלויות. "ראש ממשלה נתניהו מקבל אפס במנהיגות כאשר הוא מנסה לקבוע תג מחיר לקיום פסקי דין .פורעי חוק צריך לפנות, לא לפצות על חשבון משלם המסים". לדבריה, "כאילו לא די במחיר הכיבוש, עכשיו ראש הממשלה הופך אותו לאבן ריחיים על צוואר המעמד הבינוני והשכבות המוחלשות שיאלצו לשלם יותר מסים כדי למממן את חגיגות הניסור והבינוי בשטחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ