יועצו של רומני ל"הארץ": |

"כשרומני יהיה נשיא, איראן תבין שיש שריף חדש בעיירה"

לדברי ריצ'ארד ויליאמסון, היועץ הבכיר של המועמד הרפובליקאי, רומני תומך בעמידה איתנה מול רוסיה, וכן בחימוש "גורמים מתונים" באופוזיציה הסורית

חמי שלו
חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
חמי שלו
ניו יורק

"כשמיט רומני יהיה נשיא ארצות הברית, הוא יבהיר לאיראן שיש שריף חדש בעיירה ושאיום אמריקאי בשימוש בכוח צבאי הוא אמין ביותר מעכשיו" – כך אומר השגריר לשעבר רי'צרד ויליאמסון, יועץ בכיר למועמד הרפובליקאי לנשיאות, בראיון מיוחד ל"הארץ".

"עמדתו של רומני נגד התוכנית הגרעינית של איראן היא חד משמעית", הוסיף, "איראן חייבת להפסיק לחלוטין את העשרת האורניום ולאפשר פיקוח הדוק של הסוכנות לאנרגיה אטומית. לדעתו של רומני הדבר היחיד שגרוע יותר משימוש בכוח נגד איראן הוא שלאיראן יהיה נשק גרעיני. בסופו של דבר, עליך להיות מוכן להשתמש בכוח כדי להבטיח את ביטחון האזור ואת שלומה של מדינת ישראל".

בראיון, שקיומו אושר על ידי מטה הבחירות של רומני, תקף ויליאמסון בחריפות את "מנהיגותו הרופסת" של הנשיא ברק אובמה, גם בעניין האיראני וגם הסורי. "איראן יודעת שהאיום של אובמה להשתמש בכוח צבאי הוא לא אמין. וכמו שביסמארק אמר – דיפלומטיה ללא שימוש אמין בכוח היא כמו מוסיקה ללא כלים. גם כשישראל העלתה לדיון שורת אופציות שעליה לשקול כדי להגן על האינטרסים שלה – ממשל אובמה עושה ככל יכולתו להקשות על ישראל ואולי אף למנוע ממנה את מה שהיא חייבת לעשות".

ויליאמסון, שכיהן בעבר בממשלים רפובליקאיים כשגריר לאו"ם לעניינים פוליטיים מיוחדים, כעוזר שר החוץ וכשליחו המיוחד של הנשיא בוש לענייני דרפור, אמר כי רומני תומך בתיאום מדיניות אמריקאית עם ישראל וטורקיה כלפי סוריה, בחימוש "הגורמים המתונים" באופוזיציה הסורית ובהבטחת שלומו של המיעוט העלאווי בכל מעבר לשלטון חדש שיחליף את משטרו של בשאר אסאד.

ויליאמסון תקף את הניסיונות של ממשל אובמה לתאם עם רוסיה וסין את המהלכים נגד משטר אסד, וכינה אותן "מדיניות של: אמא, מותר לי?"  בכך, ויליאמסון ביטא את חשדנותו הגדולה של רומני כלפי רוסיה – שאמר בעבר שמוסקווה היא "היריב הגיאופוליטי מספר אחת של אמריקה" – וציין שלארצות הברית יש עניין אסטרטגי במתרחש בסוריה בשל המדיניות הרוסית הפועלת נגד האינטרסים האמריקאיים גם באיראן וגם בסוריה וממשיכה, בין היתר, לחמש את משטרו של אסד.

ויליאמסון גם תקף את מדיניות הנשיא אובמה כלפי ישראל, באומרו ש"אחת מתוצאות מדיניות החוץ שלו כלפי בנות ברית וידידות, כמו בריטניה, ישראל ומדינות אחרות היא שמתעלמים מהאינטרסים שלהן, לא מתייעצים איתן ולא בונים איתן מערכת יחסי עבודה טובים".

בהתייחסו לתקרית המפורסמת במארס 2010 כשישראל הודיעה על בנייה חדשה בשטחים בעת ביקורו של סגן הנשיא ג'ו ביידן בישראל, אמר ויליאמסון: "אני יכול להבטיח לך שבממשל של רומני, סגן נשיא אמריקאי לא יתנהג כמו ילד מתבגר ולא ייתן לראש הממשלה הנבחר של ישראל לחכות לו 45 דקות לארוחת ערב רק בגלל עלבון אישי".

כשהתבקש ויליאמסון להסביר את הפערים בין התיאור המלבב שמסר רומני על יחסיו החמים עם נתניהו, לבין אמירתו של נתניהו השבוע בראיון ל"וניטי פייר" שלפיה "אני חושב שלא היה בינינו קשר מיוחד", אמר ויליאמסון: "אני חושב שאפשר לומר שיש ביניהם קשר אישי שנמשך כבר כמה עשרות שנים ושמאפשר להם להחליף דעות גם כשהם מסכימים וגם כשהם לא מסכימים".

וילאמסון סירב להגיב לשאלה בדבר עמדתו של רומני בנוגע להתנחלויות, באומרו שמעולם לא שמע את המועמד הרפובליקאי מתבטא בעניין. לעומת זאת, הוא הבטיח שרומני עומד מאחורי התחייבותו שישראל תהיה היעד למסעו הראשון של רומני לחו"ל לאחר שייבחר, באומרו: "זו היתה החלטתו, כך התחייב, ורומני הוא אדם שעומד במילתו".

כשנתבקש להעריך בכמה אחוזי תמיכה יזכה רומני בקרב היהודים, אמר ויליאמסון שמטה רומני מקווה לתוצאות "מעל לממוצע המקובל", אך הוסיף: "האחוזים היחידים החשובים יהיו בנובמבר, והמספר יהיה 50.1% מקולות האזרחים האמריקאיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ