לוחמי גבעתי מתאמנים על כניסה ל"בוץ הלבנוני"

30 שנה אחרי מלחמת לבנון הראשונה, החטיבה נערכת לעימות הבא

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן

שלושים שנה אחרי מלחמת לבנון הראשונה וכמעט שש שנים אחרי מלחמת לבנון השנייה, חיילי צה"ל קיבלו שוב את הפקודה להיכנס ללבנון. בשעת דמדומים הם התארגנו בטור ארוך, מוכנים להליכה ארוכה במשך כל הלילה, בין שדות חקלאיים, צמחייה סבוכה ולקול קרקורי צפרדעים. התפאורה באימון גדוד הסיור של חטיבת גבעתי, שהתקיים בבסיס אליקים, מזכירה באופן אמין למדי את נופי ארץ הארזים. כך נחל דליה, הסמוך לשטחי האש, משמש לתרגול של מעבר מקורות מים, כאשר חבל מעוגן בקצה הנחל משמש לאחיזה בעת העברת כל לוחמי הגדוד מגדה אחת לשנייה. השקיות שניסו כמה לוחמים מתחכמים לקשור סביב רגליהם התגלו ככישלון, ואת ההליכה הארוכה בשעות הלילה לכיוון הכפר ה"לבנוני" בין שדות הקוצים הם יעברו בעודם רטובים למחצה.

האימון השנה מוגדר כאימון "ייעודי", מעין מודל ללחימה בלבנון ביום פקודה: התקדמות של הכוח והתקפה, יחד עם לחימה תת-קרקעית בבונקרים שיתגלו בהמשך בפאתי הכפר. "זה בול מה שנעשה בלבנון", אומר איתי עדר, לוחם בגדוד, בן 21 מהרצליה. האויב, לפי הדיווח שקיבלו מפקדי הפלוגות באימון, ממתין באחד הכפרים המדומים בבסיס אליקים, המסמל מעוז של לוחמי חיזבאללה. יש שם חוליות נ"ט, צלפים ויותר מכל: מצבורי רקטות מוכנים לשיגור לעבר שטח ישראל. שלושים שנה אחרי, כניסה אל מעבר לגבול עם לבנון כוללת התמודדות עם 60,000 טילים, אלפים מהם עשויים להוות איום פוטנציאלי על גוש דן. "ברגע שנפתח משהו בצפון - זה מלחמה", מבהיר מפקד פלוגת הנ"ט בגדוד, רס"ן אלישי גואטה.

לוחמי גבעתי באימון באליקים, השבוע. נדרשו להשיג שליטה על תאי השטח שמהם משוגרות רקטות לעבר ישראלצילום: ירון קמינסקי

ללוחמי חטיבת גבעתי, שהוקמה בזמן הלחימה בלבנון בשנת 1983, היה זה השבוע השמיני של האימונים הנערכים בחודשי הקיץ. את המראות והנופים הלבנוניים מכירים כיום הלוחמים רק מהסרטים שמתארים את מיתוסי הלחימה. רק חלק קטן מהמפקדים זוכר את השהייה בשטח הלבנוני. מפקדי הגדודים היו מפקדי מחלקות, ואילו דרג המפקדים הזוטר - הלוחמים ומפקדי המחלקות של היום - לא נלחמו בזמן שירותם, לא בלבנון וגם לא בעזה. ללוחמים הצעירים, שנות הלחימה של גבעתי המתחדשת ברצועת הביטחון בלבנון, כמעט ונשכחו. החטיבה מזוהה אצלם בעיקר עם רצועת עזה, שבה הוצבה לאחר הנסיגה מלבנון.

תמרון קרקעי במקום תקיפה אווירית

מאז שגבעתי נלחם בלבנון שדרג החיזבאללה באופן משמעותי את יכולות שיגור הרקטות שלו. בפיקוד הצפון מבהירים כי שנות הרגיעה בגבול אינן בגדר סוף פסוק עבור הארגון. בצבא אומרים כי עד שיגיע להישג משמעותי בעיניו, בונה הארגון את כוחו ברמה חסרת תקדים מבחינת לוחמת הגרילה ויכולותיו הבליסטיות. השאלה שעומדת בפני הצבא בעימות הבא בזירה הצפונית היא אם הוא יוכל להילחם במגרש הביתי של החיזבאללה, כאשר מולו עומד גוף גדול ומסיבי, המתמרן באמצעות טנקים וכלי רכב כבדים. אל"מ גיא הלוי, מפקד בסיס האימונים של פיקוד הצפון באליקים מתייחס לאפשרות זו דווקא כנקודת זכות בעימות העתידי. "כשחיזבאללה הוא סמי-צבאי יש יתרון לצה"ל, כי הוא יודע להילחם מול צבא אחר", הסביר הלוי, "הסיפור של לחימת גרילה, שמדמיינים מלחמה כמו וייטנאם, אמנם יהיה בקרב, אבל לא רק: נילחם גם בשטח כפרי, בשטח סבוך, ובסביבה אזרחית".

לדרג הפיקוד הבכיר ברור שסיבוב הלחימה הבא ייראה אחרת, יהיה קצר יותר ויכלול תמרון קרקעי נרחב שיחל מוקדם יותר. "יש הבנה שקונדוליסה זו או אחרת תגביל אותנו, זה ברור", הוסיף אל"מ הלוי, "בצבא מדברים כיום על אפקט הזמן: לא לחימה של חצי שנה בזחילה (ובלי להתקדם בעומק השטח - ג.כ), אלא עצירת הירי לעבר ישראל ולא לעבר גבול הצפון". אלוף פיקוד הצפון יאיר גולן הגדיר את ההסתמכות על פעולה אווירית כתקוות שווא. "כשלא נלחמים על הקרקע אז פחות חיילים נפגעים, אבל אני ממליץ לא להישבות בקסם הזה", אמר האלוף בכנס לציון שלושים שנה למלחמת שלום הגליל במרכז בגין-סאדאת, "כשחיילים לא ייפגעו מי שייפגעו יהיו המשפחות בעורף".

צועדים באימון, השבוע. תנאי השטח שיקפו באופן אמין את הסביבה הלבנוניתצילום: ירון קמינסקי

גם המשימה שהוגדרה ללוחמים באימון ברורה: להשיג שליטה על תאי השטח מהם משוגרות רקטות לעבר ישראל. "איש לא מדבר במונחים של כיבוש שטח, וזה לא שלמישהו יש מה לחפש תקופה ממושכת בלבנון", הוסיף מפקד הפלוגה גואטה, "אנו צריכים להיות מוכנים למפגש הבא, אז היתרון צריך להיות חד-משמעית בידינו. במלחמת לבנון השנייה לחיילים הייתה תחושה שזה מה שקורה. אחר כך דברים נראו אחרת".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ