מאבטחת האולימפיאדה על הכוונת של פעילים פרו-פלסטינים

הפעילים קוראים להחרים את G4S שתאבטח את המשחקים בלונדון בשל פעולת חברת הבת "השמירה" בשטחים, ודורשים הסברים מממשלת בריטניה

אנשיל פפר
לונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
לונדון

פעילותה של תאגיד הביטחון הגלובאלי G4S בשטחים נמצא כעת תחת זכוכית מגדלת בבריטניה, בעוד החברה נערכת לספק את האבטחה לאולימפיאדת לונדון 2012 שתחל בעוד שבעה שבועות.

פעילים פרו-פלסטינים קיימו אתמול (חמישי) הפגנה מחוץ לאסיפה השנתית של בעלי המניות ב-G4S שהתקיימה בבורסה בלונדון. היום הוקדשה כתבת השער של היומון "אינדיפנדנט" לפעילות של חברת הבת הישראלית של G4S, המספקת שירותי אבטחה להתנחלויות ולמתקני צבא בגדה המערבית.

G4S נמצאת על הכוונת של תנועת ה-BDS, הקוראת לחרם על מוצרים וארגונים ישראלים, כבר זמן רב, בשל העובדה שחברת הבת שלה, "השמירה – G4S ישראל" מבצעת פרויקטים רבים בשטחים, בהם אספקת מערכות אבטחה לבסיסי צה"ל ומטה משטרת ש"י, וכן שירותי אבטחה לעסקים ובתי פרטיים בהתנחלויות שונות. הפעילים הפרו-פלסטינים קוראים לגופים ציבוריים ופרטיים שלא לשכור את שירותי תאגיד הענק שבסיסו בבריטניה. G4S הגיבה בעבר לטענות ואמרה שלאחר בדיקה עם מומחים משפטיים, הגיעה החברה למסקנה שפעילות בשטחים אינה נוגדת את החוק הבינלאומי.

עד כה, לא נראה שהתאגיד ניזוק כלכלית מהמערכה נגדו. בשנתיים האחרונות, זכה G4S בחוזים משמעותיים, בהם אספקת מערכות האבטחה ושירותי השמירה במשחקים האולימפיים ואבטחת עובדי ומתקני משרד החוץ הבריטי ברחבי הממלכה וכן באפגניסטאן.

אך כעת, עם התעניינות התקשורת הממסדית, המצב עשוי להשתנות. בשבוע הבא עומד חבר בולט מטעם מפלגת הלייבור בבית הלורדים, לורד הוליק, לשאול את הממשלה האם היא בדקה את הפעילות של G4S בשטחים בטרם שכרה את שרותיה לאבטחת האולימפיאדה.

משרד החוץ הישראלי מודאג בחודשים האחרונים מכך שתנועת ה-BDS, שעד לאחרונה לא נראה שהשפעתה חורגת מהחוגים המצומצמים של הפעילים המסורים, מצליחה לצבור יותר תשומת לב בינלאומית. בין ההצלחות האחרונות של התנועה נמצאות ההחלטות של ממשלות דנמרק ודרום אפריקה לסמן מוצרים מההתנחלויות, וכן החלטה של רשת הסופרמרקטים הקו-אופ בבריטניה לבטל חוזים עם חברות לייצוא חקלאי מישראל, בהן אגרקסקו, שמשווקות בין היתר גם תוצרת מההתנחלויות. לפי עמדת ממשלת ישראל, חרם על ההתנחלויות משמעו חרם על המדינה כולה.

דיפלומטים ישראלים מודאגים מכך שההחלטה של דנמרק, חברה באיחוד האירופי, מסמנת תנופה מחודשת באיחוד לאכוף החלטות על סימון מוצרי התנחלויות. ב-2009 ראש הממשלה הקודם של בריטניה, גורדון בראון, ניסה להניע מהלך לבדיקה מדוקדקת של היצוא הישראלי, כדי למנוע מצב בו מוצרים מההתנחלויות זוכים לרמת המיסוי המועדפת ממנה נהנים על-פי הסכם מוצרים ישראלים הנמכרים במדינות האיחוד האירופי. המאמצים הללו לא צלחו והממשלה הבריטית הנוכחית אינה מגלה בינתיים להיטות לפעול בנושא, זאת למרות הגינויים הקבועים ממשרד החוץ הבריטי לבנייה בהתנחלויות. היום פרסם שר החוץ וויליאם הייג גינוי בעקבות החלטת הממשלה לבנות 850 יחידות דיור בגדה.

משגרירות ישראל בלונדון נמסר כי "מדהים ללמוד שיש מי שסבור שסיוע בעצירת מחבלים מתאבדים והגנה על יושבי בתי קפה או ילדים באוטובוסים הוא כתם בעברה של חברה מסחרית. נשאר רק לתהות מהי האידיאולוגיה מאחורי הזעזוע שחשים המפגינים מהעובדה שניצלו חייהם של אזרחים ישראלים רבים. אולי דווקא הניסיון בעצירת טרוריסטים פלסטינים הוא מה שמכשיר את החברה יותר מכל לתפקיד האבטחה באולימפיאדה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ