המלכוד החדש של ישראל לאחר הפיוס הפלסטיני

הסכמת חמאס להמשך התיאום הביטחוני עם ישראל תאפשר הכרה עולמית בממשלה הפלסטינית, ותאלץ את ישראל לחפש תירוץ חדש לבידוד הרצועה

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

עד סוף החודש, אינשאללה, ישיקו יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס וראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל את ממשלת האחדות הפלסטינית הזמנית. עד אז המצרים יסייעו לשניים לסכם סופית רשימת שרים שלא דבק בהם רבב של חמאסניקיות. משעל יודיע שהחמאס מסכים שעד הבחירות לנשיאות ולפרלמנט עבאס ימלא גם את תפקיד ראש הממשלה. על ההסכם החשוב ביותר משעל לא יאמר דבר וחצי דבר: בשקט בשקט החמאס הסכים שהממשלה החדשה תמשיך לקיים את התיאום הביטחוני עם ישראל. בכך נסללה הדרך להכרה של ארצות הברית ושל המדינות התורמות בממשלה החדשה.

חזרתה של רצועת עזה לשטח השיפוט של הרשות הפלסטינית סוללת את הדרך להפיכתה של הרשות לישות ריבונית (בעקבות בקשת הפלסטינים להתקבל לאו"ם בספטמבר אשתקד, קבעה ועדה מטעם מועצת הביטחון שהרשות אינה ממלאת את התנאי של שליטה על כל הטריטוריה). הכרה בינלאומית בממשלת האחדות והחלה בפועל של התיאום הביטחוני על הרצועה יאלצו את ממשלת ישראל לעדכן את המדיניות שקבעה ביוני 2010 כלפי האזור, בהסתמך על הטענה כי "חמאס השתלט על רצועת עזה והפך אותה לשטח עוין, המשמש לתכנון ולביצוע התקפות נגד מדינת ישראל ואזרחיה". שובו של גלעד שליט הביתה מסלק סיבה/ תירוץ נוסף למדיניות הענישה הקולקטיווית כלפי תושבי הרצועה.

השתלטות החמאס על הרצועה והתנערותו מההסכם הביטחוני עם ישראל שיחררו את הממשלה מהסעיף החשוב בהסכם אוסלו, הקובע במפורש כי הגדה והרצועה הן ישות אחת, שאין לנתק בין שני מרכיביה. התקפות הרקטות על יישובי הדרום היו עילה לניתוקה של הרצועה לא רק מישראל ומשאר העולם, אלא גם מהגדה המערבית. השבוע ימלאו חמש שנים להחלטת הקבינט להטיל איסור גורף על שיווקן בגדה של סחורות שמקורן ברצועה. על פי דו"ח עדכני של עמותת גישה, מרכז לשמירה על הזכות לנוע, מאז ועד היום יצא מעזה לגדה משלוח בודד של חטיפי אנרגיה על בסיס תמרים.

איור: עמוס בידרמן

המדינות הזאת, אומרת מנכ"ל העמותה, שרי באשי, פוגעת אנושות בשלמות השטח הפלסטיני - מרכיב חיוני בהסדר שתי המדינות - ובכלכלת הרצועה. כניסת הסחורות לעזה דרך המעברים שבשליטת ישראל עומדת על 40% מהכמויות שנכנסו לפני הסגר. למרות החלטת הקבינט ב-2010 להסיר את הסגר האזרחי, כ-83% מהמפעלים בעזה מושבתים או פועלים בחצי תפוקה. שיעור האבטלה עומד על 30% (לעומת 15.5%, ערב פרוץ האינתיפאדה השנייה). עובדי המגזר הציבורי מהווים 39% מכלל העובדים המועסקים - בהשוואה ל-16.7% בגדה המערבית. יותר מ-70% מהאוכלוסייה בעזה מקבלים סיוע הומניטרי.

מגבלות התנועה בין עזה לגדה קטעו גם את שלל הקשרים המשפחתיים, האקדמיים והתרבותיים המחברים בין שני חלקי השטח הפלסטיני. מספר הכניסות של פלסטינים לגדה המערבית ולישראל עומד על פחות מאחוז אחד ממספרן לפני ספטמבר 2000. מעבר בין עזה לגדה המערבית ולישראל מוגבל רשמית ל"מקרים הומניטריים חריגים". לעזתים מותר לצאת לגדה רק לצורך ביקור קרוב משפחה מדרגה ראשונה החולה במחלה קשה. הם אינם רשאים לסעוד נכד או סבתא על ערש דווי. נוצרים מורשים לעבור לישראל ולגדה למטרות פולחן במהלך החגים. מוסלמים - לא. כדורגלנים כן, ללא הבדל דת. סטודנטים - לא.

אף על פי שכחבר בממשלת שרון בנימין נתניהו התנגד בשעתו לתוכנית ההתנתקות, כראש ממשלה הוא קיבע את הניתוק של רצועת עזה מישראל ומהגדה המערבית. הקרע בין הפתח לחמאס סייע לו להרחיק את סוגיית המצור מסדר היום הבינלאומי. הסכם האחדות הנרקם בקהיר יחזיר אותה לשם. והרי לכם עוד הוכחה, שאי אפשר לסמוך על ערבים.

השמאל היהודי

בעוד פתרון שתי המדינות הולך ומתרחק מסדר היום הפוליטי בישראל, הוא חודר למערכת הבחירות לקונגרס האמריקאי. ארגון השלום היהודי ג'יי-סטריט הודיע על כוונתו לתרום לפחות 1.5 מיליון דולר ל-60 מועמדים דמוקרטים שתומכים בנוסחה שראש ממשלת ישראל אימץ לפני שלוש שנים. סכום צנוע למדי לעומת עשרות המיליונים שאייפא"ק מזרימה למועמדים שלא יעזו לומר מלה רעה על ההתנחלויות. ואולם, ג'יי-סטריט אינו מוותר על הניסיון לאתגר את התפישה שלפיה רק מועמדים בעלי דעות נציות בנוגע לסוגיות מדיניות וביטחוניות של ישראל ראויים לתואר "פרו-ישראלים". כך למשל, הארגון תומך בתמי דקוורת, המתמודדת במחוז באילינוי מול ג'ו וולש, שהציע באחרונה במאמר ב"וושינגטון טיימס", כי פלסטינים השואפים להקים מדינה עצמאית יעברו לירדן.

חברת הסנאט היהודייה דיאן פיינשטיין מקליפורניה, העומדת בראש הוועדה לענייני מודיעין בסנאט, קיבלה מג'יי-סטריט תרומה בסך 100 אלף דולר. באמצע שנות ה-90 פיינשטיין היתה בין חברי הקונגרס הבודדים שדחו את הלחצים של אייפא"ק, בהשראת הליכוד, להצביע בעד הצעת חוק שמחייבת להעתיק את השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים. היא סירבה לשתף פעולה עם יוזמה פופוליסטית שעלתה באחת השעות הרגישות של תהליך השלום. שמו של העוזר המדיני שלה באותם ימים: דן שפירו, היום שגריר ארה"ב בתל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ