אמיר אורן
אמיר אורן

מומחים בכירים לענייני המזרח התיכון, שנועדו בשבוע שעבר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הזהירו אותו כי מעשים ומחדלים של ממשלתו עלולים לגרום להתפרצות עממית של אלימות בשטחים - "אינתיפאדה שלישית".

הסכנה הגדולה ביותר, לדעת המזרחנים, גלומה בהצתת מסגד גדול במסגרת פיגועי מתנחלים המתקראים "תג מחיר". לדבריהם, המסגדים שהועלו באש עד כה לא היו מהנחשבים ביותר בעיני הפלסטינים. באופן עקיף יותר עלולה אינתיפאדה לפרוץ אם תמומש תוכניתו המוצהרת של נתניהו לבנות 850 יחידות דיור חדשות בשטחים. נתניהו הוזהר כי בנייה בסדר גודל כזה בהתנחלויות, בהעדר התקדמות מדינית, תכרסם קשות בתמיכת הציבור הפלסטיני במנהיגותם של נשיא הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) וראש ממשלתה סלאם פיאד, ויחליש את מנגנוני הריסון מפני פרוץ האלימות.

קבוצת המזרחנים כללה את הפרופסורים שמעון שמיר, עמנואל סיוון, מאיר ליטבק, אייל זיסר, ענת לפידות ותא"ל במילואים שלום הררי, לשעבר יועץ לענייני ערבים במפקדת יהודה ושומרון, בפיקוד המרכז, במשרד הביטחון ובמשלחות ישראל לשיחות בערוצי מדריד ואוסלו. הרשימה כוללת מומחים לענייני פלסטינים, מצרים, ירדן, צפון אפריקה, טורקיה ואיראן, אך סוגיית הגרעין האיראני לא נידונה בה.

הצתת המסגד בכפר מרייר, הסמוך לרמאללה. צילום: דודו בכר

השיחה עם נתניהו תואמה על ידי המטה לביטחון לאומי (מל"ל), והשתתפו בה ראש המל"ל יעקב עמידרור וסגנו למדיניות בינלאומית, ערן לרמן. האלוף במילואים עמידרור ואל"מ במילואים לרמן הם יוצאי חטיבת המחקר באמ"ן. פגישה קודמת בסדרה זו נערכה בבית נתניהו, "על העוגות של שרה". הנושא המוגדר היה האביב הערבי, תהליכיו ומשמעויותיו.

לידיעת נתניהו הובאו נתונים מהתקופות שלקראת פרוץ האינתיפאדה הראשונה בדצמבר 1987 ו"אינתיפאדת אל-אקצה" בספטמבר 2000. בשני המקרים קדמה להתפרצותה של האלימות ההמונית מגמה של עלייה חדה בפיגועים שביצעו יחידים, לרוב בנשק מאולתר, מתוך מצוקה לאומית או דתית ולא בגלל נסיבות אישיות-משפחתיות. לנתניהו נאמר שמגמה דומה מסתמנת עכשיו.

השיחה נערכה בשעות הערב של יום שלישי שעבר, כאשר המערכת הפוליטית רגשה בסוגיית פינוי שכונת בית האולפנה בבית אל. נתניהו נדרש לעסוק בכך גם בעיצומה של פגישתו עם המזרחנים, שארכה כשעה וחצי, אך נמנע מתגובה כאשר הוזהר מתוצאותיה ההרסניות של בניית 850 יחידות הדיור שהבטיח למתנחלים להקים, כפיצוי על פינוי האולפנה. הוא נדרך רק לשמע האזהרה כי הצתת מסגד גדול וחשוב תהיה משולה ללחיצה על הדק האינתיפאדה השלישית. אחד המזרחנים אמר לנתניהו, ברמז ברור לתגובה הפלסטינית האלימה על הנחייתו לפתיחת מנהרת הכותל בספטמבר 1996, כי המסגד השרוף עלול להיות ל"סלע קיומנו".

נתניהו מיעט לשתף את המזרחנים בעמדותיו ובכוונותיו, אך כשהוזכרו היבטים בדת האיסלאם, ובהם המשפט המוסלמי, ראה לנכון להעיר דווקא לגבי המשפט היהודי. "הצרה הגדולה של היהדות," אמר, " היא שהמשפט לא התפתח בה זה אלף שנה".

ביטוי נוסף לסכנות הגלומות בקיפאון בתהליך המדיני צפוי מחרתיים בוושינגטון, בדיון פומבי במכון ברוקינגס, בין נשיא המדינה שמעון פרס ושרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון.

בסוף השבוע הודיע שר ההגנה האמריקאי לאון פאנטה כי נשיא ארה"ב ברק אובמה החליט למנות קצין צוללות בחיל הים האמריקאי, המכהן כמפקד מרחב גואם שבאוקיינוס השקט, וכראש משלחת הפנטגון למיקרונזיה, למתאם הביטחוני בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית - תפקיד האחראי בין השאר על בניית הכוח הצבאי של הרשות, ״גדודי דייטון״.

המתאם החדש יהיה אדמירל פול בושונג, שיועלה בדרגה ויענוד כוכב שלישי. ככל הידוע, זיקתו הקודמת לאזור מסתכמת בתפקידו כראש לשכת מפקד כוחות נאט״ו ופיקוד אירופה (יוקום) של הצבא האמריקאי, הכולל את ישראל והרשות הפלסטינית. בושינג מילא תפקיד זה בסוף תקופת ממשל בוש, בעת תהליך אנאפוליס. במוקד מסלולו הצבאי - פיקוד על צוללת ועל שייטת צוללות.

בושונג יחליף את גנרל חיל האוויר מייקל מולר, שכיהן בתפקידו במשך פחות משנתיים. לפניו כיהנו בתפקיד, שנוצר בתקופת ממשל בוש וכפוף לשרת החוץ וליו"ר המטות המשולבים גם יחד, שני גנרלים מזרוע היבשה - ויליאם וורד וקית דייטון. נראה כי עתה נכנס תפקיד המתאם לסבב בין-זרועי, המיועד בעיקר לקידום קצינים המומלצים, בתורם, על ידי הזרועות השונות.

בושונג, בן 55, הוא יליד טקסס ובוגר האקדמיה הימית באנאפוליס.

המתאם הביטחוני, שצוותו כולל עשרות קצינים מצבאות שונים, ממוקם בקונסוליה הכללית של ארה״ב בירושלים ואחראי על בניית התשתית הביטחונית של מוסדות הרשות הפלסטינית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ