יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יממה לפני פרסום דו"ח מבקר המדינה על המשט הטורקי, ציינה היום (שלישי) הכנסת את רצח העם הארמני בדיון מיוחד שהתקיים במליאה. בעוד מרבית הנואמים הדגישו כי הדיון לא נועד לפגוע ביחסים בין ישראל לטורקיה, תקף השר גלעד ארדן בחריפות את ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן. לדבריו, ארדואן נוהג ב"מוסר כפול" כשהוא מסרב להכיר ברצח העם הארמני, אך מצהיר פומבית שישראל מבצעת רצח עם בעזה.

ארדן, שהבהיר כי מדובר בעמדתו האישית ולא בעמדת הממשלה, אמר כי "יש מנהיגים בעולם, ארדואן למשל, שאמרו כי ישראל מבצעת רצח עם בעזה. מי שמאשים בטבח צבא שלוחם בטרור ופוגע בטעות באזרחים, יכול להבין גם שהארמנים חוו רצח עם". לדבריו, הוויכוח על קיום הדיון בטבח הארמנים לא נובע ממחלוקת היסטורית, אלא בשל היחסים בין ישראל לטורקיה.

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) ביקש למחות על ההשוואה, אך ארדן תקף בחזרה את חברי הכנסת הערבים וקרא לעברם: "אל תפגינו את הסטנדרט הכפול שלכם תוך כדי הדיון, תעשו גם יום על סוריה ויום על דרפור". בהמשך דבריו אמר כי "כאשר בפרלמנט הצרפתי ביקשו להכיר ברצח העם הארמני, ארדואן הודיע שהוא ישנה את שם הרחוב שבו נמצאת שגרירות צרפת מ'רחוב פאריס' ל'רחוב אלג'יר', לציון רצח העם שביצעו הצרפתים באלג'ירים".

ארדן הוסיף ואמר כי "במשך השנים, שלא בטובתו, הנושא הזה הפך לנושא פוליטי טעון בין הארמנים וטורקים. בהחלט צריך לתמוך בקיומו של דיון פתוח ומעמיק שמנתח את הנתונים והעובדות. האנושות כולה לא למדה את הלקח מהאירועים האלה ולא מהשואה. חיי אדם עדיין משמשים מצרך זול כשמשטרים מסוימים מבקשים להשיג מטרות מסוימות". ארדן הביע תקווה כי ממשלות טורקיה וארמניה יחדשו את הדיאלוג ביניהן.

גלעד ארדןצילום: אמיל סלמן

ח"כ זהבה גלאון, יו"ר מרצ, שיזמה את הדיון, טענה כי ישראל עושה שימוש דיפלומטי וציני בטבח במטרה לתקוף את הממשל הנוכחי בטורקיה, לאור קיום הדיון בעיתוי הרגיש. "ההכרה וההנצחה של רצח העם הארמני הוקרבו על מזבח אינטרסים צרים", אמרה גלאון. "העיתוי היום, כשאנחנו מעלים את נושא ההכרה בטבח בעם הארמני, הוא בעייתי". גלאון הוסיפה כי יש לסיים את המשבר עם טורקיה. "הקישור בין היחסים עם טורקיה לטבח מזיק לישראל ולמדיניות החוץ שלה", אמרה.

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, הדגיש בדבריו כי לא מדובר בניסיון לפגוע במערכת היחסים בין המדינות, וכי לישראל אין האשמות כלפי הממשלה הטורקית הנוכחית. "אני מודע לרגישות המוזכרת מעת לעת, בכל פעם שעולה נושא זה בשיח הציבורי שלנו", אמר ריבלין. לדבריו, "יש עדיין ויכוח בין העם הטורקי לעם הארמני, אך ויכוח זה לא יכול להצדיק שמץ של התכחשות לאסונו של העם הארמני. אנחנו מתקשים לסלוח על התעלמותם של עמים אחרים מאסוננו ואסור לנו להתעלם מאסונו של עם אחר".

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי "ההכרה ברצח העם הארמני היא חובה מוסרית, עקרונית, ואנושית. הגיע הזמן להשלים עם המהלך הזה. אסור לנו לראות בהכרה הזאת אמצעי לניגוח פוליטי, אלא מהלך מוסרי". ח"כ נינו אבסדזה (קדימה) תקפה בדבריה חברי כנסת שלדבריה לא הפנימו את לקחי השואה. "בבית הזה יש מי שחושב שבגלל שאנו עם נרדף מותר לנו לרדוף אחרים, ובגלל שאנו 'עם נבחר' מותר לנו לזלזל בעמדות של העולם החופשי", אמרה. "האמת היא שההפך הוא הנכון, ודווקא כעם נרדף אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לא להזדהות עם הטרגדיה והסבל של אחרים". לדבריה, "להיות 'עם נבחר' זו לא זכות אלא בעיקר חובה שמוטלת עלינו לשמש דוגמה של אנושיות, מוסריות וסובלנות כלפי עמים אחרים בעיני העולם כולו".

בעקבות הדיון במליאה יוחלט על דיון פומבי נוסף באחת מוועדות הכנסת. לאורך שנים מנעו הממשלה והכנסת דיון בעניין בשל החשש לפגיעה ביחסים בין ישראל לטורקיה. בשלוש השנים האחרונות פחתה הנחישות למנוע דיון בנושא רצח מיליון וחצי ארמנים בידי הטורקים לפני 97 שנים, בין היתר בשל התרופפות היחסים עם הטורקים.

לא מדובר באזכור ראשון של רצח העם הארמני בכנסת. בדצמבר האחרון קיימה ועדת החינוך של הכנסת דיון פתוח ראשון מסוגו בנושא. נציגת משרד החוץ, עירית לילאן, הקריאה אז את עמדת משרדה שהתנגד לאזכור הטבח בשל החשש לפגיעה ביחסי ישראל טורקיה. לדבריה, "הנושא הזה באווירה הקיימת עלול לדרדר את יחסינו עם טורקיה. היחסים עם טורקיה שבירים ורגישים מאוד כרגע ואין מקום להעביר אותם אל מעבר לקו האדום שבו הם נמצאים. צריך לנהוג בנושא בתבונה. החלטה מהסוג הזה עכשיו עלולה להיות בעלת השלכות אסטרטגיות קשות מאוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ