עמוס הראל
עמוס הראל

צה"ל זקוק לתוספת מיידית של מאות חיילים למערכים הטכניים שלו, במיוחד בחיל האוויר. כך עולה מנתונים שהציגו אנשי אגף כוח האדם (אכ"א) במטכ"ל בשבוע שעבר לחברי ועדת פלסנר, הבוחנת תחליפים לחוק טל במטרה להרחיב את גיוס החרדים לצבא. בצה"ל סבורים כי מתגייסים חרדים יכולים לסייע במילוי הפערים שנוצרו.

על פי הסקירה של אכ"א, היקף כוח האדם בשירות חובה ירד בכמה אלפים לשנתון מאז אמצע העשור שעבר ועתיד לשוב ולעלות רק באמצע העשור הנוכחי. זאת, בעיקר בשל עליית מספר החרדים המקבלים דחיית גיוס בשנתונים אלה. לדעת הצבא, הוא מיצה את היכולת לבלום את הירידה במספר החיילים לתפקידי לחימה ותפקידים טכנולוגיים, באמצעות מהלכים שכבר נעשו כמו הקטנת מספר מקבלי הפטור מטעמים של פרופיל נפשי ופרופיל רפואי.

המערכים הטכניים בצה"ל סובלים מבעיה נוספת: ירידה תלולה במספר בוגרי בתי הספר המקצועיים, המקבלים הכשרה טכנית בסיסית לפני שיבוצם בצבא. כיום משרתים בחיל האוויר כ-380 חרדים במסגרת מסלולי שח"ר בתפקידים טכנולוגיים מובהקים. בחיל האוויר כבר נעשתה עבודת מטה, שלפיה החיל יוכל להגדיל את המספר לכאלף איש, בתוך שנה עד שנה וחצי. בשלב זה, נאלץ החיל להעביר חלק מהמשימות למיקור חוץ של חברות אזרחיות, בשל המחסור בכוח אדם מתאים.

בוועדה, בראשותו של ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) מתרשמים מהיחס הרציני של נציגי הצבא בדיונים וממה שנראה כנכונות ממשית של הרמטכ"ל, בני גנץ וראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, לקדם תוכניות משמעותיות לקליטת חרדים. בשבוע שעבר דווח ב"הארץ" כי צה"ל נערך לאפשרות של הקמת עד שלושה גדודים קרביים נוספים של הנח"ל החרדי, בנוסף לגדוד היחיד הפועל כיום.

הוועדה אמורה להשלים את גיבוש ההצעה החלופית עד סוף החודש, במטרה לאפשר העברת החוק החדש בקריאה שלישית עד סוף יולי, לפני תום מושב הקיץ של הכנסת. ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר הביטחון, אהוד ברק, עוקבים מקרוב אחר הפתרונות המתגבשים.

נציגי החרדים בוועדה מדגישים בדיונים כי הקו האדום מבחינתם הוא התערבות המדינה בשיקולים של תלמידי הישיבה. לדבריהם, אם תישלל זכותם של התלמידים לבחור אם להתגייס או להמשיך בישיבה, לא יוכלו לתמוך בהמלצות הוועדה. החרדים טוענים כי בציבור החרדי כבר מתחולל תהליך חיובי של שינוי, שבזכותו יוצאים יותר צעירים לעבוד ויותר מהם מתגייסים לצה"ל, בעיקר במסלולי השח"ר. לדבריהם, הפעלת כפייה מצד המדינה רק תביא להתנגשות חזיתית עם הציבור החרדי.

לעומתם, אנשי סיעות הרוב החילוניות בוועדה מבליטים את הצורך במהלך הדרגתי נרחב לתגבור גיוס החרדים לצה"ל, תוך קביעת מכסות גיוס (ייתכן שהצדדים יתפשרו לבסוף על תיאור המכסות כ"יעדי גיוס", שלהגעה אליהם יהיה תמריץ חיובי). במקביל, נשקל רעיון של הפעלת סנקציות כלכליות כלפי ישיבות שימנעו את גיוס תלמידיהן ואחריות פלילית לראשי ישיבות שימסרו דיווחים כוזבים למדינה. המטרה היא להנהיג מגוון גדול דיו של מסלולי שירות בצבא (נח"ל חרדי וכן שח"ר לסוגיו) לצד שירות לאומי ואזרחי.

שאלה רגישה במיוחד נוגעת למכסה, או ליעד המספרי, שהרוב בוועדה יבקש כנראה לקבוע למספר תלמידי הישיבה המצטיינים שיקבלו פטור מלא. נדונו שיעורים שונים, מ-5% ועד 20%, אך ספק רב אם שיעורים אלה יהיו מקובלים על החרדים. ייתכן מאוד שלבסוף תוציא הוועדה דו"ח בדעת רוב, שלא ייחתם על ידי נציגי החרדים.

אחת הבעיות במצב הנוכחי היא שישיבות קטנות זקוקות לשמר אצלן 15 תלמידים לפחות כדי לקבל הכרה ככולל ולשמור על תמיכה מהמדינה, שמשמעותה המשך תשלום משכורות לראשי הישיבה. במציאות זו, תלמיד שעוזב כדי להתגייס מסכן את מעמד הכולל - ולכן במוסדות אלה יש לרבנים אינטרס עליון לסכל את גיוסו. הוועדה בוחנת כעת פתרונות חליפיים למצב זה.

כיום עומד שיעור החרדים, מקבלי דחיית שירות מטעמים של "תורתו אומנותו", על יותר מ-13% מהשנתון של גברים יהודים. נתון זה נמצא בעלייה מתמדת, בשל הריבוי הטבעי הגבוה במגזר החרדי. כך, בגילי הגן, עומד שיעור החרדים בין הבנים על יותר מ-30%. כלומר, בלא שינוי במציאות החוקית (שבג"ץ ממילא פסל בהחלטתו בעתירה נגד חוק טל), צפוי צה"ל לעמוד בפני משבר חמור לאין שיעור במשאבי הגיוס בתוך מעט יותר מעשור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ