מפוני האולפנה ישוכנו במבנים ללא אישורים

המשנה ליועמ"ש חרג מהנוהג וקבע שאין צורך בהיתרים לבניית הקראווילות, בנימוק שמדובר ב"צורך צבאי מיידי"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אישר לפטור את תושבי שכונת האולפנה בבית אל מהצורך לקבל כל סוג של אישור בנייה לקראווילות, שאליהן הם אמורים לעבור עד סוף החודש. הנימוק להחלטה הוא כי מדובר ב"צורך צבאי דחוף ומיידי", ואם לא יקום יהיה חשש "לסדר הציבורי והביטחון באזור".

כפי שפורסם ב"הארץ", החליט שר הביטחון להעביר את תושבי האולפנה - שאמורים להתפנות מביתם עד סוף החודש - לשטח של 11 דונם של אדמות מדינה, שנתפס בשנת 1970 לצרכים צבאיים. השטח המדובר נמצא בתוך מחנה חטמ"ר בנימין, מפקדת צה"ל האחראית על אזור רמאללה. לפני שבוע החלו עבודות בנייה בתוך שטח הבסיס. טרקטורים שנשכרו על ידי משרד הביטחון החלו לחפור בקרקע על מנת להכין את התשתיות ל-35 הקראווילות שיהיו במחנה.

על פי החוק, כדי לבנות על שטח שנתפס לצרכים צבאיים צריך לקבל אישור מוועדה של המינהל האזרחי.

שכונת האולפנהצילום: אי–פי

לוועדה צריך להגיש תוכנית, ולאחר מכן לאפשר 14 יום להתנגדויות. יש לציין, כי הדרישות בוועדה זו נחשבות למקלות במיוחד בהשוואה להליכי התכנון הרגילים המקובלים באיו"ש. ב-31 במאי היתה הוועדה אמורה להתכנס כדי לאשר את תוכנית המתחם הזמני, אך זו בוטלה בסופו של דבר משיקולים פוליטיים.

כעת, בשל לחץ זמן, התיר מפקד פיקוד מרכז, בהתייעצות עם שר הביטחון והרמטכ"ל, להתחיל בעבודות בתוך מתחם החטמ"ר ללא הגשת תוכנית וללא כל פרוצדורה. אישור זה התקבל בתיאום עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מייק בלאס. בלאס השתמש בסעיף חוק המאפשר לבנות ללא כל היתר לצרכים צבאיים. מדובר בסעיף שמטרתו לאפשר הקמת מתקנים צבאיים דחופים, כמו עמדות להגנה על כבישים, חסימות עפר, וכיו"ב.

בלאס נימק את מתן היתר בכך שהקמת המחנה האזרחי הוא "צורך צבאי דחוף ומיידי". בלאס הוסיף עוד כי "יש לפעול להקמת אתר מגורים ארעי במהירות ובדחיפות לשם שמירה על הסדר הציבורי והביטחון באזור". יש לציין, כי החלטה זו היא בניגוד לפרקטיקה הקיימת בישראל זה 33 שנה, שניתקה את הקשר בין הקמת מגורים אזרחיים לבין נימוקים צבאיים.

ממשרד המשפטים נמסר כי "עבודות הבנייה האמורות מתבצעות בהתאם למשפט הבינלאומי, ובהמשך לרצון הרשויות לממש את החלטת בית המשפט העליון בהסכמה ובדרכי שלום". מדובר צה"ל נמסרה תגובה דומה.

בתוך כך, נמשכות במלוא הקצב העבודות להקמת מחנה זמני לתושבי מגרון. בחודש אפריל אישרה הממשלה 53 מיליון שקל להקמת שני אתרים זמניים לתושבי המאחז האחד, המועדף, בגבעת היקב. לצורך הקמת המחנה במקום זה הוצא צו מיוחד, המאפשר להקים מחנות מגורים זמניים עם הליכי תכנון מקוצרים. על פי החלטת הממשלה, אישור התוכנית הזמנית אמורה להיות עד ה-15.6. מועצת הכפר מוכמוס הגישה התנגדות לתוכנית זו. אם התוכנית לא תאושר במועד, יעברו המתנחלים להתנחלות אדם. בשני המקומות יש עבודות בנייה מסיביות, כמעט מסביב לשעון, כדי להשלים את המחנה הזמני עד הראשון לאוגוסט - מועד הפינוי שקבע בג"ץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ