יעלון: המערב נאיבי ביחסו למזרח התיכון

לדברי המשנה לרה"מ, האופוזיציה בסוריה מתחזקת אך המצב הנוכחי עלול להימשך "חודשים ארוכים". על איראן: "האופציה הצבאית נותרה האחרונה"

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה

‫המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון התייחס היום (שלישי) למצב הפוליטי והביטחוני בסוריה ואמר כי האופוזיציה במדינה מתחזקת, זוכה לגיבוי מכמה מדינות ומתגלה כאחראית אך עדיין לא מצליחה להכניע את צבאו של הנשיא בשאר אסד. "המשטר הסורי מכה יותר באוכלוסייה האזרחית מתוך תפיסה להכניע את המורדים וגם להפעיל לחץ על המערב להגיע להסדר", אמר. הוא העריך כי "האירועים בסוריה עלולים להימשך חודשים ארוכים, אבל בסופו של דבר לפי הערכתנו אסד ייאלץ לוותר על שלטונו".

יעלון, שאמר את הדברים בכנס משגב השני ל"תעשיות קלאסיות" שהתקיים ביישוב יובלים שבגליל, מתח ביקורת על מדינות המערב ואמר כי במקרים רבים הן נוהגות בנאיביות וסובלות ממה שכינה "תסמונת העכשוויות". לדבריו, "בתור תפיסה מערבית הם חושבים שצריך פתרון לכל בעיה גם אם אין פתרון, ולא מדברים על לנהל משבר בלי פתרון מיידי, והסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא המקרה הקלאסי".

בהתייחס לתוכנית הגרעין של איראן, אמר יעלון כי קיימת כיום בעולם הבנה שלפיה אי אפשר להכיל איראן גרעינית ואין מקום להשוות בין איראן למשטרים אחרים שיש להם נשק גרעיני, בעיקר צפון קוריאה. "ההבדל המשמעותי והחשוב ביותר הוא שצפון קוריאה לא חותרת תחת משטרים ואילו איראן, עוד בלי יכולת גרעינית, עושה זאת בהרבה מדינות ומקומות מתוך כוונה להעביר את המהפכה האיראנית לכל רחבי העולם".

לדבריו, "הדברים קורים בחצר האחורית של ארה"ב בדרום אמריקה, בהקשר של צ'אוויזם וג'יהאדיזם. בנוסף (ישנה) התמיכה במשטר הסורי, התמיכה בחיזבאללה בלבנון וההתנגשות הישירה עכשיו בין איראן לסעודיה שמתגברת בבחריין, בנוסף למעורבות האיראנית בעיראק ואפגניסטאן באמצעות תמיכה בארגונים כדי למנוע מצב של יציבות במדינות. לכן, אנו אומרים שצריך למנוע מאיראן נשק גרעיני". עוד אמר: "הפתרון מצדנו הוא שהאיראנים יוותרו על התוכנית בכלל ועל העשרת האורניום, ולא מעניין אותנו אם מדובר ב-20 אחוזים או שלושה אחוזים".

באשר לאפשרות של תקיפה צבאית באיראן אמר המשנה לראש הממשלה כי "האופציה הצבאית היא עדיין האופציה האחרונה, והתקווה היא שהסנקציות הכלכליות שמובילות ארה"ב והמערב אכן יובילו את איראן לדילמה של לוותר או לא לוותר על תוכנית הגרעין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ