פרס בארה"ב: אדבר על פולארד עם אובמה בארבע עיניים

הנשיא פרס הגיע לביקור בן ארבעה ימים בוושינגטון בו ייפגש עם בכירי הממשל האמריקאי. בשיאו יקבל מדליית הוקרה מנשיא ארצות הברית

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

נשיא המדינה, שמעון פרס, החל היום (שני) ביקור בן ארבעה ימים בוושינגטון, שבמהלכו יקבל בטקס ממלכתי את מדליית החירות מידי הנשיא, ברק אובמה, וצפוי להיפגש עם בכירי הממשל.

עם הגעתו לבלייר האוס, בית ההארחה של הבית הלבן, התייחס פרס בשיחה עם כתבים להחלטת אובמה להעניק לו את המדליה ואמר כי "אני רואה בזה מחווה יוצאת דופן מצד ארה"ב. יש מעל 200 מדינות בעולם, הוא יכול היה לבחור אחת מ-200. זה שבחרו בישראל זה באמת דבר יוצא דופן, להראות שלמרות כל מה שמתפרסם, שהיחסים עמוקים, היסטוריים ואקטואליים בינינו. אני רואה בזה מתן אות ידידות עמוקה למדינת ישראל ואני שמח על כך".

בהתייחס לפגישותיו המתוכננות עם בכירים בממשל, אמר הנשיא: "נדבר על כל הנושאים שעל הפרק. כמובן שאשמיע את דעתי, ואתייחס לעמדותיה של מדינת ישראל גם בתחום המדיני, גם בתחום הביטחוני. גם אשמיע את דעותיי לגבי הנושאים בעולם, אני גם אזרח העולם".

פרס הוסיף עוד כי "גם על ג'ונתן פולארד אדבר בארבע עיניים עם הנשיא. בסמכות הנשיא של ישראל לתת חנינה גם כן - אני מכיר את כל הבעיות הקשורות לחנינה. חנינה זה לא המשך התהליך המשפטי, זה שיקולים מעבר או מחוץ לנושא הזה, ואסביר את זה לנשיא. אני מצפה שיסביר את עמדותיו, מעבר לזה איני יכול להגיד. אני לא יודע מה השיקולים שלו".

פרס התבטא אף בנושא כתובות הנאצה שרוססו במוזיאון "יד ושם" בירושלים לפנות בוקר. לדבריו, "זה אחד הדברים המחרידים ביותר. יש גבול לביקורת. מה, אנחנו מחקים את מי שניסה לחסל אותנו? כל העם צריך להתייצב חד משמעית כאיש אחד נגד התופעה הזאת". לקראת הסבב הנוסף של שיחות המעצמות עם איראן, אמר פרס כי "זה לא נראה כמו שיא הגמישות האיראנית, אבל נראה" - וסירב להגיד מה הוא עומד להגיד בנושא לאובמה.

היום ייפגש פרס עם שר ההגנה האמריקאי, לאון פאנטה, ומחר הוא צפוי להשתתף בדיון מיוחד עם שרת החוץ הילרי קלינטון במכון סבן לחקר המזרח התיכון. ביום רביעי ייפגש פרס בבית הלבן עם הנשיא ברק אובמה כמה שעות לפני טקס הענקת העיטור האזרחי הגבוה ביותר בארה"ב. בני משפחתו של פרס ינכחו אף הם באירוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ